Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISTANBUL’UN “AILE HEKIMLERI” BELLI OLDU!

PEKI ISTANBUL UYGULAMAYA HAZIR MI? SISTEMIN INCELIKLERI NELER? HEKIMLER MEMNUN MU?

VATANDASA FAYDALARI NE OLACAK?

SD AILE HEKIMLIGI’NI MERCEK ALTINA ALDI…

Saglik sektörünün nabzini tutan ve kamu sagligiyla ilgili gelismeleri gündeme getiren Medipolitan Saglik Grubu yayini SD (Saglik Düsüncesi ve Tip Dergisi) bu kez yine çok konusulan bir konuyu mercek altina aldi: “Aile Hekimligi”.

Su anda 58 ilde yürürlüge konan aile hekimligi uygulamasina Istanbul’da kasim ayinda geçilecek. Istanbul’da aile hekimi olarak göreve baslayacak hekimler geçtigimiz günlerde belli oldu. Hekimlerin görev yerlerini ögrenmesiyle Istanbul’da da dügmeye basilan sistemi, SD her yönüyle yeni sayisinda ele aldi.

“Saglik ocaklarinda yürütülen hiç bir hizmet, aile hekimligi uygulamasi ile ihmal edilmemistir.”

Hükümetin saglikta reform uygulamalarinda büyük rol oynamis olan, Saglik Bakanligi eski müstesar yardimcisi ve Istanbul Medipol Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydin SD’de uygulamayi degerlendirdi.

Aydin”herkese saglik” ana hedefine yönelik her uygulamanin saygi görmeyi hak ettigi belirtiyor ve saglik ocagindan aile hekimligine geçis uygulamasini da söyle degerlendiriyor: “Saglik ocaklari agi ile saglanmaya çalisilan entegre birinci basamak, saglik örgütlenmesi için günün sartlarinda önemli bir görevi yerine getirme ugrasi vermis ve bugünlere gelinmistir. Son yillarda ülkemizdeki degisim, halkin beklentileri ve gelisen dünyanin anlayisi dogrultusunda aile hekimligi uygulamasi çerçevesinde bu entegre hizmet agi yeniden organize edilmektedir. Saglik ocaklarinda yürütülen hiç bir hizmet, aile hekimligi uygulamasi ile ihmal edilmemistir. Anne çocuk sagligi ve koruyucu saglik hizmetlerine yönelik uygulamalar daha fazla gelistirilmis, Aile Hekimligi Bilgi Sistemi ile tüm nüfus dijital kayit altina alinmistir. Anne ve bebek takipleri, asilamalar daha iyi izlenir, kontrol edilir ve denetlenir hale gelmistir.”

“1 Kasim 2010’da Istanbul’da Aile Hekimligi Uygulamasina sorunsuz baslanabilecek!”

Pek çok ilde yapilan pilot uygulamalara ragmen Aile Hekimligi sistemi için Istanbul’da tedirginlik yasaniyor. Istanbul Il Saglik Müdür Yardimcisi Dr. Savas Basar Kartal ise SD’ de Istanbul’un sisteme hazir oldugunun altini çiziyor: “1 Kasim 2010 tarihinde ilimizde Aile Hekimligi Uygulamasina sorunsuz baslanabilecegi, birinci basamakta görevli hekim ve diger saglik personelinin hem ekonomik hem de manevi tatminlerinin artacagi, koruyucu saglik ve birinci basamak tedavi edici saglik hizmetlerinin daha kolay ulasilabilir ve kaliteli olacagi, hizmetten yararlanan vatandasin da daha memnun olacagi inancini tasiyoruz.”

Kartal ayrica sistemin Istanbul’daki temel hazirliklari içinse söyle diyor: “Bilgi Islem Subesince Adrese Dayali Nüfus Kayit Sisteminden güncel sokak ve hane nüfuslari alinarak ortalama 3 bin 540 kisiye 1 hekim olacak sekilde planlamalar yapilmistir.”

“Hizmet verecekleri nüfusun belli ve sabit olmasi, verilen saglik hizmetinin ölçülebilir olmasi sonucunu da getirmektedir.”

Ankara Atatürk Egitim ve Arastirma Hastanesi Bashekim Yardimcisi ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlik Dernegi Ankara Sube Baskani Dr. Sinan Korukluoglu ise bu yeni uygulamayi tutuculugun tuzagina düsmeden mükemmele ulastirmaktan yana: “Hatalari ve sevaplari ile bir uygulama degisikligi ile birinci basamak saglik hizmetlerine can verilmistir. Bu uygulamanin mükemmel oldugunu söylemek mümkün degildir, gelecekte daha iyisi bulundugunda degisiklige gidilinceye kadar üzerinde pek çok düzeltme yapilacaktir.”

Korukoglu makalesinde sistemin ölçülebilirlik avantajindan da bahsediyor: “Aile hekimligi uygulamasi ile aile hekimi ve aile sagligi elemani (aile sagligi hemsiresi, ebesi, saglik memuru) bir ekip haline getirilmekte ve kendilerine belli bir nüfus verilmekte. Hizmet verecekleri nüfusun belli ve sabit olmasi, verilen saglik hizmetinin ölçülebilir olmasi sonucunu da getirmektedir.”

“Aile hekimligi “mahallenin eczacisi” ni geri getirir!”

Ecz. Emin Olgun ise uygulamadan umutlu ve mahalle eczacilari için bir sans oldugunu düsünüyor: “Bu uygulama “mahallenin eczacisi”ni geri getirebilir. 2005 yilina kadar eczaci mahallenin saglik danismani iken, bu tarihten sonra neredeyse sadece ilaç veren kisi konumuna gerilemistir. Halkimizin reçete kaynagina yakin yerlerden ilacini temin etme yoluna gitmesi ile bu eczanelerde yogunluk artmis, semt eczanelerinde ise küçülmeler yasanmistir. Büyüyen eczanelerde ise halka saglik danismanligi sunumu azalmistir. Reçete kaynaginin artmasi bu yapiyi degistirecektir. Büyük eczanelerde küçülmeyi, fakat sayi olarak bir artisi da beraberinde getirecek, mahallelerde aile hekimligi merkezlerinin olusmasi ile tekrar mahallenin eczacisi ortaya çikabilecektir.”

“Aile Hekimligi Bilgi Sistemi ile elde edilmis çok büyük bir hazinenin üzerinde oturuyoruz. “

2003 – 2009 yillari arasinda Saglik Bakanligi’nin Aile Hekimligi Bilgi Sistemi, Merkezi Hastane Randevu Sistemi ve Ulusal Saglik Bilgi Sistemi gibi bilisim projelerinde danisman ve koordinatör olarak çalisan Yük. Elek. Mühendisi Ilker Köse ise uygulamanin bir diger boyutu olan “Aile Hekimligi Bilgi Sistemi” nin detaylarini paylasti: “Aile Hekimligi Bilgi Sistemi, ilk nesil yazilimlar gibi isimizin bir kisminda kullanacagimiz bir “araç” degil, hekimin günlük tüm islerini planlamasina, yapmasina ve elde edilen bilgiyi yönetmesine yardimci olacak bir klinik bilgi sistemidir. AHBS’nin kendi yerel veritabani vardir; ancak her AHBS internet araciligi ile Saglik Bakanligi’ndaki veritabani ile entegre olan büyük ve bütün bir agin parçasidir. Saglik Bakanligi’na gönderdigi veri setleri sayesinde bir kisisel Elektronik Saglik Kaydi (ESK) olusturmasi açisindan da önemli bir e-saglik projesidir.”

5 yildir Aile Hekimligi Bilgi Sistemi ile toplanan verilerin degerini vurgulayan Köse, makalesinde bu birikimi de degerlendiriyor: “Bugün AHBS ile elde edilmis çok büyük bir hazinenin üzerinde oturuyoruz. Bunlarin basinda da Elektronik Saglik Kaydi (ESK) geliyor. Öyle ki, kisisel saglik dosyasi ile 5 yildir toplanan veriler üzerinde yapilabilecek arastirmalari hayal etmek bile zor. Hastalik yükleri, tedavi egilimleri, tedavi süreçleri ve maliyetleri, eslik eden hastalik istatistikleri, sagligin demografik dagilimi, vb yüzlerce gösterge elde edilebilir durumda. “
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası