Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbi tekleyen çocuklara dondurma tedavisi

Kalp ritim bozukluklari sadece yetiskinlerin degil çocuklarin da hayatini zorlastiriyor.

Hormon düzenimiz, uykularimiz, yemek saatlerimiz ve hareket istegimiz vücudumuzun biyoritmine göre sekilleniyor. Bu durumda kalbimizin de bir ritmi oldugunu unutmamamiz gerekiyor. Kalp ritmi, kalbin kulakçik ve karinciklarinin düzen içinde çalismasini saglayan bir düzenek olarak degerlendiriliyor. Bu ritim, ihtiyaçlarimiza göre hizlaniyor veya yavasliyor.

Ihtiyaçlardan bagimsiz olarak, hiç efor sarf etmedigimiz halde artma, azalma ya da düzensizlesme meydana geliyorsa; ortaya ritim bozuklugu sorunu çikiyor. Çocuklarda kalp ritim bozukluklari yenidogan dönemi de dahil olmak üzere her yas grubunda ortaya çikabiliyor. Oyun sirasinda çabuk yorulan, bas dönmesi ve bayilma gibi saglik sorunlari yasayan çocuklarda kalp ritim bozuklugu olabilecegine dikkat çeken Çocuk Kardiyolojisi Uzmani Prof. Dr. Alpay Çeliker, söyle konusuyor:

OYUNLAR YORUYOR

“Kalp hizi yavaslayan çocuklarda çabuk yorulma, uykudan zor uyanma, halsizlik, büyüme geriligi, kilo alma sorunlari gibi bulgulara rastlaniyor. Kalp hizinin asiri yüksek oldugu durumlarda ise atak yasayan çocukta; soluk alamama, halsizlik, kusma, gögüs agrisi, bas dönmesi ve bayilma gibi belirtiler ortaya çikiyor. Özellikle yavas kalp atim hiziyla gelisen ritim bozukluklarinda çocuklar çabuk yoruluyor ve bu nedenle yasitlariyla oynayamiyor. Okula giden çocuk spor yaparken çabuk yoruldugu için bu tür faaliyetlere katilamiyor. Yüksek kalp ritmiyle seyreden hastaliklarda ise, efor ve heyecan gibi etkenler çarpintiya neden olacagi için kalp ritim bozuklugu olan çocuklarin bunlardan uzak durmasi isteniyor. Ataklarin engellenmesi için sürekli ilaç kullanimi gerekebiliyor. Anne-babalarin çabuk yorulan, halsiz düsen, çarpintisi olan, gögüs agrisi ve bayilma sikâyetleri bulunan çocuklarini dikkatle izlemeleri ve konuyla ilgili olarak zaman geçirmeden bir uzmana basvurmalari gerekiyor.” Çocuk ve yetiskinlerde ortaya çi

kan ritim bozukluklarinin tedavisinin mümkün oldugunu söyleyen Prof. Dr. Çeliker, bu amaçla uygulanabilecek baslica tedavi yöntemleri hakkinda sunlari söylüyor:

TEDAVISI MÜMKÜN

“Kalp ritmi bozulan çocuklara kriyoablasyon yani dondurma tedavisi uygulaniyor. Kriyoablasyon, kalpte ritim bozukluguna neden olan odaklarin dondurularak ortadan kaldirilmasi anlamina geliyor. Tasikardiye neden olan anormal yol veya odaklar bu yöntemle ortadan kaldirilmis oluyor. Kalbin üst kisminda bulunan, sempatik ve parasempatik sinir lifleri tarafindan yönlendirilen sinüs dügümü, kalp ritmini olusturuyor. Kalp ritmi, heyecan ani veya efor sirasinda hizlaniyor, dinlenme sirasinda ise yavasliyor.

Kalbin ritmi bozulunca neler oluyor

Prof. Dr. Alpay Çeliker kalp ritminde meydana gelen bozuklugun üç sekilde gerçeklestigini söylüyor ve bunlari söyle siraliyor:

 Ritim asiri yavasliyor: Bu durum da çabuk yorulma, halsizlik, bas dönmesi, bayilma gibi belirtiler görülüyor.

 Ritim asiri hizlaniyor: Çarpinti, bas dönmesi, bayilma ve ani ölüm er meydana gelebiliyor.

 Ritim düzensizlesiyor: Çarpinti hissinin meydana gelmesi ile kisi psikolojik olarak da rahatsizlik duyuyor.

CEYDA ERENOGLU

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası