Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yapismayan tavalara dikkat!

Tiroidoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Cumali Aktolun, yapismayan tavalarda pisirilen yiyeceklerin tiroidi bozabilecegi uyarisinda bulundu.

Aktolun yaptigi açiklamada, son aylarda Ingiltere’de yapilan bir arastirmada, yapismayan tavalardan yiyeceklere PFOA ve PFOS isimli 2

ayri kimyasal maddenin yüksek miktarda geçtigi ve tiroit hastalarinda bu maddelerin daha yüksek oldugunun saptandigini belirtti.

Aktolun, PFOA ve PFOS isimli maddelerin dogrudan olarak tiroit üzerine mi etki ettigi, yoksa önce bagisiklik sistemini bozarak ortaya çikan tiroit antikorlarinin mi tiroide zarar verdiginin henüz belli olmadigini kaydetti.

Tiroidin bir hastalik ismi degil, bogaz bölgesinin ön tarafinda bulunan ve hormon üreten bir organ oldugunu ve tiroit hastaliginin nedeninin de klasik tip egitiminde "iyot eksikligi" olarak açiklandigini anlatan Aktolun, oysa tiroit hastaliklarinin nedenleri içinde iyot eksikliginin az bir yer tuttugunu, hava, toprak ve su kirliliginin de tiroit hastaligini tetikledigini vurguladi.

Aktolun, denizden yüksek yerlerde iyot eksikliginin kaçinilmaz oldugunu, bu nedenle dünyanin her yerindeki yaylalarda yasayanlarin tiroit hormonunun yetersizliginden kaynaklanan guatr hastaligina yakalandiklarini kaydetti.

"HASTALIGIN EN ÖNEMLI NEDENI YOKSULLUK VE STRES"

Aktolun, tiroit hastaliklarini en çok tetikleyen unsurlara iliskin su bilgileri verdi:

"Bu hastaligin en önemli nedenlerinden biri yoksulluk. Kargasa ve savas halindeki ülkelerde daha çok tiroit hastaligi oldugu ortaya çikti. Bu da bize yogun ve ani stresin tiroit hastaliklarina çok katkisi oldugunu gösterdi. Belirli meslek gruplarinda daha çok tiroit hastaligi gözüküyor. Bankacilar, gazeteciler özellikle risk altindaki kisiler. Stres, hayal kirikligi, çaresizlik, bunlar tiroit hastaliklarinda çok ciddi artisa neden oluyor. Bu durumda iyot eksikliginden söz ekmek mümkün degildir. Kisisel açidan baktiginizda yakinlarini kaybedenlerde kisa süre sonra tiroit hastaligi ortaya çikabiliyor."

Aktolun, hastaliga yakalanmamak için yasam kalitesini arttirmak gerektigini, ancak bunun sadece zengin olmakla ilgisinin bulunmadigini söyledi.

Zengin olup, stres altinda olunmasi halinde de hastaliga yakalanmanin mümkün oldugunu ifade eden Aktolun, "Onun için stresten kaçmak ve rahatlamayi bilmek gerekir. Sorunlarinizi içinize atmak yerine psikiyatrik yardim alinmali. Bir de yedigimiz, içtigimiz, yasadigimiz ortamlarin çok temiz, steril olmasina dikkat edilmeli" dedi.

TIROIT HASTALIGININ BELIRTILERI

Tiroidin en çok kadinlari etkiledigini, ancak son yillarda erkeklerde de sikça görülmeye basladigini belirten Aktolun, çocuklarin da tiroit açisindan risk altinda oldugunu söyledi.

Aktolun, troit hastaliginin belirtilerinin de çok çesitli olduguna isaret ederek, su bilgileri verdi:

"Tiroit hastaliginin en önemli özelligi çok sinsi olmasidir. Dolayisiyla ’Su sikayetiniz varsa sizde tiroit hastaligi vardir’ demek çok güç. Ancak bu

hastaliga delalet edecek bazi sikayetler var. Örnegin en önemli bulgulardan biri kalp çarpintisi, ani kilo artisi, ani kilo kaybi, ishal, bulanti, kabizlik, saç dökülmesi. Bunun yaninda tirnak kirilmalari, hamile kalmakta güçlük, adet düzensizligi, sik sik depresyona girme ve hamile iken sik sik düsükler yapma da tiroit hastaligina bagli olabilir. Öyle hanimlar var ki 4-5 defa düsük yapmis ama tiroidleri kontrol edilmemis. Sonra bakiyoruz ki bu kadin tiroit hastasi. Ayni zamanda yillardir tüp bebek denemesi yapilan ama sonuca ulasamayan birçok kadinda da tiroit hastaligi çikiyor. Dikkate alacagimiz hususlardan biri de boynun sag veya sol tarafindaki sislikler. Bunlar özellikle çok tehlikelidir, kanser habercisi olabilir. Yutkunma güçlügü ve bogazda takilma hissi de çok önemli bir belirti.

Bazi tiroit hastasi kadinlarin gögüslerinden süt gelir. Gelen süt dolayisiyla beyinde tümör oldugu düsünülür, incelenir, bazen tesadüfen beyinde hipofizde bir büyüme de olabilir. Hemen ameliyat edilmemelidir. Aslinda bu kadinin tiroit hormonu azdir. Bu durum tedavi edildiginde, süt kesilir ayni zamanda beyindeki büyüme de küçülür."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası