Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kare kod'da son kullanma tarihi eczacilari zor durumda birakti

Bakanligin kare kod uygulamasindaki son kullanma tarihi eczacilari zor durumda birakti. Eczacilar, Saglik Bakanligi'nin uyguladigi yapistirma etiketle kare kodlu hale getirilen ilaçlarin üzerindeki son kullanma tarihi...

Eczacilar, Saglik Bakanligi'nin uyguladigi yapistirma etiketle kare kodlu hale getirilen ilaçlarin üzerindeki son kullanma tarihi ile gerçek son kullanma tarihinin farkli olmasi nedeniyle sorun yasiyor. Bu sorun giderilmezse eczaneler, yil sonunda gerçek kullanma tarihi sona ermeyen elindeki ilaçlari çöpe atmak zorunda kalacak.

Kare kodlu hale getirilen ilaçlari 31 Aralik 2010 tarihine kadar tüketilmezse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafindan bu ilaçlarin ücreti ödenmeyecek. Eczacilar, bu uygulamadan da ekonomik olarak zarar görecek.

12.Bölge Kayseri Eczacilar Odasi Baskani Ahmet Özçavusoglu, ilaç takip sisteminin adimlarindan biri olan geçici 2D kare kodlama sistemindeki yapistirma etiketleriyle kare kodlu hale getirilen ilaçlarin üzerinde son kullanma tarihinin sorun olusturdugunu açikladi. Geçici kare kod uygulamasi ile ilaç kutulari üzerine yapistirilan etikette son kullanma tarihi 31 Aralik 2010 olarak gösterildigine dikkat çekti.

Kare kodlu ilaçlarin birçogunun gerçek son kullanma tarihin farkli oldugunun altini çizen Özçavusoglu, "Tüm eczanelerde yapistirma yönetimiyle kare kodlu hale getirilen ilaçlar bulunuyor. Bu ürünlerin son kullanma tarihleri 31 Aralik 2010 öncesinde bitmez ise son kullanma tarihleri geçmis olmasi sebebiyle SGK tarafindan ücreti ödenmeyecek. Bu da eczanelerde ekonomik olarak zarar verecek. Milli ekonomide bu uygulamadan zarar görecek." diye konustu.

Ilaç takip sisteminin olmazsa olmazlarindan olan mal bildirimini gerçeklestiremediklerini belirten Özaçvusoglu, eczane envanterlerinin bir stok düzeltme hakki ile güncellenmesi gerektigini söyledi.

Özçavusogullari, söyle konustu; "Bugüne kadar mal bildirimi konusunda olumlu cevap vermediler. Ilaç takip sisteminin olmazsa olmazlarindan olan mal bildirimi hayata geçirilemedi. Bunu hayata geçirilip saglikli bir ilaç sisteminin baslamamasini bizler de destekliyoruz. Ancak eczacilarimiz ciddi magduriyet içindedir. Stok hakki olmadan mal bildirimi yapmayacagiz."

Özçavusogullari, 15 Ocak'tan buyana bekledikleri ve taraflarin sikintilarini çözecek yeni bir protokolün halen gündeme gelmemesinden dolayi sikintili olduklarini da sözlerine ekledi


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası