Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Klimali hayat kabus olmasin!

Bilinçsiz kullanildiginda sagladigi fayda kadar zarar da veriyor...

TMMOB Makine Mühendisleri Odasi Adana Sube Baskani Hüseyin Atici, küresel isinmanin etkisiyle yasanan asiri sicaklarda vatandaslarimizin basvurdugu en önemli araçlarin klimalar oldugunu ifade etti. Atici, "Ülkemizin her bölgesinde klimaya ihtiyaç duyuluyor. Evlerde, isyerlerinde ve arabalarda sürekli klima kullaniyoruz. Fakat bilinçsiz kullanildiginda sagladigi fayda kadar zarar da veriyor" dedi.

MMO Adana Sube Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Atici, toplumun büyük bir kesiminde klima ve klima kullanimiyla ilgili yeterli bir bilinç bulunmadigini, klima seçiminde mutlaka yetkili bir mühendise danisilmasi geregini belirterek, olusacak maddi kayiplarin ve asiri enerji tüketiminin yani sira, kullanim hatalarinin yol açacagi saglik sorunlarina da dikkat çekti.

MMO Adana Sube Baskani Hüseyin Atici klima seçimi, montaji ve kullaniminin son derece önemli oldugunu söyledi. Atici, vatandaslarin dikkat etmesi gerekenleri de söyle siraladi:

"Öncelikle klima kapasitesi seçimini mutlaka yetkili bir makine mühendisi yapmali. Gereginden fazla kapasitede seçilmis klima cihazi dur-kalklardan dolayi daha fazla elektrik tüketimine ve ilk kurulum sirasinda daha fazla para ödenmesine neden olur. Ayrica, klima alirken öncelikle klimanin verimliligine bakilmali. Klimanin verimini belirleyen faktör sogutmada COP isitmada EER degerleridir. Bu degerler bütün klimalarin etiketlerinde mevcut. COP ve EER degerleri klimada ne kadar büyükse o klima o kadar verimli çalisiyor demektir. Alacaginiz klimalarin mutlaka ulusal ve uluslararasi standartlara uygunluk belgeleri olmalidir. Klimalarin servis hizmetlerini verecek yetkiliye kolaylikla ulasilabilmelidir. Bir baska deyisle satis, dagitim, kurulum gibi hizmetleri standartlastirilmis, bayilik aglari iyi isleyen firmalarin klimalari tercih edilmelidir. Kullanacagimiz klimanin isitma ve sogutma kapasitesi binanin yapisina, iç ve dis ortam sartlari gibi birçok parametreye bagli. Bu nedenle de mutlaka bir makine mühendis

i tarafindan hesaplanmali."

Atici, isitma veya sogutma bakimindan yanlis sicaklik degerlerinde çalisan, iç ünite bakimlari, temizlikleri düzenli yapilmayan, ortam içerisinde uygun olmayan hava akimlari olusturan klimalarin saglik açisindan ciddi risklere neden olabilecegini ifade etti. Atici, "Taze hava transferi olmayan klima sistemlerinde ortama taze hava girisi olmadigindan dolayi ortamin iç hava kalitesi kolaylikla bozulur. Bu nedenle, kalp, astim gibi hastaliklari olanlarin bu ortamlarda uzun süre kalmalari tehlikeli olabilir.

Klima bir konfor aracidir, dogru kullanildiginda saglikli bir yasam ortami olusmasini saglar. Özellikle is ve alisveris merkezi yönetimleri, isletme masrafini düsürmek amaciyla taze hava oranlarini yetkili mühendisler tarafindan hesaplanan standardin altina düsürmemeli. Bu durumda, sürekli ayni kirli hava dolastirilmis olacagindan, sagligi tehdit eden sonuçlar ortaya çikarabilir" diye konustu.

Klimalarin isi transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmelerin, cihaz performansinda düsüklüge neden oldugunu anlatarak cihaz içerisindeki sogutucu gazinin isletme basincinda mevsime göre düzeltme yapilmasi gerektigini bu nedenle de klimalarda yilda iki kez bakim yapilmasinin son derece önemli oldugunu ifade eden Atici, cihaz kullanimi ile ilgili uyarilarini da söyle siraladi:

"Bakimi yapilmayan klimalarin verimi düser, enerji sarfiyati artar. Ortamin tozluluk derecesine göre filtre temizlik isareti yandiginda duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarinin filtreleri 15 günde bir, tavan tipi klima cihazlarinin filtreleri ise yilda bir kez temizlenmeli. Bu süreler ortamin tozluluk derecesine göre degisebilir. Split ve Multi tip klima cihazlarinin ön tarafinda yer alan ve havayi temizleyen elektrostatik filtre her 3 ayda bir degistirmeli. Zamaninda degistirilmeyen filtrelerin, sagliginizi tehdit edebilecegini, özellikle bundan çocuklarin ve yaslilarin daha çok etkilenecegini unutmamaliyiz. Saglik açisindan özellikle, klimanin sicaklik ayari 23 derecenin altina getirilmemeli, nem düzeyi yüzde 50 olmali, klimanin önünde terli oturulmamali, araç klimalari yüze ve gögse degil, ön cama dogru olmali."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası