Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP MASAJINI HASTA YAKINLARI DA IZLESIN

DOKUZ EYLÜL ÜNIVERSITESI HASTANESI ACIL TIP ANA BILIM DALI ÖGRETIM ÜYELERINDEN DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY, EZBERLERI DEGISTIRECEK BIR ÖNERI SUNDU : 'ACIL SERVISTE HASTAYA KALP MASAJI YAPILIRKEN HASTA YAKINLARI IÇERI ALINIP BU MÜDAHALEYI IZLESIN'
KALP MASAJINI HASTA YAKINLARI DA IZLESIN

Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Arastirma Hastanesi, Acil Tip Anabilim Dali Ögretim Üyelerinden Doç. Dr. Gürkan ERSOY, ezberleri degistirecek bir öneri sundu: 'acil serviste ölen bir hastayi tekrar hayata döndürmek için kendisine kalp masaji yapilirken hasta yakinlarindan bir kisinin içeri alinip bu müdahaleyi izleme sansi verilsin' Tipta çigir açan çalismalara imza atan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi’nden bir yeni çalisma daha geldi. Acil Tip Anabilim Dali Ögretim Üyelerinden Doç. Dr. Gürkan ERSOY, acil servis’te kalp masaji algisini tamamen degistirecek bir çalismaya imza atti. Dr. Ersoy, 'Hastaya kalp masaji yapilarak hayata döndürülmeye çalisilirken bir hasta yakini da (eger arzu ederse) tüm bu müdahaleyi izlesin (yaninda bulunsun)' önerisini hastanesinde kalp masaji yapilan hastalar ve yakinlari üzerinde arastirdi.

“KALP MASAJINI IZLEMEK ÇOK INSANI BIR TALEP”

Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Arastirma Hastanesi, acil servisi'nde bu konuda yaptiklari bilimsel çalismada, 23 kalp durma vakasinda hasta yakinlarina 'Yakininiza müdahale yapilirken (yakinininizin yaninda bulunmak) izlemek ister misiniz' sorusunu yönelttiklerini belirten Dr. Gürkan ERSOY, öneriyi 23 hasta yakininin kabul ettigini söyledi. Arastirmaya katilan 23 kisinin acil servisin içerisine girip yakinlarina kalp masaji yapilirken izledigini belirten Dr. ERSOY, bu sirada bir doktorun yapilan tüm tibbi müdahaleleri asama asama hasta yakinina anlattigini söyledi. Çalismada hasta yakinlarinin doktor, hemsire ve diger saglik çalisanlarinin islerine müdahale etmedigini ifade eden Dr. ERSOY, “Tibben kalp masaji yapilan hastalarin çogu kaybedilir. Bizim arastirmamizda hastalardan yüzde 90’ni yasamini yitirdi. Ancak buna ragmen yakinlari bize, ‘Siz elinizden geleni yaptiniz ama olmadi' dedi. Bu sekilde hasta yakinlarinin kafalarinda acabalar kalmadi ve ölüm olayini (gerçegini) kabullenmeleri kolaylasti. Bu arada fark ettik ki biz hekimlerin korktugu gibi de olmadi. Hasta yakinlari hekimlerin isine engel olmadi. O anda sevdigine sadece dua ettigini ve helallestiklerini gördük. Bizde bu çalismada hasta yakinlarinin sevdiginin nabzi atarken ve vücudu sicakken son kez destek olmasi ve helallesmesi istegine sahit olduk. Bu aslinda çok insani bir talep” dedi.

HASTAMIZ IÇIN GEREKEN HER SEY YAPILDI

Acil Servis’teki yeniden canlandirma (resüsitasyon) odalarinin adeta vedalasma odasina dönüstügünü ifade eden Dr. ERSOY, "Müdahalelerin ardindan ölen 21 hastanin yakinina 'sevdiginiz için yapilabilecek her seyin yapildigina inaniyor musunuz' diye sorduk. Yüzde 100'ünün ‘EVET’ yaniti verdi. Bu sonucun çikmasini acil serviste yapilan müdahaleyi hasta yakininin kendi gözüyle görmesine bagliyoruz" dedi. Çalismanin sadece acil servisteki kalp masaji ile sinirli kalmadigini kaydeden Dr. ERSOY, çalismaya katilan hasta yakinlarini bir hafta sonra telefonla aradiklarini belirterek, “Hasta yakinlarina telefonda ‘Yine bir yakininiza ayni müdahale yapilsa yine girmek istemisiniz’ diye sorduk. Katilimcilarin biri disinda hepsi ‘evet’ yaniti verdi. Bunun gerekçesinin yakinlarini kaybetmek üzere olan kisilerin son kez yakinlarina dokunarak destek olma, dua etme ve helallesme imkaninin sunulmasindan kaynaklandigini düsünüyorum. Aslinda bu çok insani bir duygu. Biz hekimlerin bu istege karsi çikmalarinin olasi nedenlerini çok iyi bildgini, kisilerin duygularini anladigini ama çok özel durumlar disinda kendilerine hak veremedigini” ifade etti.

DOKTORLAR ‘HAYIR’ HEMSIRELER ‘EVET’

Doktorlar reddetti Türkiye'nin 81 ilinde acil servislerde görev yapan doktorlara bu uygulamanin yapilip yapilmamasini sorduklarinda %67 'sinin hayir yaniti verdigini dile getiren Dr. ERSOY, acil servis hemsirelerinin de doktorlarin tam aksine yüzde 88'inin uygulama aninda hasta yakinlarindan birinin o odada bulunmasi gerektigini düsündüklerini de tespit ettiklerini açikladi.

Doç. Dr. Gürkan ERSOY
Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Arastirma Hastanesi, Acil Tip Anabilim Dali Ögretim Üyesi
e mail: gurkan.ersoy@deu.edu.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası