Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


El Sagliginiza Dikkat Edin!

SSK Gaziantep Bölge Hastanesi Cildiye Uzmani Dr. Gülten Kirman, ellerde deri bütünlügünün bozulmasina bagli olarak alerjik ve mikrobik hastaliklar olustugunu söyledi.

SSK Gaziantep Bölge Hastanesi Cildiye Uzmani Dr. Gülten Kirman, ellerde deri bütünlügünün bozulmasina bagli olarak alerjik ve mikrobik hastaliklar olustugunu söyledi.

Dr. Kirman, yaptigi açiklamada, ellerde en çok sikayet edilen hastaligin deri tahrisi oldugunu belirterek, "El sagligi konusunda en çok sikayet deri tahrisi, çatlaklar, kasintilar ve yara olusmasi. El sagligini tehdit eden faktörlerin basinda kullanilan deterjanlar gelmektedir.

Bunun yaninda ellerin tahris edildigi insaat isçiligi, firin isçiligi gibi toz ve toprakla ugrasilan islerde eller sürekli tahris olur. Deri bütünlügünün bozulmasi ile alerjik ve mikrobik birçok hastalik olusur. Özellikle gida üretimi yapilan yerlerde çalisan isçiler mutlaka eldiven kullanmali" dedi.

Tahris olan deriye bakterilerin yerleserek sistematik enfeksiyon hastaliklarina neden oldugunu kaydeden Dr. Kirman, "Hangi iste çalisilirsa çalisilsin ellerin sürekli kuru olmasina, islak olmamasina özen gösterilmelidir.

Eldiven kullanilmasi gereken islerde bu kurala mutlaka uyulmalidir. Özellikle hanimlar bulasik veya çamasir yikarken, kullanilan deterjanlarla direkt temas etmemeli, mutlaka eldiven takmalidir. Eller sabunlanirken, vücut yapisina uygun sabunlar tercih edilmeli, ellerin islak kalmasi önlenmelidir. Tahris olan deriye yerlesen bakteriler sistematik enfeksiyon hastaliklarina neden olur. Bu tür hastaliklarin olusmasini engellemek ise eldiven kullanmaktan geçiyor" diye konustu.

Dr. Kirman, el derisini tahris edecek islerde çalisanlarin nemlendirici ve yumusatici krem kullanilmasini önerdi. Kirman, çocuklar da ise bu sorunun vücut yapilarina uygun sabunlarla çözümlenebilecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası