Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani kalp ölümü “dört belirti” ile geliyor

Gögüs veya sirt agrisi, Çarpinti hissi, Basi hissi, Bilinç degisikligi...

Yaz sicaklari ile birlikte ani kalp ölümleri genç, yasli demeden hepimizi olumsuz etkileyebiliyor. Prof. Dr. Cem Alhan, ani kardiyak ölümler ile ilgili bilgiler verdi.

1000 KISIDEN BIRINDE ANI KALP ÖLÜMÜ GÖRÜLÜYOR

Bu sikayetlerin baslamasindan sonraki ilk bir saat içinde gelisen hayati kayiplar ani kalp kardiyak ölüm olarak tanimlaniyor. Prof. Dr. Cem Alhan, her yil yaklasik 1000 kisiden birinde ani kalp nedenli ölüme rastlandigini belirterek sunlari söylüyor:

“Bilinen kalp damar rahatsizligi olanlarda ise bu oran 7–8 kat daha fazla görülüyor. Bu risk özellikle önceden kalp krizi geçirmis olan, kalp kasilmasinda yetersizlik bulunan veya daha önceden ciddi ritm düzensizlikleri atlatmis olan hastalarda daha belirgin artiyor.”

ANI KALP ÖLÜMÜNE, KALP DAMARINDAKI TIKANIKLIK NEDEN OLUYOR

Ani kalp nedenli ölümlerin toplumumuzdaki en sik nedeni yine kalp damarlarindaki tikanikliklar. Bu tikanikliklarin neden olabilecegi kalp krizi ani ve ölümcül ritm bozukluklarina neden olabiliyor ve bazen hastaya müdahale etme imkani bile mümkün olamayabiliyor. Fakat kalp damar tikanikliklari disinda özellikle hipertansiyonu olan hastalarda aort damar yirtilmalari da ani ölümlere neden olan bir faktör. Özellikle bir stres faktörünün tetikleyebilecegi ani tansiyon yükselmeleri bu damar yirtilmalarinin gelismesine neden olabiliyor.

TANI KONULMAMIS HASTA ORANIMIZ YÜKSEK

Bilinen kalp damar rahatsizligi olmayan ancak kalp hastaliklari açisindan risk faktörleri bulunan bireylerin de, aslinda normal kisilere göre daha yüksek risk altinda olduklarini belirten Prof. Dr. Alhan aslinda toplumumuzda tani konulmamis kalp hastaligi oraninin yüksek oldugunu ifade ediyor. Bu nedenle, en azindan yakin akrabalarinda kalp hastaligi ya da sebebi bilinmeyen ani ölümler olan, ileri yasli, erkek cinsiyette olan, artmis kolesterol düzeyi bulunan, hipertansiyonu olan, sigara içen veya seker hastaligi olan bireylerin bu konuda erken tetkik yaptirmalarinda fayda var.

Ülkemiz kalp ve damar hastaliklarinin tani ve tedavisi konusunda teknoloji ve insan gücü olarak artik çok ileride. Prof. Dr. Alhan, kalp damarlarindaki tikanikliklari saniyeler içerisinde yapilan tetkikler ile görüntüleyebildiklerini belirtiyor ve ekliyor: “Koroner by-pass ameliyati için yillik mortalitemiz (ölüm oranimiz) Avrupa veya Amerika’daki merkezlerin bildirdigi sonuçlardan daha düsük. Ekip olarak, bilimsel çalismalarin neticesinde en güncel ve etkili tedavi yöntemleri kullaniyoruz”

SICAKLARA KARSI SU ÖNLEMLERI ALIN

Dr. Sirin Parkan ise asiri sicaklarda çalismak zorunda olanlara günde 2 litre su tüketmelerini, tuzlu ayran içmelerini, sebze ve meyve yemelerini önerdi.

Isyerlerinde ise klimalarin isisinin kademeli olarak düsürülmesini, temizliginin düzenli yapilmasini öneren Dr. Parkan, su sebilleri konularak çalisanlarin su ihtiyacinin karsilanmasi gerektigini söyledi. Sicakliklarin artmasi fizyolojik stres, hastalik, hatta ölüme bile yol açiyor. Sicak vurgunlari, vücutta sicakligin 40.6 dereceyi asmasi durumunda ölüme neden oluyor. Vücudun bu sicaklik derecesine yaklasmasi ise, ölümcül olmasa da vücutta su ve tuz kaybiyla ortaya çikan agir zararlara yol açiyor.

Asiri sicaklardan etkilenmemek mümkün degil. Özellikle de yüksek sicaklikta çalismak, motivasyonu da olumsuz etkiliyor. Dr. Sirin Parkan, alinacak önlemlerle bu sicak firtinanin etkilerinin hafifletilebilecegini söylüyor. Iste o önlemler:

• Hareketlerinizi yavaslatin: Agir çalismalar yavaslatilmali veya günün en serin zamaninda yapilmalidir. Risk altinda bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunmalidirlar.

• Yaz kiyafetleri giyin: Hafif açik renkli kiyafetler isiyi ve günes isinlarini yansitir ve vücudun normal sicakligini korumasina yardimci olur. Sentetik kiyafetler yerine pamuklu kiyafetler tercih edilmelidir.

• Vücut sicakligini artiracak yiyeceklerden kaçinin: Protein gibi metabolik isi üretimini ve ayni zamanda su kaybini artiran yiyeceklerden kaçinilmalidir.

• Su veya alkol içermeyen sivilari bol miktarda için: Vücudumuz serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamis hissetmiyor olsaniz dahi bol bol su tüketin. Ancak, epilepsi, kalp, böbrek ve karaciger hastalari, sivi kisitlayici diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sivi tüketimlerini artirmadan önce bir doktora danismalidir. Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var.

• Doktor tarafindan önerilmemisse tuz tabletlerini almayin: Tuz kisitlayici diyette olanlar tuz tüketimlerini arttirmadan önce mutlaka bir doktora danismalidir.

• Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayin: Evlerdeki ve isyerlerindeki klimalar isi kaynakli tehlikeleri azaltir.

• Günes altinda fazla kalmayin: Günes yaniklari isi dagitim islemini çok güçlestirir.

• Çocuklari ve küçük ev hayvanlarini kapali otomobilde asla yalniz baslarina birakmayin: Kapali bir araçta sicaklik 60 dereceye çikabilir. Böyle bir sicakliga maruz kalma ölümle sonuçlanabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası