Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGLAYAN BEBEGINIZE SUSMASI IÇIN CEP TELEFONUNUZU VERMEYIN

Memorial Etiler Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, yillardir zararlari tartisilan cep telefonu, kablosuz internet ve son teknoloji ürünü cihazlarin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ve alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi.

Cep telefonu, wireless internet ve evlerimizde olan telsiz telefon gibi cihazlar artik öyle bir hayatimiza girdi ki; bunlar yokken biz nasil yasiyorduk, nasil islerimizi hallediyorduk diye hayretle düsünürüz bazen. Ancak sunu da çok iyi bilmek gerekir ki; hayatta hiçbir sey bedava degildir.

Ülkemizde cep telefonlariyla 1990’larin ortasinda tanistik ve yeniliklere kolayca ayak uyduran bir toplum olarak onu çok benimsedik. Internet ise o dönemlerde daha yeni, yeni adindan söz ettiriyordu ve birkaç yil sonra ADSL ve wireless baglanti ile karsilastik.

Bu cihaz ve sistemleri kolayca kabullendik ancak zararinin olup olmadigini biliyor musunuz? Elektromanyetik dalgalar yayan bu cihazlar çocuklarimizin sagligina herhangi bir bedel ödetecek mi?

Bas agritiyor

Cep telefonlari her yöne mikrodalgalar yayarak çalisir. Yapilan arastirmalarda bu dalgalarin kemik ve yumusak dokudan birkaç santimetre ilerledigi ve enerjisinin de orada yani beyin ve sinir dokusunda emildigi gösterilmistir. Uzun süreli telefon konusmalarinin (ki bunun tanimi alti dakika ve üzerindeki konusmalardir) kulak ve beyin dokusunun isisini artirdigi ve bas agrilarina neden oldugu, bizlerin kolayca hissedebildigi etkileridir.

Amerikan Pediatri Akademisi çocuklarin dokularinin daha ince ve yumusak olmasindan dolayi bu elektromanyetik dalgalara daha kolay maruz kaldiklarini bildirmistir. Beyin dokusu da 20 yasa kadar gelismeye devam eden bir dokudur; yani insaat o zamana kadar devam etmektedir. Insaat esnasinda katlar çikarken sürekli depremler gerçeklesirse o zaman o yapinin sorun çikarma ihtimali mantiken artmakla birlikte saglamligi tartisilabilir.

Bu düsünce aslinda birçok çalisma tarafinca desteklenmektedir. Insan vücudunda her gün kanser hücreleri olusmaktadir ancak bunlar savunma sistemi tarafinca tespit edilip, yok edilirler. Oysa 2008’de Isveç bilim adamlari tarafinca yapilan bir arastirmada 20 yasindan önce cep telefonu kullanan kisilerde beyin tümörü (gliom) ve isitme kaybina yol açan kanser (akustik nörom) gelisme orani tam dört misli artmaktadir. 20 yasindan sonra kullananlarda ise iki misli artmaktadir. Bu da bu dalgalarin gelismekte olan bir beyne etkisinin daha çok olduguna isaret etmektedir. Çalismayi yürüten bilim adamlari 12 yas altinda çocuklarin cep telefonu kullanmamalarini önermekle birlikte 12 yas üstündeki çocuklarin daha çok kisa mesaj ile iletisim saglamalari gerektigini belirtmistir.

Hindistan’da yapilan bir baska bilimsel çalismada kanser hücrelerini saptayip yok eden savunma sisteminin bu elektromanyetik dalgalarin bulundugu ortamda tam randimanli çalismadigini göstermistir. Cep telefonu kullanmayanlarin vücudunda %4 oraninda DNA hasari bulunurken, kullanalar arasinda ortalama %40 oraninda DNA hasari saptanmistir. Bu da gelisen kanser hücrelerinin daha çok sayida olusup, kolayca büyümeye devam edecegi anlamina gelmektedir.

Isitme kaybina neden olabilir

2008’de Amerikan Kulak Burun Bogaz Akademisi günde bir saat veya daha fazla cep telefonu kullananlarda isitme kaybi gelisme ihtimalinin arttigini bildirmistir.

Gözlere de zarari var

Utah Üniversitesi’nde yapilan bir çalismada cep telefonlarinin yaydigi siddetteki mikrodalgalarin özellikle çocuklarin göz merceklerine eriskinlerinkine kiyasla daha zarar verici oldugunu göstermistir. Buna benzer çalismalarda bu dalgalarin göz dokusunu etkileyerek katarakta benzer zarara yol açabilecegi de saptanmistir.

Isin kötü tarafi bu tarz isinlarin yol açtigi zararlar birçok yil sonra karsimiza çikmaktadir. Bu cihazlarin kullanimlarinin daha yakin geçmiste basladigini düsünürsek, bizi ve çocuklarimizi ileride ne bekliyor tam bilemeyiz. Yetmiyormus gibi çogu ülkede bu konuda kontrol edici yasalar da yoktur. Bu nedenle mevcut veriler hakkinda bilgi edinip kendimiz ve çocuklarimiz ile ilgili kararlar almamizda büyük fayda var.

Önemsenmesi gereken öneriler:

• Elektromanyetik isinlar saçan bu tarz cihazlardan bebek ve çocuklarimizi, en azindan 12 yasinda gelene kadar uzak tutmamiz gerekiyor.

• 13-20 yas arasi dönemde de kullanimin mümkün oldugu kadar kisitlanmasi, mutlaka kullanilacaksa da kisa mesaj ile kullanim saglanmasi gerekiyor.

• Wireless modemlerinizi evde o anda kullanmiyorsaniz kapatin ve komsularinizdan da bunu yapmalarini isteyerek ortak bir karar alin.

• Cep telefonlarinizi bebek ve çocuklarinizdan uzak tutun. Aranizda “ama o telefonu çok seviyor” diyenler olabilir ancak sunu biliyorum ki ebeveynin kararliligi birçok konuda oldugu gibi bu konuda da esastir. Çocuk görmedigi seyi isteyemez.

Bazi ürünler cep telefonu radyasyonunu azalttigini iddia eder ancak bunlar henüz söz sahibi kurumlar tarafinca çare olarak onaylanmis degildir.

Elbette cep telefonlarimizi ve internet baglantimizi çöpe atamayiz. Ancak bize hiz katan ve rahatlatan kestirmelerin acisinin çocuklarimizdan çikmamasi için de gerekli önlemlerimizi almaliyiz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası