Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Fazla kilo reflüye neden olabilir"

Hiç kimse istahla yedigi güzel bir yemegi, gögüsten bogaza dogru gelen yakici bir his veya agri ile sonlandirmak istemez; ancak son senelerde reflü hastaligi olan insanlarin sayisinda büyük oranda artis görülüyor.

Özellikle yemeklerden sonra ya da uzandiginizda gögüsten bogaziniza dogru uzanan yakici bir his, bir agri oluyor mu?

Uzandiginizda veya ayakkabinizi baglarken midenizdekiler agziniza geliyor mu? Çok sik gegiriyor ve buna engel olamiyorsaniz, hatta zaman zaman sizi korkutan gögüs agriniz oluyor, agzinizda sürekli eksi veya aci bir tat, yutma güçlügü ve özellikle sabahlari ses kisikligi, bogaz agrisi ve kronik öksürük yakinmaniz varsa dikkat edin! “Reflü’ olabilirsiniz.

Memorial Atasehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sadakat Özdil, sagliksiz beslenme ve bunun sonucu ortaya çikan fazla kilolarin yol açtigi sindirim sistemi sorunu reflü ve tedavi yollari hakkinda bilgiler verdi.

Yedikleriniz agziniza gelir!

Reflü’de mide içeri (gidalar, asit, safra vb) bir zorlama olmaksizin yemek borusuna kaçar. Bu fizyolojik bir olaydir. Bu durum yemekten sonra olur, süresi kisadir ve kisiye sikinti vermez. Bu geri kaçma olayi uzun süreli, sik, agiza, ses tellerine, solunum yollarina kadar olursa ve geceleri de rahatsiz eder tarzda gelisirse “gastroözofageal reflü” hastaligindan söz edilir. Bu tabloda hastada reflüye ait yakinmalar ya da yemek borusu alt ucunda lezyonlar (ülser vs gibi) gelisir.

Fazla kilolu olanlar risk altinda!

Sisman insanlarda daha fazla görülür. Nedeni yaglanmayla birlikte karin içi basincinin artmasi. Ayrica mide çikisinda darligi olan hastalar, karin içi basincini artiran durumlar (gebelik, kronik kabizlik vs…) da daha sik görülmektedir.

Her yasta görülebilir

Reflü, toplumun % 10 – 20’sini etkileyen bir hastaliktir. Her yasta görülebilir, ancak en sik 30– 40 yaslarinda ortaya çikmaktadir. Türkiye'de yasayan kisilerin %3'ü sürekli, %23'ü her gün, %46'si ise seyrek olarak reflü belirtileri görülmektedir. Erkeklerde kadinlara göre 2-3 kez daha sik görülür.

Sagliksiz beslenme egilimi reflüyü yayginlastirdi

Beslenme aliskanliklarindaki degisiklikler ve sismanligin artisi, reflü sikliginin artisindaki en büyük etkenlerdir. Fast-food tipi, yag içerigi fazla bati tipi diyet, alkol, sigara ve gazli içeceklerin tüketimindeki artis, reflü’ye davetiye çikarmaktadir.

Bu belirtilere dikkat!

Reflü hastaliginin farkli organlarla ilgili birçok belirtisi olabilir. Tipik bulgular gögüs arkasinda yanma ve agiza aci su gelmesidir. Ayrica gögüs agrisi, yutma sirasinda agri ve takilma hissi, agiz kokusu, gegirti, gece artan sekilde öksürük, ses kisikligi, bogazda gicik hissi, astim krizi seklinde nöbetler, hiçkirik, dis sorunlari, midede yanma ve hazimsizlik seklinde atipik belirtilerde olabilir. Hastalar bu nedenlerle bazen önce kardiyoloji, KBB veya gögüs hastaliklari uzmanlarina basvurmaktadirlar. Ancak yutma güçlügü, agrili yutma, lokmada takilma hissi, kilo kaybi, kansizlik, kanama olmasi, belirtilerin 50 yastan sonra ortaya çikmis olmasi, alarm belirtisi olarak alinmali ve tedavi öncesi ileri (endoskopi vb) tetkikler yapilmalidir.

Tedaviyi kolaylastirmak için yasam tarzi degisikligine gidin

Öncelikle hastanin yasam tarzindaki düzenleyici önlemler ve diyet tedavinin temelini olusturmaktadir. Sisman hastalar zayiflamali, ögünler sik aralikli ve az miktarda tüketilmeli, iyi çignenmeli, aksam yemegi ile yatis arasindaki süre en az 3- 4 saat olmali, yatmadan önce atistirma aliskanligindan vazgeçilmeli, gece reflüsü olanlarda yatak bas tarafi yükseltilmelidir.

Reflünüz varsa bu yiyeceklerden uzak durun!:

• Yagli besinler (yag, çikolata, kremali besinler tam yagli süt vb.)

• Yagda kizartilmis besinler (fast-food, cips vb.)

• Çay, kahve, diger kafeinli içecekler, alkol, karbonatli içecekler, soda

• Nane

• Sigaranin kesilmesi

• Baharatli, salçali, soslu ve acili besinler. Asidik besinlerden domates, portakal limon suyu vb.

• Et suyu ve et suyu içeren besinler

Diyet tedavisi ile kontrol edilemeyen hastalarda ilaç tedavisi, buna yanit vermeyenlerde tüm tetkikler yapildiktan sonra, hasta ile konusularak cerrahi tedavi uygulanabilir. Günümüzde laparoskopik yöntemle basarili tedavi uygulanabilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası