Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINIR KONULMAYAN ÇOCUKLAR ERGENLIKTE DISLANIYOR

Anne ve babalarin çocuklariyla olan iletisiminin sekli, sergiledikleri tavir, tutum ve kararliligin derecesi, tüm hayatlarini iyi ya da kötü etkiliyor. Anne ve babanin farkli dilde konusmasi, biri evet derken, digerinin hayir demesi, çocugun sinirlari bilmeden yetismesine neden oluyor. Çocuk yetistirmekteki “sinir stratejisi”, ergenlik dönemindeki arkadasliklarini, yetiskinlikteki hayatlarini nasil geçireceklerini de belirliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Dr. Arzu Önal, okul öncesi ve okul dönemde yiyecegini, oyuncaklarini paylasmayan, uzlasmayan çocuklarin önlem alinmazsa kötü bir ergenlik dönemi geçireceklerini söylüyor. Bir anlamda ocukluktaki tehlike sinyalleri, ergenligin ve yetiskinligin de sifrelerini veriyor.

Dr. Arzu Önal, çocuk yetistirirken anne ve babalarin sinir çizememe konusunda yasadiklari olumsuzluklar ve ne yapmalari gerektigi konusunda merak edilen sorulari yanitladi:

ANNE ‘EVET’, BABA ‘HAYIR’ DIYOR, ÇOCUK ISYAN EDIYOR

Çocuklara neden sinir koymak gerekiyor?

Çocuklarin günlük yasamda ilk fark ettigi sey, anne ve babalarin sinirlari oluyor. Eger sinir konulmazsa sürekli duvara çarpmak, yani istenmeyen davranislari israrla tekrar etmek istiyor. Çarpayim ki beni durdursunlar diye düsünüyor. Bazi anneler ve babalar, çocuklarina karsi o kadar esnek davraniyor ki, çocuk duramiyor, çarpamadigi için de annesini, babasini, evde bulunan baska insanlari, arkadaslarini isiriyor, tirmaliyor, kendi saçini, yüzünü yoluyor, kisacasi zarar veriyor. Annesi hiç tepki vermeyince de ilgisini çekebilmek için daha da siddetlendirerek yapmaya devam ediyor. Çocuklar kendilerine ‘dur’ denilmezse sinirlari zorluyor.

IKI-ÜÇ YAS, ERGENLIGIN PROVASIDIR

Çocuklarinin her seye ‘hayir’ dedikleri bu dönem 2 yasinda basliyor, tedavi görmezse 8-9 yasina kadar devam ediyor. Çocuk okulda istekleri yapilmadigi için tepki gösteriyor, kösede kaliyor, arkadaslari yanastirmiyor. Bu çocuklar ergenlik döneminde çevresi tarafindan dislaniyor. Çocuk okuldaki mutsuzlugunu da eve tasiyor. Aileler, çocuklari ne kadar küçük yasta uzmana basvurursa, gelecekte çocuklarinin saglikli iliskiler kurabilmeleri o kadar kolay oluyor.

Anne ve babalar en sik hangi hatalari yapiyor?

• Türk aileleri bir seye söz verdikleri zaman yapiyor. Özellikle de maddi bir sey için söz vermislerse yapiyorlar. Ancak sira davranislarla ilgili bir kisitlamaya gelince, örnegin o gün yaramazlik yapmissa, annesi disari çikmamasina yönelik bir ceza vermisse, anne bunu çocuk agliyor, mizmizlaniyor diye dayanamayip uygulamaktan vazgeçiyor.

• Verilen cezanin uygulanmadigini gören çocuk, benzeri bir durumda yine ayni sekilde tutturup aglayarak sonuca ulasiyor.

• Anne ve baba çocugu koyacaklari sinir ya da verecekleri ceza konusunda birlikte karar veriyor. Ancak çocugun bu karardan haberi yoksa ve çocugun düsüncesine göre birdenbire kisitlamayla karsi karsiya kaliyorsa daha beter tutturuyor. Sonunda anne ve babanin sabri tasiyor, çocuklarina sert davraniyorlar ya da bir tokat atip susmasini sagliyorlar.

• Çocuk neden kisitlandigini bilmeyip dayak yeyince, anne ve babasina güveni sarsiliyor.

• Ailede hem anne hem babanin uyumlu oldugu çok az durum var. Anne ve baba ayri telden çalinca çocuklar sinirlari asla ögrenemiyor.

• Anneler hekimle iliskilerde çok açik davraniyor. Daha rahat iletisim kuruyor. Ancak babalar çocuklarini psikiyatri hekimine getirdiklerinde, çocuklarinin her istegini yerine getirmekten ötürü gayet mutlu davraniyor, isbirligine çok yanasmiyor.

• Babalarin yaklasimi daha çok çocuklarinin sorunlarinin büyüyünce geçecegi yönünde oluyor. Çocuk sonuçta ‘bu yanlisti yapmayayim’ diyemez. Babalar küçücük çocuklardan bu olgunlugu sergilemesine bekliyor. Oysa çocuklara davranislari konusunda belli sinirlarin konulmasi gerekiyor.

ÇOCUK ELESTIRILMEYI ÖGRENMEZSE, BÜYÜYEMIYOR

Yetiskinlik döneminde kisilik sorunlarinin çok azini düzeltebilecegine dikkati çeken Dr. Arzu Önal, “Eger çocuk inat dönemine girdigi iki yasinda hekime getirilirse, anne ve baba da hekimin önerilerini uygularsa çocugun kisiligi gerçekten çok iyi sekilleniyor. Çocukluk sorunlarina zamaninda müdahale etmek ve ruhsal gelisimine bu dönemde önem vermek gerekiyor” diyor.

Çünkü çocukluk döneminde çözülmeyen sorunlar yetiskinlikte daha sert tepkilere, çözümsüzlüklere yol açiyor. Sorunlu çocuklar büyüdüklerinde örnegin sevgilisi terk ettigi zaman, kendini suçlu, yetersiz, güvensiz hissediyor. Anne ve babasinin yaninda elestirilmeyi ögrenmis, hatta bazen de sert bir sekilde elestirilmis çocuklar, baskalari olumsuz tepkiler gösterdiginde bunlari olumlu algiliyor. Hep kabul görmüsse, biri onu elestirdiginde çok sert tepki gösteriyor, karsisindakini küçümsüyor. Bu insanlar gelecekte basarisiz oluyor, yalniz ve mutsuz bir sekilde yasiyor. Dr. Arzu Önal tüm bu nedenlerden ötürü çocuklara sinir konulmasi gerektigine dikkati çekiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası