Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilacin reklami yapilabilir mi ?

Ülkemizde su an için ilaç reklâmi yasak: Bu eksiklik gizli reklâmlarla halledilmeye çalisiliyor ama ilaçta reklâm kanunun eli kulaginda. Yarin bir gün bununla ilgili bir müjdeli haber (!) alirsak sasirmayalim.

Ülkemizde su an için ilaç reklâmi yasak: Bu eksiklik gizli reklâmlarla halledilmeye çalisiliyor ama ilaçta reklâm kanunun eli kulaginda. Yarin bir gün bununla ilgili bir müjdeli haber (!) alirsak sasirmayalim.

Reklamcilar Dernegi Baskani Yigit Sardan bugünkü (6 agustos 2010) Hürriyet gazetesinin ekonomi sayfasinda yer alan haberde, ilaç sirketlerinin reklâm verebilmesine iliskin çalismalara dair soru üzerine, “Bu konu uzun süredir gündemde. Sektör olarak ilaç, ciro kazanamadigimiz bir alan. Ilgili kanunun çikmasi için uzun zamandir ugrasiliyor. Dünyanin gelismis tüm ülkelerinde olan bir kanunun Türkiye’de de çikmasini arzu ediyoruz. Simdiye kadar çikarilmamasi, büyük hayal kirikligi yaratti” diyor. Reklmcilar Dernegi Genel Müdürü Aysegül Molu ise, Avrupa’da ilaç sirketlerinin reklâmlardaki payinin yüzde 30’a kadar çikabildigine dikkat çekerek, “AB ile uyumlasma çerçevesinde kanunun tekrar gündeme gelmesini bekliyoruz. Eger kanun çikarsa yüzde 5-10’lik yeni reklam pazari yaratir” diyor.

ILAÇ, CIPS VEYA GAZOZ DEGIL

Ilacin reklâminin yapilmasi sadece bizde degil dünyanin birçok ülkesinde yasak. Bazi ülkelerde ‘tezgah üstü’ denen ilaçlar için reklâm yapilabiliyor. Iyi ki de öyle, çünkü:

BIR: Ilaç, cips veya gazoz gibi siradan bir tüketim mali degil. Kullaniminin özendirilmesi son derecede önemli saglik sorunlarina sebep olabilir.

IKI: Ilaç bazi insanlarin yasamasi için ‘elzem’ olan bir madde. Herkes cips yemeden veya gazoz içmeden yasayabilir, ama bir ilacin eksikligi pek çok kisinin hastalanmasina, sakat kalmasina ve hatta ölmelerine yol açabilir.

Cipsçiler ve gazozcular islerine gelmiyorsa, bu mallari üretmezler, olur biter. Kimse de bir sey diyemez. Çünkü, bunlarin eksikligi insanlarin yasamasi için ‘elzem’ degildir, kimsenin sagligini etkilemez. Oysa, ilaç öyle degil.

ÜÇ: Ilaç tüketici tarafindan dogrudan satin alinan bir madde de degil. Bakmayin ülkemizde parasini verdikten sonra neredeyse her ilacin reçetesiz satildigina ya da bakkal ve market raflarinda bazi ilaçlarin yillardir yerini almis olmasina.

Ilaç, mutlaka hekim reçetesiyle kullanilmasi gereken, yan etkileri olan bir madde. Birçok hastanin tedavi sirasinda yakindan gözlenmesi, muayene edilmesi ve zaman zaman bazi laboratuar incelemelerinin yapilmasi icap eder. Ilaçlar arasi karsilikli etkilesim de çok önemlidir. Birden fazla ilaç kullanan hastalarda daha da dikkatli olunmasi gerekir.

ILACIN REKLAMI OLUR MU?

Ben hiçbir ilacin, bazi ülkelerde oldugu gibi, tezgah üstü ilaçlarin, yani agri kesicilerin, vitaminlerin, mide ilaçlarin bile reklâminin yapilmasini dogru bulmuyorum. Hatta, tam tersine ilaç reklâmlari son derecede sakincali. Üstelik de bu düsüncem sadece tüketicilere yönelik reklâmlarla ilgili degil. Doktorlara ilaç reklâmi yapilmasi da son derecede yanlis.

Firmalar ilaçlarini hekimlere tanitmak için reklâmlardan degil, ilaçlari ile ilgili yapilmis olan ‘bilimsel’ yayinlardan yararlanmali. Bir hekim için en iyi reklâmin ‘bilimsel bir arastirma’ oldugu söylesem, itiraz eden olmaz sanirim.

Ilaç tibbi bir gerekçe ile belirli bir dozda, belirli araliklarla ve belirli bir süre alinmasi gereken bir kimyasal madde. Bir hasta için kullanilacak ilaca, reklamlârdan etkilenerek degil, ancak kitaplardan, dergilerden, yani ‘bilimsel’ yayinlardan yararlanilarak karar verilebilir.

Gelelim neticeye

Ben halki birakin, doktorlara bile ilaç reklâmi, hatta ilaç tanitimi yapilmasina karsiyim. Ne zaman ilaç-reklâm-tanitim-pazarlama kelimelerini yan yana görsem tüylerim diken diken olur. Ilaç tanitimi etik kurallara yüzde yüz uyularak yapildiginda bile dogru bir uygulama degildir, çünkü ilaç promosyonu yapilabilecek bir tüketim ürünü degildir. Doktorlarin ilaçlar hakkinda bilgi edinmek için basvuracaklari kitaplar, dergiler, internet siteleri gibi güvenilen bagimsiz kaynaklar vardir. Bir hâkime bir kanun maddesini tanitimi yapilmasi ne kadar yanlissa doktorlara ilaç promosyonu da o kadar yanlis bir seydir.

Zurnada pesrev ilaçta reklâm olmaz.

Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası