Hükümet, sigara ve alkolden "saglik vergisi" alinmasi için dügmeye basti. Her bir paket sigara ve içki sisesinden eld">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara ve alkole saglik vergisi geliyor

Hükümet, sigara ve alkolden "saglik vergisi" alinmasi için dügmeye basti.

Hükümet, sigara ve alkolden "saglik vergisi" alinmasi için dügmeye basti. Her bir paket sigara ve içki sisesinden elde edilen gelirin yüzde 1-2'si oraninda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) pay almasi öngörülüyor. Bu gelir, Türkiye'nin yilda 4-5 milyar lira harcadigi sanilan akciger, girtlak gibi kanser türleri, kalp ve damar hastaliklari gibi sigara ile alkole bagli hastaliklarin tedavisi için kullanilacak. Ayrica, sigarayla mücadele ve birakma kampanyalari için de bir fon islevi görecek.

Sabah gazetesinin haberine göre, SGK Baskani Emin Zararsiz, Dünya Saglik Örgütü (WHO) ile birlikte yürütülen çalismayi bu yilin sonunda tamamlamayi hedeflediklerini belirterek, sunlari anlatti: "Her satilan sigara paketi ve alkolden yüzde 1-2 gibi bir pay alinmasi öngörülüyor. Bu sistemi Avrupa ülkeleri de uyguluyor. Böyle bir adimin atilmasi için sigara ve alkol fiyatlarinda ayarlama söz konusu olacak.

Bu uygulama ile özellikle sigara kaynakli hastaliklarin tedavisi için önemli bir gelir kapisi olusacak. WHO uzmanlari ile birlikte çalisiyoruz. Teknik bir altyapi hazirligi zorunlu. Fiyat ayarlamasinin nasil yapilacagi önemli. Örnegin Maliye Bakanligi aldigi vergilerden mi fedakârlik yapacak? Yoksa ilave bir vergi mi getirilecek? Sonuçta tütün ve alkolden alinan vergi devletin de önemli bir gelir kalemi. Çalismamizi 2011'e kadar tamamlamayi hedefliyoruz."

TÜRKIYE'DE 20 MILYON TIRYAKI VAR

Türkiye'nin 2004'te imza koyarak taraf oldugu "WHO Tütün Kontrolü Çerçeve Sözlesmesi", tütüne talebin azaltilmasi için fiyat ve vergi önlemlerini öngörüyor. Sözlesme, "Taraflar, fiyat ve vergi önlemlerinin basta gençler olmak üzere toplumun çesitli kesimlerinde tütün kullaniminin azaltilmasina etkin ve önemli araç oldugunu kabul eder" hükmü tasiyor.

Halen yüzde 73.25 olan sigara üzerindeki vergi yükünün 2012'ye kadar yüzde 80'nin üzerine çikarilmasi hedefleniyor. Avrupa Parlamentosu da, AB ülkelerinde sigaraya uygulanan asgari vergi oranlarinin asamali olarak artirilmasini destekliyor. Sigaraya bagli hastaliklarin basinda akciger, girtlak gibi kanser türleri, kalp ve damar hastaliklari, kisirlik geliyor.

Türkiye'de 20 milyon civarinda vatandas sigara kullaniyor. 120 bin kisi sigaraya bagli nedenlerden hayatini kaybediyor. Bu rakam trafik kazalarinda ölen 5 bin kisinin yaklasik 25, terörle mücadelede 30 yilda kaybedilen 40 bin kisi sayisinin ise 3 kati. Sigara kaynakli hastaliklarin tedavisi için Türkiye'nin yilda ne kadar para harcadigina iliskin resmi bir veri yok. Ancak bu tutarin 4-5 milyar lirayi buldugu saniliyor. Saglik vergisinin yasama geçmesiyle birlikte bu giderlerin karsilanmasinda önemli bir gelir kalemi dogmus olacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası