Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYANIN YENI KABUSU HASTANE ENFEKSIYONU ILE BULASAN NDM-1

Kus gribi, domuz gribi, at gribi, Kirim-Kongo hastaligi derken, simdi de bütün antibiyotiklere dirençli bir bakterinin Dünya’ya korku saldigi haberi basin ve yayin organlarinda sikça yer almaya basladi. New Delhi metallo-betalactamase-1 (NDM-1) olarak adlandirilan bu sey nedir, virüs mü, bakteri mi yoksa baska bir sey mi bu konuda da bir kafa karisikligi hakim. Daha da önemlisi Hindistan’da ortaya çiktigi daha sonra Pakistan ve Afganistan’da görülmeye baslandigi ifade edilen bu sey artik ABD, Kanada, Avustralya’ya ilave olarak Ingiltere, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de görülmeye baslamis bulunuyor. Ingiltere’de 50 hastada NDM-1 tesbit edildigi, Belçika’da ise bir hastanin NDM-1’e sahip bir bakterinin yol açtigi enfeksiyon sonucu hayatini kaybettigi bildirilmektedir. NDM-1 nedir ve bundan sonra neler olacak?

Memorial Sisli Hastanesi Klinik Laboratuarlar Koordinatörü ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Kenan Keskin, “NDM-1 tehlikesi ve alinmasi gereken önlemler” hakkinda bilgi verdi.

Antibiyotiklere dirençli olmasi tehdit unsuru

NDM-1 içerisine girdigi bakterinin, antibiyotiklere karsi direnç kazanmasina yol açan ve ayni ortamda bulunduklari sirada bir bakteriden digerine geçebilen, yani bulasici özellige sahip bir plazmiddir (bir tür genetik materyal). Bu plazmid en çok “Escherichia coli” ve “Klebsiella” gibi, hastane ortaminda bulunan ve hastane enfeksiyonuna yol açtigi bilinen bakterilere yerlesmektedir. NDM-1 bilinen ilk plazmid degildir. Bundan önce de benzer sekilde antibiyotik direncine yol açan plazmidler bilinmektedir. Ancak bu yeni plazmide sahip olan bakteriler su anda etkin olarak kullandigimiz antibiyotiklerin hemen hemen hepsine dirençli hale gelmektedirler. Bu nedenle böyle bir bakteri ile meydana gelen bir enfeksiyonun tedavisi çok zor, bazen de imkansiz olmaktadir. Bu yüzden de su anda Dünya yine çok önemli bir tehdit altindadir.

Hastalar tarafindan bizzat yayilabiliyor

NDM-1 Hindistan ve Pakistan’a ucuza estetik ameliyat veya organ nakli yaptirmak için giden hastalar tarafindan diger ülkelere de yayilmis bulunuyor. Bu hastalar, hastanede yattiklari ve ameliyat olduklari sirada NDM-1 tasiyan hastane bakterileri ile enfekte olmakta ve daha sonra bu dirençli bakterileri kendi ülkelerine tasimaktadirlar. Ameliyat olan hastalarda cerrahi yara enfeksiyonlari basta olmak üzere; idrar yolu enfeksiyonu ve solunum cihazina bagli yogun bakim hastalarinda, solunum sistemi enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara yol açabilen bu bakteriden korunabilmek için bireysel önlemlerden çok saglik kuruluslarinin hastane enfeksiyonlarini önlemeye yönelik kurumsal önlemler almasi gerekiyor.

Uzun süre hastanede yatanlar risk altinda

Bu bakteriler genellikle hastanede yatan, ameliyat olmus hastalar, yogun bakimda bulunan hastalar veya bagisikligi (vücut direnci) zayiflatan, kanser kemoterapisi veya sua tedavisi gibi tedaviler uygulanan hastalar için yüksek risk olusturmaktadir. Bu risk hastanede yatis süresi uzadikça artmaktadir.

NDM-1’e etkili yeni antibiyotikler üretilmesi gerekiyor

NDM-1 tasiyan ve mevcut antibiyotiklerin tamamina direnç kazanmis olan bakterilere etkili yeni antibiyotikler kesfedilmedigi müddetçe bu bakterilerle basa çikmak mümkün olmayacak, dirençli bakteriler bundan önceki örneklerde oldugu gibi giderek bütün dünyaya yayilacaktir.

20. yüzyil ortalarinda antibiyotiklerin kesfedilmesi ve tedavide kullanilmaya baslamasiyla birlikte bakteriler de antibiyotiklere karsi direnç kazanmayi ögrenmislerdir ve o günden bu yana doktorlarla bu akilli küçücük yaratiklar arasinda bir savastir sürüp gitmektedir. NDM-1 adeta bakterilerin ele geçirdikleri yeni bir kaledir, tip dünyasi bu kaleyi de fethetmek zorundadir ve fethedecektir ama ondan sonra fethedilmesi gereken baska kaleler karsimiza çikacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası