Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Futbolcularin oruç tutmamalarini öneriyoruz, çünkü onlar agir isçiler”

Bagcilar Egitim ve Arastirma Hastanesi doktorlari Ramazan’da karsilasilan saglik sorunlari konusunda halki uyardi

Bagcilar Egitim ve Arastirma Hastanesi doktorlari yeni açilan futbol sezonunun Ramazan ayina ve sicakliklarin asiri derecede yükseldigi yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle agir isçi sayilabilecek futbolcularin çesitli saglik sorunlari yasayabileceklerine dikkat çekerek futbolcularin oruç tutmamalarini önerdiler.

BAGCILAR Egitim ve Arastirma Hastanesi doktorlari futbolcularin oruç tutmamalarini önerdi. Yeni baslayan futbol sezonuyla birlikte Ramazan’in ayni zamana denk gelmesi doktorlari harekete geçirerek bu konuyla ilgili futbolculari ve futbol kulüplerini uyarmasi sonucunu getirdi.

Bagcilar Egitim ve Arastirma Hastanesi, 12 Agustos Persembe günü konferans salonunda Ramazan ayinin sagligimiza etkileri konusunda bir bilgilendirme toplantisi gerçeklestirdi. Toplantiya, hastanenin Bashekimi Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoglu’nun yani sira Kardiyoloji Klinik Sefi Doç. Dr. Hakan Dinçkal ile Dahiliye Servisi Uzman Doktoru Kenan Akgöz katildi.

Doktorlar iftar saatinden sonra hastanenin acil servisine getirilen hasta sayisinda artislar yasandigini, konuyla ilgili olarak bilgilendirmenin sart oldugunu da özellikle belirttiler.

Toplantiyi açan Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoglu, böbrek yetmezligi olan hastalarin Ramazan’da bol su içmelerinin önemi üzerinde durdu.

Doktorlarin üzerinde hemfikir olduklari konu futbolcularin agir isçi sayilacagindan oruç tutmamalarinin önerilmesiydi. 2010-2011 sezonunun açilmasiyla baglantili olarak doktorlar futbolcularin sagliklarinin oruç tutmalari halinde bozulacagini, yogun antrenman ve maçlara karsi sagliklarini korumakta zorlanacaklarini belirttiler.

Dahiliye Servisi Uzman Doktor Kenan Akgöz yaptigi konusmada; “Biz bilim adamlari olarak futbolcularin oruç tutmamalarini öneriyoruz” dedi. Akgöz illa oruç tutulacaksa da buna göre düzenlemelerin sart oldugunu söyledi. Antrenman saatlerinin sabah 06.30-08.30 arasi veya iftardan hemen önce 18.00-20.00 saatleri arasinda yapilmasi özellikle önerildi.

Kardiyoloji Kilinik Sefi Doç. Dr. Hakan Dinçkal da, meslektasiyla ayni fikirde oldugunu özellikle kalp rahatsizliklari konusunda futbolcularin Ramazan’da sikayetlerinin artabildigini ve üzücü sonuçlara kadar gidilebilecegini söyle vurguladi: “Havalarin çok sicak gitmesi sagligi olumsuz yönde etkilemektedir. Ramazan boyunca herkes korunmaya çok daha fazla dikkat etmelidir. Insan derisini radyatöre benzetebiliriz. Futbolcularin antrenman sirasinda asiri efor harcamasi, hele ki bunu günesten korunamadan yapmasi üzücü sonuçlara yol açabilir. Asiri sicaktan korunmak için açik renkli giysiler giymeli, sapka, gözlükle korunmali, sivi alimini artirmali, bu sivi aliminda sivi kaybettirici maddeleri içeren (kafein v.b.) gibi içecekleri tüketmemeliyiz.”

Gizli seker hastalarinin oruç tutmamasi gerektigini ancak tutmadiklari zaman manevi açidan yasanabilecek tedirginliklerin de seker seviyesinde yükselmelere yol açabilecegini belirten Akgöz, bu durumda beslenme önerilerine uyulmasiyla birlikte saglik sorununun çözülebilecegini söyledi.

Türkiye’nin kalp hastaliklarini yüksek seviyelerde yasadigini bunun en basta gelen nedeni olarak da çok sigara içilmesini gösteren Dinçkal, Ramazan’da oruç süresinin yaz mevsiminde çok uzun olmasi ve sicakligin çok yüksek seviyelerde yasanmasi nedeniyle hastalarin önlemlerini artirmalari gerektigini vurguladi.

Dahiliye Servisi Uzman Doktor Kenan Akgöz yaptigi konusmada halk arasinda oruç tutmanin zayiflamanin alternatifi sayilmasinin büyük bir yanlislik oldugunu su sözleriyle vurguladi: “Ramazan süresince alinan besinlere çok dikkat edilmesi gerekir. Yoksa hem asiri kilo alimina hem de bununla baglantili olarak basta tansiyon yükselmesi gibi pek çok saglik sorununa yol açar. Ramazanda üç ögün yemek tüketilmelidir. Bu, iftar vakti, iftar sonrasi 23.30 sulari ve sahur vakti olarak planlanmalidir. Özellikle sahur atlanmamalidir. Açlik süresinin uzamasi kan sekerini düsürür, yorgunluk ve huzursuzluk artar. Gün içinde erkenden kisinin verimi düser. Sahurda hafif yiyecekler yenmeli, fazla kalorili besinlerden uzak durulmalidir. Sahurda hafif kahvalti, çorba ve zeytinyagli besinler yenilebilir. Iftarda ise çorbayla baslayarak 20 dakikalik aradan sonra izgara tavuk, salata, sebze ve yogurt gibi besinlere geçilebilir. Bu esnada bolca su içilmelidir. Iftardan sahura kadar geçen sürede ortalama 2 litre su tüketilmelidir. Iftardan sonra da 30 dakikalik yürüyüs yapilmasini tavsiye ediyoruz. Saat 23.30 sularinda meyve, komposto, illa tatli yenilecekse de sütlü tatlilar tüketilebilir. Ramazan süresince agirlikli olarak sebze, meyve tüketip bol yürüyüp yaparak kilomuzu koruyabiliriz.”

Bu aylarda en çok reflü ve kabizlik sorununun yasandigina dikkat çeken Akgöz, yagli yiyecekler ve kafeinden uzak durularak reflüye, bol posali yiyecekler tüketerek de kabizliga engel olunabilecegini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası