Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Basarili bir Is kadiniysaniz ‘Panik Atak’ sizi de yakalayabilir…

Is dünyasinda ki rekabet ortami, her gün gelisen yeni sistemler ve daha basarili bir is kadini olma hayalleri kadinlari panik atak riskiyle bas basa birakiyor. Bu konuda hirs yapmayan bayanlar ise panik atak riskini tasimiyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, çagin hastaligi haline gelen panik atak rahatsizligini ve is kadinlari üzerindeki etkilerini anlatti.

Niçin basarili kadinlarda panik atak riski daha fazla görülüyor?

“Mükemmeliyetçi, hassas, titiz basarili olma konusunda hirsli insanlar panik atak konusunda daha çok risk tasimaktadir. Panik atak, zeki ve güzel bayanlar da daha çok görülmektedir. Dolayisiyla panik atak basarili is kadinlarini daha çok sevmektedir. Vurdumduymaz, gamsiz ve daginik bir görünüs arz eden insanlar ise panik atak tehlikesinden çok daha uzaktadirlar.”

‘Panik Atak’ beynin bir sakasi mi?

“Panik atagin beynimizin kötü bir sakasi oldugunu bilmekteyiz. Insan beyni milyarlarca bilgisayardan olusmus devasa bir network gibidir. Henüz kesfedilmeyi bekleyen birçok özelligi vardir. Beynimiz neden vücuda saka yapmak istiyor ve neden yanlis alarmlarla vücudumuzu aldatiyor? Bunu henüz bilmemekteyiz. Belki de cani eglence istemektedir. Ama bildigimiz bir sey var ki; panik atak en acil ve tedavi edilmesi gereken önemli bir hastaliktir. Eger hastaliklar önem sirasina göre tasnif edilmis olsaydi. Ben sahsen birinci siraya panik atagi alirdim. Ama bu kadar önem arz etmesine ragmen çevrenin en az önemsedigi rahatsizlik da panik ataktir. Panik atak hastasinin en önemli sikintilarindan biri de hastaligini etrafindaki yakinlarina anlatamamasi ve kendisini ifade etmekte zorlanmasidir. Zira insanlar onun fiziksel bir rahatsizliginin olmadigini görerek, onun yogun olumsuz ruhsal tablosunu hiç umursamazlar. Kisiye adeta ölümlerden ölüm seçtirmesine ragmen, kisinin çevresi tarafindan en az ciddiye alinan hastalik panik ataktir.”

‘Panik Atak’ yasayan kisiler nasil bir korku yasiyor?

“Insan hayati boyunca bir sefer ölür. Ama panik atak ise kisiye nerdeyse her gün ölüm hissini yasatmaktadir. Bunun ne denli dehset verici bir durum oldugunu iyi düsünmek lazimdir. Insanin her gün ölümü yasamasi, beyin kanamasindan ya da kalp krizinden ölecegini düsünmesi hiç de kolay bir tablo degildir. Hastalarimizin bazilari öylesine panik yasarlar ki; hastanelerin etrafindan uzaklasamazlar. Bir yere gitme zorunlulugunda olduklarinda ise öncelikli olarak o yolun çevresinde ki saglik merkezlerini arastirirlar. Eger güzergâh üzerinde bir saglik merkezi yoksa o kisiyi asla o yola çikaramazsiniz. Hatta hastalar ellerinden gelse hastanelerde, acillerde yatip kalkarlar”.

Gündemdeki saglik ve haber programlari hastalari nasil etkiliyor?

“Panik atak hastasi çok zeki oldugu ve her seyi çok çabuk kavradigi için, medyadaki saglik haberlerinden herkesten fazla etkilenirler. Bir yakininin hastaligi, onu herkesten fazla etkiler. Genç ölümlerden en çok etkilenirler. Bir zaman sonra saglik programlari onun vazgeçilmezleri olur. Kendine yakistirdigi her hastaligi inceden inceye arastirir, nerdeyse bir uzman kadar bilgiye sahip olur. Ayrica panik atak hastasi, gerek görüntülü gerekse yazili basinin haber bültenlerini ve haber programlarini izlememelidir. Trajik ve dram konulu film ve dizilerden uzak durmalidir. Belgesel filmler, spor programlari ve komedi filmleri izlemekte hiç bir mahsur yoktur. Panik atak hastalari bitkisel ilaçlara, verbal formlara çok ilgi duyabilir. Hemen her antidepresanin ya da anksiyete gidericinin yan etkilerini bilir. Ilaçlarin etkilerinden ziyade yan etkileri ilgi alanlarina girer ve bu yüzden dolayi da ilaçlara pek güvenmezler ve kullanmakta istemezler.”

‘Panik Atak’ rahatsizligi çevremizde ki kisilerle paylasilmali mi?

“Panik atak hastalari, rahatsizliklarini doktorlari disinda diger sahislara anlatmamalidir. Genelde hastalar, olur olmadik kisilere hastaliklarini anlatirlar ve rahatlamaya çalisirlar. Ancak bu durum kesinlikle kaçinilmasi gereken bir durumdur. Çünkü hem hastaliklarini daha inatçi hale getirir, hem de onlarin söyleyebilecegi ters bir sözle daha fazla dagilabilirler. Bu nedenle her saglik mensubu gördükçe derdini anlatan tiplerden olmamalidir. Kesinlikle bir baskasinin hastalik hikâyesini dinlememelidir. Nasil olmus, nasil hastalanmis, nasil tedavi görmüs, hangi tetkikler yapilmis bu tür sorgulamalardan uzak durmalidir. Hastanelere ya da evlere hasta ziyaretine gitmemelidir. Taziye ziyaretine asla gitmemeli, vefat eden kisinin nasil ve neden öldügünü asla sorgulanmamalidir. Bütün bu yasaklamalara hastalik yatisana kadar en az 6 ay -1 sene uyulmalidir.”

‘Panik Atak’ tedavisinde en etkili yöntem hangisidir?

“Panik atak olsun depresyon olsun bu rahatsizliklar, beynin bazi bölümlerinin fizyolojik olarak aksamasindan kaynaklanirlar. Özellikle sol prefrontal korteks psikolojik dünyamizi sekillendiren ve düzenleyen merkezdir. Psikolojik bozukluklar, prefrontal korteksin iyi çalismamasi ya da aksamasi sonucunda ortaya çikar. Biz REEM merkezi olarak yaptigimiz arastirmalarda sol prefrontal korteksin yaninda sag oksipital korteksin de psikolojik hayatimizi yönlendirdigini tespit etmis durumdayiz. Ama agirlik prefrontal kortekstedir. TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) ile basta sol prefrontal korteks olmak üzere bu iki bölgenin bir nevi resetlenmesi, panik atak ve depresyon gibi psikolojik rahatsizliklarin düzelmesine ve hastaligin temelden çözülmesine neden olmaktadir. Panik atak hastalari ilaçlara güvensizlik duyarlar. Bu nedenle TMS uygulamalari onlar için ideal çözüm olabilir. TMS tedavisi esnasinda eger ilaç kullaniliyorsa ilk etapta bunlari kesmemelidir. Sonraki süreçte zaten ilaçlara duyulan ihtiyaç azalmakta hatta tamamen ortadan kalkabilmektedir.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası