Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bas Agrinizin Sebebi Çene Eklemi Rahatsizligindan Kaynaklanabilir…

Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, çene eklemi rahatsizligi çeken birçok kisinin, hangi doktora basvuracagini bilmedigini, bu rahatsizlik için KBB uzmanlari, çene cerrahlari hatta nöroloji uzmanlarinin kapisini çalan hastalar oldugunu söyledi. Kislaoglu, çene eklemi rahatsizliginin semptomlari, teshis ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Çene ekleminde senelerce agri, ses, tikirti ve sabah bas agrisi çeken pek çok kisinin, bu konuda hangi doktora basvuracagini bilemedigini belirten Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, bu rahatsizlik için KBB uzmanlari, çene cerrahlari hatta nöroloji uzmanlarinin kapisini çalan hastalar oldugunu vurguladi. Oysa çene rahatsizligi konusunun, eklem uzmani dis hekimlerinin bransi oldugunu belirten Kislaoglu, dogru teshis sonrasinda sorunun, çesitli tedavi yöntemleriyle çözülebildigini ifade etti.

Çagdas Kislaoglu, çene eklemi rahatsizliginin hangi semptomlarla kendini gösterdigi, nasil bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektigi konusunda merak edilen sorulari yanitladi.

Çene eklemi rahatsizliginin, çene eklemlerinin “tam açilmama”, “hiç açilmama” yahut “çene açildikça yerinden çikma” gibi fonksiyon bozukluklarini kapsayan bir rahatsizlik oldugunu belirten Kislaoglu, bu rahatsizligin daha çok genç ve orta yaslarda görüldügüne dikkat çekti.

SEMPTOMLARI NELERDIR?

Dis Hekimi Kislaoglu, bu rahatsizligin; bas, kulak, çene-yüz agrilari, kulak çinlamasi, çene ekleminden ses gelmesi, agiz açmada kisitlilik, agri veya kaymalar seklinde semptomlarla kendini gösterdigini belirtti. Kislaoglu, kimi kez klinik belirti vermeden yillarca devam eden, kimi kez de insanlari adeta canindan bezdiren bir rahatsizlik olarak süren çene eklemi rahatsizliginin nedenlerini kisaca söyle anlatti: “Çene eklemi rahatsizliginin olusmasinda birçok neden vardir. Farkinda olmadan çene ekleminize ve yüz kaslariniza asiri yüklenmeye sebep olabilecek sekilde dislerinizi sikiyor veya gicirdatiyor olabilirsiniz. Çene eklemi rahatsizligina sebep olabilecek fizyolojik olmayan bir dis kapanisina sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmis olabilirsiniz.”

Çagdas Kislaoglu, asagidaki sorulara cevap vererek çene eklemi rahatsizligini test edebileceginizi belirtti.

ÇENE EKLEMI IÇIN BASIT TEST…

Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, asagidaki sorularin üç veya daha fazlasina evet diyorsaniz çene eklemi sorununuz olabilecegini ve böyle bir durumda mutlaka bir dis hekimine basvurmanizi tavsiye etti.

— Agzinizi açtiginizda çene eklemlerinizden ses geliyor mu?

— Agzinizi açip kapamada, yemek yemede veya esnemede zorluk çekiyor musunuz?

— Bazen çenenizin kilitlendigini hissediyor musunuz?

— Sabahlari uyandiginizda çene-yüz kaslarinda agri hissediyor musunuz?

—Agzinizi kapattiginizda disleriniz birbirine temas ediyor mu?

— Eksik disleriniz fazla mi?

— Zaman zaman kapanisinizin degistigini hissediyor musunuz?

— Çigneme sirasinda zorluk çekiyor musunuz?

ÇENE EKLEMI RAHATSIZLIGI NASIL TESHIS EDILIR?

Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, çene eklemi rahatsizliginiz oldugu teshis edildikten sonra nasil bir tedavi yöntemi uygulanmasi gerektigi konusuna da degindi. Kislaoglu, çene eklemi rahatsizliginin nedenlerin anlasilmasina yardim eden dis hekimi muayenesinin, tedavinin ilk asamasini olusturdugunu söyledi. “Dis hekimi tarafindan yapilan detayli muayeneniz, sadece çene eklemi rahatsizligiyla ilgili degil bütün genel sagliginizla ilgilidir” diyen Kislaoglu, bu muayenede, stres altinda olup olmadiginiz, dislerinizi sikip sikmadiginiz, dislerinizi gicirdatip gicirdatmadiginiz, ailenizde çene eklemiyle ilgili sikâyetlerinizin olup olmadigina dair sorular soruldugunu anlatti. Alinan cevaplar ve muayene sonuçlariyla rahatsizligin nedenlerinin anlasilmaya çalisildigini söyleyen Dis Hekimi Kislaoglu söyle devam etti: “Yine muayene sirasinda kaslarinizi etkileyecek sinir sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadigi, çene-yüz ve boyun kaslarinizin uyum içinde çalisip çalismadigi anlasilmaya çalisilir. Doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarinizi parmak uçlariyla palpe ederek agri olup olmadigini, agzinizi açip kapatarak çene eklemlerinizde agri olup olmadigini ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmedigini ve alt çenenizi açip kapatma sirasinda kayma yapip yapmadigini ve maksimum agiz açikliginizi ölçerek muayenenizi tamamlar.”

TEDAVIDE NASIL BIR YÖNTEM UYGULANIR?

“Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi sekli yoktur.” diyen Çagdas Kislaoglu, çene-yüz kaslarindaki spazmin azaltilmasi, optimum bir kapanisin saglanmasi veya çene eklemlerinin asiri yüklerden kurtulmasi gibi çesitli tedavi sekilleriyle çene-yüz bölgesinde uyum saglanabildigini ifade etti. Okluzyon uyumu (kapanis) tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprülerin de ayrica gözden geçirilecegini kaydeden Kislaoglu, kapanis hattini dengelemek ve asiri çigneme basinçlarini önlemek için özel bir aparat olan gece plagi yapilabilecegini de belirtti.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası