Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yasal süresi içinde ödenmeyen prim borcu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Baskanligi, yasal süresi içinde ödenmeyen prim borcuna iliskin açiklama yapti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Baskanligi, yasal süresi içinde ödenmeyen prim borcuna ilk üç aylik sürede devlet iç borçlanma faizi orani ile her bir ay için yüzde 2 gecikme cezasi, takip eden aylar için ise sadece devlet iç borçlanma faiz oraninin uygulandigini bildirdi.

SGK'dan yapilan yazili açiklamada, son günlerde bazi basin yayin organlarinda, zamaninda ödenmeyen prim borçlarina uygulanan gecikme cezasi ve gecikme zammi ile ilgili ''Devlet tefeci olmasin'', ''Esnafin kurtulusu yeniden yapilandirmada'' baslikli haberlerin yer aldigi hatirlatildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Kanununda, ''kurumun prim ve diger alacaklarinin süresi içinde ve tam olarak ödenmemesi halinde, ödenmeyen kismina sürenin bittigi tarihten itibaren ilk üç aylik sürede her bir ay için yüzde 3 oraninda gecikme cezasi uygulanarak artirilacagi'' hükmünün yer aldigi belirtilen açiklamada, ayrica, her ay için bulunan tutarlara, ödeme süresinin bittigi tarihten baslamak üzere borç ödeninceye kadar her ay için ayri ayri Hazine Müstesarliginca açiklanacak bir önceki aya ait Yeni Türk Lirasi cinsinden iskontolu ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetlerinin aylik ortalama faizi bilesik bazda uygulanarak gecikme zamminin hesaplanacagi, ancak ödemenin yapildigi ay için gecikme zamminin günlük olarak dikkate alinacagi kaydedildi.

Kanunda, Bakanlar Kurulunun ilk üç ay için uygulanan gecikme cezasi oranini iki katina kadar artirmaya veya bu orani yüzde 1 oranina kadar indirmeye, yeniden kanuni oranina getirmeye ve uygulama tarihini belirlemeye yetkili olacaginin hükme baglandigi hatirlatilan açiklamada, kanunun bu hükmüne istinaden yüzde 3 olarak uygulanan gecikme cezasi oraninin, Bakanlar kurulu karariyla 1 Mayis 2010'dan itibaren yüzde 2 oranina indirildigi bildirildi.

Bu baglamda, yasal süresi içinde ödenmeyen prim borcuna ilk üç aylik sürede Devlet iç borçlanma faiz orani ile birlikte her bir ay için yüzde 2 gecikme cezasi, takip eden aylar için ise sadece Devlet iç borçlanma faiz oraninin uygulandigi belirtilen açiklamada, su bilgiler verildi:

''Haziran ayi için Devlet iç borçlanma faiz orani; yüzde 0,70 olarak gerçeklesmis olup, Devlet iç borçlanma faiz oraninin kurumumuzun ugrayacagi reel kaybi önlemeye yönelik oldugu dikkate alindiginda, borç ödeninceye kadar kurumumuzca ceza mahiyetinde tatbik edilen faiz orani sadece ilk üç aylik sürenin her bir ayi için aylik yüzde 2 oranin bilesik bazda uygulanmasindan, dolayisiyla yaklasik yüzde 6 oranindan ibarettir.

Bu itibarla, yapilan son düzenleme ile kurumun prim ve diger alacaklarina uygulanan gecikme cezasi oraninda önemli oranda (yüzde 33) indirim saglanarak, isverenlerin ve sigortalilarin üzerindeki faiz yükü hafifletilmistir.

Vergi uygulamalarinda vadesinde ödenmeyen vergi borçlari için, vadenin doldugu tarihten ödemenin yapildigi güne kadar geçer sürelerde, ödemenin yapilmadigi her bir ay için aylik basit usulde yüzde 1,95 oraninda gecikme zammi hesaplanmaktadir.''

-TAKSITLENDIRME-

Ödenmeyen prim ve diger alacaklarin tahsiline iliskin yasalarin da hatirlatildigi açiklamada, prim borcunu yasal süresinde ödeyememeleri nedeniyle haklarinda icra takibine geçilen isverenlerin, borçlarini defaten ödeyemedikleri takdirde tecil faizi ödeyerek borçlarini taksitlendirebilecekleri bildirildi.

Açiklamada, bu taksitlendirmede uygulanan tecil faiz oraninin, ''Tecil faizi, Maliye Bakanliginin belirledigi oranlarda uygulanir'' hükmüne istinaden, Maliye Bakanligi uygulamasina paralellik arz ettigi vurgulandi.

Tecil ve taksitlendirme islemlerinde yillik yüzde 24 olarak uygulanmakta olan tecil faizi oraninin, Maliye Bakanligi'nin ''Tahsilat Genel Tebligi'' ile yillik yüzde 19'a düsürüldügü, yapilan tecil ve taksitlendirme islemlerinde yillik yüzde 19 tecil faiz orani uygulandigi kaydedildi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası