Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lens kullanirken aman dikkat!

Lens kullanirken nelere dikkat etmek gerekiyor? Herkes lens kullanabilir mi? Iste yanitlari...

Günümüzde görme bozuklugu olan kisilerin büyük çogunlugu kontakt lens kullanmayi tercih ediyor. Peki kontakt lens kullanirken nelere dikkat etmek gerekir veya herkes lens kullanabilir mi? Iste bu sorularin cevabini Doç. Dr. Ates Yanyali’dan ögrendik.

Günümüzde görme kusurlarinin düzeltilmesi kadar, kozmetik amaçli da kullanilan kontakt lensler birçok kisinin günlük hayatinin vazgeçilmez bir parçasi olmus durumda. Özellikle son 20 yildir gelisen teknolojiler sayesinde, eskiden kullanim alani kisitli olan kontakt lensler herkesin ihtiyacina cevap verecek sekilde üretilmeye baslandi. Artik, gözlük kullanmak istemeyen ve göz yapisi uygun olan herkes kontakt lens kullanabilir.

Kontakt lens kullaniminda yasanan sorunlarin temelinde kontrolsüz lens kullanimi gelmektedir. Göz doktoru muayenesi yapilmadan, lens uygunlugu denenmeden kullanilan lensler kisilerin birçok sorunla karsi karsiya kalmasina neden olabilmekte. Sadece ilk kullanimda degil lens kullanicilarinin düzenli olarak senelik muayeneleri yaptirmalari da çok önemli. Her ne kadar ileri teknoloji ile üretilse de kontakt lensler vücut için bir yabanci cisim oldugundan bunun meydana getirebilecegi problemler olabilmektedir. Bu kurallar zincirinde olusan aksamalar göz enfeksiyonlarindan alerjilere, kornea zedelenmelerine kadar birçok problemi meydana getirebilmektedir.

Kozmetik Lensler

Özellikle bayanlarin tercihi olan numarasiz kozmetik lensler genelde kontrolsüz olarak uygulanmakta ve kullanilmaktadir. Oldukça sik karsilasilan sorunlardan biri renkli lenslerin arkadaslar arasinda degis tokus yapilarak, baskasina ait lenslerin takilmasi ve buna bagli olarak bazi göz enfeksiyonlarinin ortaya çikmasidir. Kontakt lens kullanan kisilerin makyaj konusunda bazi kurallara dikkat etmeleri gerekmekte. Önce lensler takilmali ve sonra makyaj yapilmalidir. Kullanilan göz ürünlerinin krem tarzi olmasi lense gelebilecek yabanci maddeleri azaltir. Göz kalemi kullanilirken iç kisma uygulanmamasi tercih edilmelidir. Rimel kullanilirken lense degmemesine dikkat edilmelidir. Makyaj temizlenmeden önce lensler çikartilmali ve makyaj daha sonra temizlenmelidir.

Lens Kullanirken Dikkat!

Kontakt lens kullanirken kasinti, batma, yanma, yabanci cisim hissi, asiri sulanma, normal olmayan bir göz akintisi varsa lensler hemen çikartilmalidir. Lens çikartildiginda sikayetler yok oluyorsa bu sikayetlerin lensteki bir hasardan meydana gelmis olma ihtimali yüksektir. Lensin temizleme solüsyonu ile yikanip bir yipranma var mi kontrol edilmesi, eger yipranma varsa lenslerin kullanilmamasi ve degistirilmesi gerekir. Eger lens çikartildiginda sikayetler geçmiyorsa mutlaka bir göz doktoruna basvurulmalidir, bu sikayetler ciddi bir göz probleminin baslangici olabilir. Lens kullanirken bazi kisilerde kuruma hissi olabilmektedir. Bu ortam hava sartlari ile ilgili olabilir. Bu kisiler lens üzerinden kullanilan suni gözyasi damlalarini kullanabilirler. Kontakt lens kullaniminda en büyük sorun bilinçsiz kullanimdir. Doktorunuzla baglantida olarak, kurallarina uygun lens kullanmaniz görme kalitenizi artirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası