Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYAGÖZ HASTANESI DOKTORLARI KONJONKTIVIT SALGININA KARSI VATANDASLARI UYARIYOR

“Önlem Alinmazsa Gözde Hasar Yasanabilir ”

Halk arasinda göz nezlesi veya kizarmasi olarak bilinen ‘konjonktivit’ salginina karsi vatandaslari uyaran Dünyagöz Hastanesi doktoru Muhsin Salkaya, önlem alinmamasi durumunda gözde uzun süreli hasarlarin yasanabilecegi konusunda uyarida bulundu.

Sik görülen belirtileri arasinda isiga karsi hassasiyet, sulanma, çapaklanma, kizariklik, kasinti, batma ve sislik olan konjonkitivit havuzda yüzerken, öpüsürken ve hastaliga sahip kisi ile yakin temas ile hizla bulasiyor. Dünyagöz Hastanesi doktorlarindan Uzman Dr. Muhsin Salkaya, Istanbul Il Saglik Müdürlügü’nün yaptigi tespit neticesinde basta Istanbul olmak üzere birçok ilde artan vaka sayisi ile sicak yaz günlerinde önem kazanan ‘konjontivit’ hastaligina karsi önlem alinmamasi durumunda, hastaligin ilerleyen asamalarinda görmede geçici azalmaya neden olabilecegi uyarisinda bulundu. Göz Hastaliklari Uzmani Operatör Dr. Haluk Talu ise özellikle yaz aylarinda görülme orani artan konjonktivitin önemli nedenlerinden birinin de kontakt lens kullanimi oldugunu ifade etti.

Sicak Havalarda Serinlerken Gözlerinize Dikkat Edin!

Istanbul’da her gün 80 ile 100 hastanin ‘konjonktivit’ sikayetiyle Dünyagöz Hastanesi’ne müracaat ettigini belirten Uzman Dr. Salkaya, bu konuda özellikle umuma açik yerlerdeki alanlarin, dezenfekte edilmesinin sart oldugunu söyledi. Özellikle sicak yaz günlerinde serinlemek için gidilen havuzlarin ve kaplicalarin, hastaligin görülme oranindaki yükselise neden oldugunu belirten Dr. Salkaya; “Bu konuda basit saglik kurallarina uymak çok önemli. Eller sürekli yikanmali, enfekte kisilerin esyalari kullanilmamali, havuzlarin bakimlari titizlikle yapilmali, ortak kullanilan her yer düzenli olarak dezenfekte edilmeli.” seklinde konustu. Konjonkitivitin, bulasici ve hizla yayilan bir hastalik oldugunu vurgulayan Dr. Salkaya, virüsün 24 ile 48 saat gibi bir süre içinde belirtilerini fark edenlerin, en kisa zamanda bir göz hekimine basvurmasi konusunda uyarida bulundu.

Lensinizle Inatlasmayin!

Konjonktivitin olusmasinda diger bir önemli nedenin kontakt lensler oldugunu belirten, Op. Dr. Haluk Talu; “Lens kullaniminda hijyen büyük önem tasiyor. Lensler eller iyice yikandiktan sonra takilip çikartilmali ve her defasinda lens solüsyonu mutlaka yenilenmeli. Özellikle lensin altina kaçan tozlar, kornea üzerinde enfeksiyon ve ülserlere sebep olabilir.” seklinde konustu. Özellikle salgin dönemlerinde lens kullananlarin, ellerini gözlerden uzak tutmasinin önemini vurgulayan Op. Dr. Talu, lens kullanirken gözde batma, sulanma, kizariklik ya da çapaklanma yasandigi durumlarda, lensin kullanimi konusunda israrci olunmamasini, lensin hemen çikartilmasini ve sikayetlerin devami durumunda en kisa sürede bir göz hekimine basvurulmasini önerdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası