Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zayiflama hapi alarmi

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yaklasik 2 ay önce karin agrisi, ishal ve kusma sikayetleri sonrasi tedavi gördügü hastanede hayatini kaybeden 23 yasindaki Nilay Dinçer'in kullandigi “Pepper Time” (kirmizi biber hapi) isimli zayiflama ilaci, Saglik Bakanligi tarafindan toplatildi.

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yaklasik 2 ay önce karin agrisi, ishal ve kusma sikayetleri sonrasi tedavi gördügü hastanede hayatini kaybeden 23 yasindaki Nilay Dinçer'in kullandigi “Pepper Time” (kirmizi biber hapi) isimli zayiflama ilaci, Saglik Bakanligi tarafindan toplatildi.

Evli ve bir çocuk annesi Nilay Dinçer'in rahatsizlanarak özel bir hastanede tedavi altina alinmasi ve bir süre sonra da hayatini kaybetmesi üzerine inceleme baslatan Kastamonu Il Saglik Müdürlügü, hastanin teshis, tedavi ve ölümü sürecini mercek altina aldi.

Bu arada sorusturma baslatan Saglik Bakanligi da genç kadinin hastaneye basvurdugu andan itibaren kullandigi ilaçlar, yapilan tetkikler ve düzenlenen raporlari Il Saglik Müdürlügünden talep etti. Genç kadinin yapilan tahlillerinde bagirsaklarinin tahrip oldugu bilgisine ulasan yetkililer, Dinçer'in bir süre önce zayiflama hapi kullandigi bilgisine ulasarak söz konusu ilaçla ilgili çalisma baslatti.

Yapilan inceleme sonrasi Dinçer'in kullandigi “Pepper Time” (kirmizi biber hapi) isimli zayiflama ilacinin “sibutramin” etken maddesi içerdigi belirlendi. Bunun üzerine Saglik Bakanligi Türkiye genelinde tüm eczanelerde satisi yapilan ilaci toplatti.

Kastamonu Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Öztürk, olayla ilgili baslatilan sorusturma çerçevesinde Nilay Dinçer ile ilgili tüm tetkik ve raporlarin Saglik Bakanligina gönderildigini söyledi. Hastanin kullandigi zayiflama ilaciyla ilgili bakanligin çalismalarini sürdürdügünü kaydeden Öztürk, “Su an için Nilay Dinçer'in ölüm sebebinin bu ya da baska bir ilaçtan oldugunu söylemememiz kesinlikle mümkün degil” dedi.

'Sibutramin' etken maddesi içeren 9 ilaç daha piyasada

Öte yandan Saglik Bakanligi yetkilileri, su anda piyasada bulunan zayiflama ilaçlarindan sadece birinin ruhsatli oldugunu, bunun disinda ilaca benzeyen 3 ayri markanin da ara ürün olarak satildigini bildirdi.

Daha önce izin verilmis bazi zayiflama ilaçlarinin “sibutramin” etken maddesi içerdigi için bir süre önce ruhsatlarinin askiya alindigini belirten yetkililer, söz konusu ilaçlarin bu nedenle piyasada bulunmadigi bilgisini verdi.

Yetkililer, yapilan incelemelerde piyasada Tarim ve Köyisleri Bakanliginin onayi ile satilan 9 çesit ürünün de incelemeye alindigini bildirerek, söz konusu zayiflama ilaçlarinda da “sibutramin” etken maddesine rastlanildiginin altini çizdi. Bu ilaçlardan ikisinin halk arasinda “biber hapi” olarak bilinen zayiflama kapsüllerinden oldugunu vurgulayan Saglik Bakanligi yetkilileri, bu haplarin zararlari konusunda Tarim ve Köyisleri Bakanligini da uyardi.

Bu arada çogunlugu Çin mali oldugu bildirilen zayiflama haplarinin halen birçok eczanede satildigi saptandi.

Toplatilan ilaç internetten satiliyor

Bu arada Saglik Bakanliginin toplattigi ve dagitimini yasakladigi zayiflama ilaci “Pepper Time”in halen bazi internet sitelerinde satildigi belirlendi.

Yapilan arastirmada, birçok internet sitesi üzerinden serbestçe satilan zayiflama ilacinin siparis üzerine kutusu 49 liradan istenilen adrese gönderildigi ortaya çikti. “Ister zayiflayin, ister ideal kilonuzu koruyun” sloganiyla satilan ilaçla ilgili bazi kullanicilarin olumlu sonuçlar aldigina dair yazdiklari yorumlar da dikkat çekti

Onay almis ilaçlar hekim bilgisi disinda kullanilmamali

Ilaç kapsaminda olmadigi için Tarim ve Köyisleri Bakanligi'ndan ruhsatli ve zayiflatici etkisi bulunduguna iliskin reklami yapilan ürünlerin, hekim bilgisi disinda kullanildiginda vücudun bazi organlarinda ciddi harabiyet yaptigi ve ölüme yol açtigi öne sürüldü.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Medikal Farmakoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Çimen Karasu da gida bütünleyici ya da zayiflamaya yardimci bitkisel ürünlerin içeriklerinin tam olarak bilinmedigini ve zararli olabilecegini belirterek, bu ürünlerin içerisine bazi kimyasal bilesiklerin yüksek dozlarda katilabildigi uyarisinda bulundu.

Bitkisel destekleyicilerin herkes için uygun olup olmadiginin bilimsel olarak tespit edilmis ve güvenilirliklerinin ispatlanmis olmasi gerektigini ifade eden Karasu, özellikle zayiflatma amaciyla kullanilan ürünlerin istah kesici ilaç olarak kullanilan çok sayida etkili maddeyi içerebildigini bildirdi.

Karasu, “Içerisinde 'krom pikolinat' gibi elementleri içeren ve zayiflatici iddiasiyla satilan ürünlerin ambalajlarinda ya da internet sitelerinde önerilen dozlar da uluslararasi degerlerin oldukça üzerindedir. Bu çok tehlikelidir” diye konustu.

Zayiflamak amaçli kullanilan ürünlerin “bitkisel kökenli ilaç” olmadigini vurgulayan Karasu, “Sentetik, bitkisel, hayvansal ya da mantarlardan elde edilen etken maddenin ilaç olabilmesi için belli standartlari içermesi gerekiyor” dedi. Karasu, belli bir miktarda bitkisel ekstrayi içeren herhangi karisimin ilaç olabilmesi için faz deneylerinin tamamlanmis olmasi gerektigini ifade etti.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası