Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Serinliyorum derken, susuz kalmayin!

Ramazan ayinda sicakliklarin mevsim normallerinin üstünde seyrettigine dikkat çeken uzmanlar, klimali ortamlarin üst solunum yollarinda kuruluga ve asiri su kaybina neden oldugu konusunda uyardi.

Klima artislarinin rekor satis yapmasinin ardindan Özel Yüzüncü Yil Hastanesi Gögüs hastalilari Uzmani Dr. Nuray Kömüs, yaptigi açiklama ile klimalarin vücutta su kaybina neden oldugundan Ramazan ayinda klima kullanimi konusunda vatandaslari uyardi.

Sicaklardan bunalan vatandaslarin, klimali ortamlarda serinlemeye çalistigini fakat; ani isi degisiminin bir çok hastaliga davetiye çikardigini belirten Kömüs, "Klimali mekanlardan günesli havaya çikma veya günesli havadan birden klimayla sogutulmus bir alana girmek, sagliga zarar veriyor. Vücut ani sicak ve soguk hava degisimlerine karsi kendini koruyamadigi için, bu durum basta solunum yolu rahatsizliklari olmak üzere birçok hastaliga ve vücudun susuz kalmasina sebep oluyor. Insanlar solunum yolu enfeksiyonlari rahatsizliklari, zatüre, bronsit, kas agrilari ve kas tutulmalari geçirebilir" dedi.

RAMAZANDA KLIMA KULLANIMA DIKKAT

Ramazan ayinin asiri sicak geçtigini bu nedenle oruç tutanlarin yaklasik 16 saat susuz kaldigini ve serinlemek için klima kullandiklarini ifade eden Dr. Kömüs, Ramazan ayinda klima kullaniminin saglik problemlerine yol açabilecegine dikkat çekerek söyle konustu: "Klima kullanimi insanlarin daha fazla susuz kalmasina neden oluyor. Klimanin neden oldugu üst solunum yollari kurulugu ve terleme ile birlikte asiri su kaybi daha fazla susuzluga ve enfeksiyonel hastaliklara sebep oluyor. Klimanin altinda direkt soguk havaya maruz kalmaktan uzak durulmali. Oruç tutanlar ortam serinligini tercih etmeli. Gölgede serin ortamlarda durmak en iyisi fakat; çalisma kosullari buna engel olabilir. Ani isi degisimleri insanlari daha fazla susuz ve halsiz birakacaktir."

Klimali otobüs kullaniminin da ani isi degisimi nedeniyle birçok hastaliga sebebiyet verdigini belirten Dr. Kömüs söyle devam etti: "Klimali otobüslerde de direkt klima altina oturulmamali. Burun ve gözlerde kuruluk yapar. Klimanin bu gibi ortamlarda yanlis kullanimi zatüre ve bronsite sebep olabilir. Serinliyorum derken, hastaliga adres çikarmayin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası