Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaneler sigorta sektörünü is ortagi olarak görüp ona göre davranmali

Yapi Kredi Sigorta Genel Müdürü Giray Velioglu, saglik alanindaki tüm kurumlarin ayni hassasiyetle hizmet vermesi gerektigini belirterek, “Özel saglik kurumlari ile sigorta sektörü ayni yillarda büyümeye basladi.

Yapi Kredi Sigorta Genel Müdürü Giray Velioglu, saglik alanindaki tüm kurumlarin ayni hassasiyetle hizmet vermesi gerektigini belirterek, “Özel saglik kurumlari ile sigorta sektörü ayni yillarda büyümeye basladi. Son yillarda ise sigortacilar aleyhine fark açildi. Dolayisiyla özel saglik kurumlari da, sigorta sektörünü önemli bir is ortagi olarak görmeli” dedi.

YAPI Kredi Sigorta Genel Müdürü Doç.Dr. S.Giray Velioglu, saglik sigortasinda kisa vadeli yaklasimlarin sektöre güvenini kaybetmis sigortalilar yaratacagini, bundan da en basta pazar oyunculari olan sigorta sirketlerinin zarar görecegini söyledi.

Giray Velioglu, grup saglik sigortalarinda halen en fazla dikkate alinan kriterin prim oldugunu belirterek, “Saglik sigortaciliginda tutarli politikalar, ahlaki, etik yaklasimlar ve tecrübe diger branslara göre çok daha öne çikiyor. Biz büyürken, sektörü de büyütmeyi hedefleyen bir sirketiz. Gururla söyleyebilirim ki, genel müdür oldugum süre zarfinda sirket olarak hiçbir zaman ‘pazar bozucu’ olarak nitelendirilmedik” dedi. Velioglu, sözlerini söyle sürdürdü:

“Yasadigimiz birçok örnek de bize bunu gösteriyor. Örnegin, önemli bir hastalik veya kaza durumundaki saglik harcamalarinin yüksekligine ragmen herhangi bir ek prim ya da kisitlama olmadan bireysel poliçeyi devam ettirdik. Bir kisi için 500 bin TL’ye ulasan ödemelerimiz oldu. Bu da sigortalilar için önemli bir faktör.”

Doktor kararina itiraz etmiyoruz

Giray Velioglu, sigortalilarin ev, isyeri, otomobil gibi degerli varliklarini güvence altina aldiklarina, bunu yaparken de uzmanlik gerektiren, detayli ve çok sayida uygulamadan yararlandiklarina deginerek, “Ancak biz saglik alaninda, hepimizin en fazla önem verdigi ve çok hassas oldugu bir konuda hizmet veriyoruz. Durum böyle olunca hizmeti ayni hassasiyetle vermemiz gerekiyor” dedi. Saglik sigortasinda hasar oranlarinin yüksek oldugundan da yakinan Velioglu, en çok hasarin yasandigi kasko sigortasindan 15 kat daha fazla saglik sigortasina hasar ödendigini kaydetti. Velioglu, bu konuda sunlari söyledi: “Hasar ya da daha uygun ifadesiyle saglik gider yönetimi, saglik bransinda diger branslardan oldukça farkli. Örnegin, ameliyat endikasyonu olmadigina dair birçok doktordan görüs alinmasina ragmen, ameliyat karari verildiginde, buna müdahale etmeyi dogru bulmuyoruz. Zira sigortalimizin böyle bir durumda öncelikle sagligini emanet ettigi doktoruna güvenmesi dogaldir. Öte yandan, karsiladigimiz saglik giderlerini

n tek kaynaginin primler oldugunu bilen ve sistemi bizim adimiza denetleyen birçok sigortalimiz da var. ”

Giray Velioglu, saglik sektöründeki diger kurumlarla sigorta sirketlerinin iliskisine de deginerek, özel saglik kurumlari, eczaneler ve doktorlarin saglik sigortaciliginin en önemli oyunculari olduklarini kaydetti. Iki sektörün de ayni yillarda büyümeye basladigina dikkat çeken Velioglu, “Özellikle son yillarda sigorta sektörünün aleyhine fark açilsa da orta ve uzun vadede büyümenin paralel olmasini beklemek yanlis olmayacaktir. Dolayisiyla özel saglik kurumlari da sigorta sektörünü önemli bir is ortagi olarak görmelidir” seklinde konustu. Sirket olarak saglik gideri yönetimine büyük önem verdiklerini de belirten Velioglu, sunlari söyledi: “Bu amaç çerçevesinde zaman zaman basta portföyümüzde yüksek paya sahip saglik kurumlari olmak üzere degerlendirmeler yapiyoruz. Son bir yildir daha da yogunlasan bu degerlendirmelerdeki en önemli amacimiz sigortalilarimizin sagliklarini güvence altina alirken onlara hakkaniyetli, adil uygulamalar saglamak.”

Kimi kurumlarla isbirligimizi bitirmekten çekinmeyiz

YAPI Kredi Sigorta Genel Müdürü Giray Velioglu, son dönemde saglik maliyetlerindeki artisin, TÜFE ve TEFE artisinin çok üzerinde gerçeklestigini belirterek, su degerlendirmeyi yapti: “Bunu bizim de direkt olarak primlere yansitmamiz en kolay çözüm olmakla birlikte, biz bu yaklasimin sektörü büyütmeyecegine, aksine yeni ve genç sigortali girisini engelleyecegine, sistemde daha riskli grubun kalmasina neden olacagina inaniyoruz. Saglik maliyetini dengeli tutarak, bu alanda daha fazla kisiye hizmet verme çabasindayiz. Özel saglik sigortaciliginin gelecegine inanan birçok kurum da bizim bu yaklasimimiza olumlu yanit veriyor. Hatta son dönemde birçok kurumla yaptigimiz görüsmelerde, çalismalarda sigortalilarimiz lehine önemli mesafeler kaydettik. Diger yandan gerektiginde sigortalilarimizin haklarini korumaya yönelik bu çabalarimiza karsilik bulamadigimiz kurumlarla isbirligimizi sona erdirmekten de çekinmiyoruz. Kaliteli ve dogru fiyat anlayisiyla hizmet verdigimiz sürece, sigortalilarimizin da bizi anlayisla kar

silayacagina ve destek vermeye devam edecegine inaniyoruz.”

Anadolu Sigorta bin doktoru sigortaladi

ANADOLU Sigorta, Agustos ayinin basinda yürürlüge giren Hekim Sorumluluk Sigortasi uygulamasinin üzerinde kisa bir zaman geçmesine ragmen toplam 45 bine yakin poliçe düzenledi. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Saglik Bakanligi rakamlarina göre dis hekimleri de dahil Türkiye ’de toplam 134 bin hekim oldugunu belirterek, “Bu da gösteriyor ki, her üç doktordan biri zorunlu mesleki sorumluluk poliçesi için bizi tercih etti” dedi. Mustafa Su, 30 Temmuz’dan itibaren zorunlu hale gelen hekim sorumluluk sigortasi ile doktorlarin, mesleki faaliyetlerinden kaynaklanan sorumluluklari ile ilgili olarak olay basina 300 bin TL ’ye kadar sigorta güvencesine alindiklarini ifade ederek, sigorta primlerinin doktorun bransi ve uzmanlik alani dikkate alinarak belirlendigini ve 150 ile 750 TL arasinda degistigini vurguladi. Mustafa Su, sözlerini söyle sürdürdü:

“Sirket olarak 2004 yilindan bu yana Saglik Uzmanlari Bireysel Riskler Sigortasi adi altinda doktorlara sigorta hizmeti veriyoruz. Adina da Dr. Sigorta dedik. Halen sundugumuz hizmet ile zorunlu hekim sigortasinda verilen teminatlari da bir asama ileriye tasiyoruz. Sigorta güvencesinden daha da fazla yararlanmak isteyen hekimler, ihtiyari ve tamamlayici bir ürün olan Dr. Sigorta ’yi seçerek mesleki sorumluluklari yaninda bir kaza sonucu ölüm veya sürekli sakatlik risklerine karsi korunabiliyor. Ayrica tedavi masraflari ve çalisamama neticesinde ugranacaklari maddi kayiplarini da ferdi kaza teminati kapsamindaki özel kosullar ile teminatlarina dahil edebiliyorlar.”

Faizsiz emeklilik fonlarina ilgi yüksek

VAKIF Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yesilirmak, gelire endeksli senetlerden olusan bireysel emeklilik fonlarina ilginin arttigini söyledi. Yusuf Yesilirmak, faize duyarli kesimin bireysel emeklilik sistemine katilmasini saglamak için 2009 yilinda Vakif Emeklilik tarafindan ilk kez olusturulan Gelire Endeksli Senetler Emeklilik Planlari ve Fonu’nun genis bir kitle tarafindan ilgi gördügünü kaydetti. Yesilirmak, emeklilik fonlarinin içinde en az yüzde 30 devlet borçlanma senetleri bulundurma zorunlulugunun üç yil önce kaldirildiginin altini çizerek, “Diger yandan faizsiz kazanç saglayacak fonlarin olusmasi için Gelir Ortakligi Senetleri veya Gelire Endeksli Senetler ihraç edebilme yönünde çok ciddi çabalar sarfedildi. Bu çabalar sonunda da sektöre ilk kez faizsiz fonlari olusturduk ve kamuoyunu sunduk” dedi. Yusuf Yesilirmak, geçen zaman içinde yeterli tanitim olmamasina ragmen bu fonlarin ciddi talep gördügünü vurgulayarak, “Gelire Endeksli Senetler Fon portföy büyüklügü 2 milyon 500 bin TL’ye, ferdi katilimci

sayisi ise bin 200 kisiye ulasti. Tahminimiz, kisa zamanda bu rakamlar daha da aratacaktir” seklinde konustu. Yusuf Yesilirmak, söz konusu emeklilik fonlarini çesitlendirme çalismalarinda olduklarini da belirterek, sözlerini söyle sürdürdü: “En kisa zamanda basta uluslararasi sukuklar ol-mak üzere daha farkli yatirim enstrü-manlari içeren faizsiz fonlar piyasaya arz edilecek ve bu emeklilik fonlarina da katilim bankalari vasitasiyla çok ciddi talep olusacak. Çünkü bu fonlar, gerek getirisi gerekse de içerigi nedeniyle genis kitlelere hitap ederek, herkesi memnun edecek.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası