Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda durus bozuklugu nedir?

Durus bozuklugu, omurganin durus seklinin normalden sapmasi olarak tanimlanmaktadir. Normal bir durusta yandan baktigimizda sirtimizda hafif bir kamburluk (kifoz) ve belimizde hafif bir çukurluk (lordoz) bulunmaktadir. Bu egriliklerin artmasi veya azalmasi durus bozukluguna ve agriya yol açabilmektedir. Ayrica omurgada önden ve arkadan bakildiginda olan egrilige ise skolyoz denilmektedir. Normal durusta skolyoz olmamalidir.

Iyi bir durus (postür) egitimi çocukluk yaslarindan itibaren baslar. Ileri yasta görülen bel, sirt ve boyun agrilarinin kaynagi, yillar öncesinde edinilmis olan kötü durus aliskanliklaridir.

Yapilan çesitli çalismalar sonrasinda okul çagi çocuklarinda bel agrisinin sikligi %8 ile % 74 arasinda oldugu belirtilmektedir Bu oranlar oldukça yüksektir.

Durus bozukluklari neden artiyor?

Bilgisayar karsisinda yanlis oturma, okul siralarinin uygun olmamasi,

Çocuklarin okulda kendi boylarina uygun olmayan okul siralarinda oturmasi,

Çok küçük yaslardan itibaren agir sirt çantasi tasimak,

Hatali oturma, ayakta durma ve uyuma (uygunsuz yatak seçimi),

Görme bozukluklari

Asiri kilolu olmak (beslenme aliskanliginin degismesi, fast-food beslenme)

Bu pozisyonlarin büyük çogunlugunda sirtimiz öne dogru egilmis durumdadir. Hizla gelismekte olan bir omurga yapisina sahip çocuklarda neden kamburlugun veya skolyozun en sik görülen durus bozuklugu oldugunu açiklamaktadir.

Durus bozukluklarinda temel sikayetler

Durus bozukluklugu sorunu olan kisilerin ilk sikayetleri boyun, sirt ve belde görülen agri ya da gerginliktir. Özellikle sirta yüklenen agirliklar (okul çantalari ) vücudun agirlik merkezini degistirerek normal durusu bozabilmektedir. Bu sekilde öne egilmis omurgada eklem, kas ve ligaman yapilarinda zorlanmalarin neden oldugu, belde kas gerginligini tetiklenmesiyle bozuk yürüyüs ve durus bozuklugu ile ciddi bel agrilarinin olustugu gözlenmektedir. Erken dönemlerde, skolyoz ilerlemeden belli büyüklükte kalirsa hayati hiç etkilememektedir. Eger ciddi boyutlara varmis ise çocukta sakatlik hissi olusturabilir. Ileri skolyozlarda , gögüs kafesinin daralmasi nedeniyle kalp ve akciger sorunlari da ortaya çikabilmektedir.

Durus bozuklugu için ne zaman tedbir alinmalidir?

Durus bozukluklarindan en sik görüleni halk arasinda kamburluk olarak da bilinen ve tip dilinde kifoz veya skolyoz olarak ifade edilen durus bozuklugudur. Skolyoz, çok kolay bir test ile tespit edilebilir. Bu uygulama 9-10 yas grubu çocuklarda, ergenligin sonuna dek 6 ayda bir tekrarlanarak yapilabilir. Özellikle bazi ülkelerde okullarda skolyoz taramalari yapilmaktadir. Bu testi anne-babalar evlerinde de çok kolay yapabilirler.

Çocugunuzun kollarini da asagiya sarkitarak öne egilmesini söyleyerek, egildigi zaman bas tarafindan yada kalçalar tarafindan sirtina bakiniz. Eger sirt simetrik ise skolyoz olmasi ihtimali çok düsüktür. Eger sag ve sol arasinda birkaç milimetreden fazla fark varsa, o zaman skolyozdan süphelenip mutlaka bir doktora basvurmak gerekir.

Çocuklarda durus bozukluklarinin diger nedenleri

*Skolyoz :

Skolyoz çok çesitli nedenlerle ortaya çikabilmektedir. Skolyozu omurgada yapisal veya yapisal olmayan olarak siniflandirabiliriz.

Yapisal grupta siklikla dogustan (konjenital) skolyoz ve nedeni bilinmeyen (idiopatik) skolyoz görülmektedir. En sik görülen skolyoz, % 80 siklikla nedeni bilinmeyen (idiyopatik) tiptir. Daha çok 10 ‘lu yaslarda ortaya çikmaktadir. Konjenital skolyoza gebelik sirasinda geçirilen enfeksiyonlar, seker hastaligi, bazi vitamin eksikliklerinin neden oldugu düsünülmektedir.

Yapisal olmayan skolyozlar, özellikle durus bozuklugu , bacak esitsizligi veya kalça deformitelerine bagli olabilir.

Skolyozda ilerleme özellikle hizli büyüme periyodlarinda gözlenmistir. Bu dönemler puberteye ve seks karakterlerinin ortaya çiktigi dönemlere rastlar. Okul taramalarinda kiz ve erkeklerde görülme sikligi esit (Yaklasik %1)bulunmustur. Kiz çocuklarda skolyozda daha fazla ilerleme görülmektedir.

*Agir esya (sirt çantasi ) tasimak:

Sirt çantalari kesinlikle uzun süreli olarak kullanilmamali.

. Sirt çantalari ve içindeki agirliklar toplaminin tasiyanin vücut agirliginin %10-15’inden az olmasi saglanmali.

. Uzun süreli agir çanta kullaniminin mecburi oldugu hallerde tekerlekli çantalar tercih edilmeli.

. Ortopedik/ergonomik (iki genis ve destekli omuz askisi ve bel kemeri bulunan, hafif) çantalar, moda veya çocugun tercih ettigi renk vb çantalara tercih edilmeli.

. Sirt çantalari her iki omuzdan asilarak düzgün olarak tasinmali ve bel kemeri gibi agirlik dengeleyici ekipmanlar kesinlikle kullanilmali.

*Ergenlikteki emosyonel degisikler:

Ergenlikte pek çok genç vücudundaki hizli büyümeye adapte olamamaktadir . Özellikle kiz çocuklarinda gögüslerin hizli gelismesinde omuzlarin ve basin önde durusu görülmektedir. Erkek çocuklardaysa el ve ayaklardaki büyümeye adapte olamadigi için yürüme paterni bozulabilir.

Saglikli nesiller için çocuklarimiza ayakta dururken ,otururken, yük tasirken ideal durusu ögretmeli ve spor yapma aliskanligini kazandirmaliyiz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani

Uz.Dr.Ayla Özlem INCE
ÖZEL 29 MAYIS HASTANESI
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası