Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘KIRMIZI GÖZ’ SALGININDAN KORUNMAK IÇIN HIJYENE DIKKAT EDIN!

Bu aralar gözünüzde kanlanma, yanma ve kasinti varsa, dikkat!

Havadan bile bulasabilen bir virüsün neden oldugu gözde kanlanma ve kasinma ile baslayan ‘kirmizi göz’ hastaligi, salgin halinde büyük bir soruna dönüsebilir. Bunu engellemenin en önemli yolu ise, hijyene dikkat etmek.

Memorial Sisli Hastanesi Göz Merkezi’nden, Op. Dr. Mustafa Temel, pek çok hastalikta ortaya çikabilen ama özellikle yaz aylarinda gözde enfeksiyonlara neden olan bakteri ve virüslerle kendini gösteren ‘kirmizi göz’ hakkinda bilgi verdi.

Özellikle yaz aylarinda ortaya çikan alerji ve enfeksiyonlar, gözlerde kanlanma ve yanma gibi sikayetlere neden olmaktadir. “Kirmizi göz” olarak adlandirilan hastaliga çogu zaman virüsler veya bakteriler neden olmaktadir. Asiri sicaklar nedeniyle de, bu mikroplar hastaligin bir salgin haline dönüsmesine zemin hazirlamaktadir.

Havuz suyu gözde enfeksiyona neden oluyor

Vücut direncinin düsük oldugu kansizlik, diyabet, ileri zayiflik, zayif hijyen sartlari gibi durumlar enfeksiyona yakalanma olasiligini artirmaktadir. Enfeksiyon da, gözde kizariklik ve kasinti gibi belirtiler ile ‘kirmizi göz’e zemin hazirlamaktadir. Asiri sicaklarin yasandigi bu dönemde, hastalarda enfeksiyonun bütün belirtileri artmaktadir. Sulanma, kizariklik, çapaklanma, kapaklarda sislik, yanma, batma, kasinti, isiktan rahatsizlik, en çok görülen belirtilerdir. Hastaligin ortaya çikmasinda deniz-havuz temasi, ortak malzeme kullanimi, yakin temas önemli yer tutmaktadir. Lens kullanimi da hastalik riskini artirir. Özellikle renkli lensler ya da lenslerin uyurken çikarilmamasi, kontakt lens kullanimi da risk faktörleri arasinda yer almaktadir.

Yazin göz alerjileri ‘kirmizi göz’ riskini artiriyor

Bahar ve yaz aylarinda sik görülen göz alerjilerinde, gözde kizariklik ile birlikte kasinti da ortaya çikmaktadir. Sulanma, batma, bazen kapaklarda sislik, ilerleyen vakalarda çapaklanma da görülmektedir. Gözde enfeksiyon, hem yerlesim ve hem de enfeksiyon nedeni olarak çok çesitlidir. Kapaklarda, konjonktivada, korneada ve göz içinde çesitli sekillerde görülebilir. Enfeksiyona neden olan bakteri ve virüslerin disinda; mantar ve parazitler de etkili faktörlerdir.

Rüzgarda kalmamaya özen gösterin

Gözde yabanci cisim de ‘kirmizi göz’ hastaligina neden olan faktörler arasindadir. Insaat, metal ve agaç isleri yapan kisilerde bu sorun daha çok ortaya çikmaktadir. Rüzgar da, yabanci cisimleri tasiyici özellige sahip oldugu için göze temas eden cisimler nedeniyle; kizariklik, batma, sulanma gibi sikayetler ortaya çikmaktadir. Yabanci cisimler bazen çiplak gözle bile görülebilir. Erken müdahale edilmezse ikincil enfeksiyonlar da gelisebilir ve çapaklanma sikayeti baslar.

Enfeksiyon riskine karsi hijyen!

Enfeksiyon söz konusu oldugunda baskalarina bulasmayi önlemek açisindan temizlige dikkat etmek, elleri sik sik yikamak, ortak malzeme kullanmamak çok önemlidir. Ortak kullanim alanlarinda hijyene dikkat etmek gerekir. Tedavide duruma göre antibiyotikli damlalar ve merhemler, suni gözyasi damlalari, antialerjik damlalar, gerekli durumlarda kortizonlu damlalar, bazen sistemik ilaçlar kullanilmaktadir. Ancak bilinçsiz ilaç kullanimindan kaynaklanan sorunlar kesinlikle göz ardi edilmemelidir. Gerekli olmayan bir durumda kortizon kullanimi, hastaligi tedavi etmeyecegi gibi artmasina neden olarak, görme kaybi gibi sonuçlara da yol açabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası