Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Depresyondayim”

Günümüzde birçok kisinin siklikla kullandigi bir kelime haline gelen depresyon aslinda oldukça yaralayici bir hastaliktir. Metropol sehirlerde yasayan birçok kisinin ortak sorunu olan stres ve stresli yasam depresyona sebep olan en büyük etkenler arasinda yer aliyor. Reem Nöroloji merkezi kurucusu Dr. Mehmet Yavuz depresyona en etkili yöntem olan TMS tedavi yöntemini anlatiyor.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Dr. Mehmet Yavuz, gün içinde yasanan kisa süreli duygusal inis çikislarin depresyon olarak tanimlanamayacagini, bu inis çikislari depresyon olarak adlandirabilmemiz için gün boyu ve en az on gün araliksiz devam etmesi gerektigini söylüyor. Dr. Mehmet Yavuz, kilo kaybi ya da kilo alimi, hemen her gün uykusuzluk, yorgunluk, kendini degersiz hissetme ya da kendini suçlama gibi durumlarin depresyon belirtisi olabileceginin altini çiziyor.

Depresyonda yeni tedavi yöntemi “Transkranial Manyetik Stimülasyon”

Nöroloji Uzmani Mehmet Yavuz, bilim adamlarinin, son yillarda, düzensiz beyin fonksiyonlarini normallestirerek ve aynen bir bilgisayar gibi resetleyerek, duygu, düsünce, hareket, hafiza gibi birçok beyin fonksiyonunu normal hale getirecek arastirmalarin pesinde oldugunu belirtiyor. FDA onayli (Food and Drug Administration) “Transkranial Manyetik Stimülasyon” tedavisi ile beyne sok manyetik uyarilar göndererek, beynin hastalanmadan önceki saglam durumuna yeniden dönmesinin amaçladigini belirten Dr. Yavuz, toplumda yayginlasan elektromanyetik yogunlugun insan beyninde birtakim hasarlar olusturdugunu sözlerine ekliyor.

Transkranial Manyetik Stimülasyon kimlere uygulanabilir?

TMS'nin ilk önce ilaçlara cevap vermeyen ya da tatminkâr bir iyilesme saglanamayan depresyon hastalarinda denendigini ve birçok hastanin tamamen ya da %80 düzeldigini dile getirdi. Dr. Yavuz, “Newyork Ulusal Mental Saglik Enstitüsü’nün, (The National Institute of Mental Health) yapmis oldugu 3 farkli çalismada Transkranial Manyetik Stimülasyon’un (TMS), depresyon üzerine oldukça etkili oldugu ve agir depresyonlarda nerdeyse EKT’ye yakin bir düzelme gösterdigini bildirdiklerini söyle açikliyor: “Sonuçlar, hastadan hastaya degismekle beraber oldukça yüz güldürücü oldu. Hiçbir yan etkisi olmayan transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisiyle hastalarimiz 10- 15 seans sonunda yeniden eski sagliklarina kavusabilmektedirler."

Transkranial Manyetik Stimulasyon’un, depresyon tedavisinde önemli bir tedavi unsuru olarak yerini aldigini, ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalar için umut isigi oldugunu belirten Dr. Yavuz, özellikle hamile olan ya da emzirme döneminde olup, ilaç kullanmasi sakincali olan hastalarin çok ragbet ettigi bir tedavi yöntemi durumuna geldigini vurguluyor.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası