Özel Hastaneler Platformu Dernegi Baskan Yardimcisi Dr. Esat Mehmet Arslan">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Özel saglik sektörü Tam Gün'e karsi degil

Özel Hastaneler Platformu Dernegi Baskan Yardimcisi: "Kimse kendisinde çalisan bir hekimin muayene açmasini istemez"

Özel Hastaneler Platformu Dernegi Baskan Yardimcisi Dr. Esat Mehmet Arslan, özel saglik sektörünün ''Tam Gün Yasasi''na karsi olmadigini belirterek, ''Özel saglik kuruluslari, kamuda çalisan hekimi kismi zamanli çalistiriyor. Ancak bu hekimlerin yerine kadro verilip 'tam zamanli' hekim çalistirilmasinin önü açilirsa, özel saglik sektörü doktor sikintisindan kurtulur'' dedi.

Arslan, konuya iliskin AA muhabirine yaptigi açiklamada, hekim kadrosu sinirlandirildigindan, is yükü artan hekimlere ilave yapilamadigini savundu.

Özel sektörde çalisan bir hekimin kamuya göre daha çok hastaya bakmak ve genellikle her gece ve her hafta sonu icapçi olmak zorunda kaldigini ifade eden Arslan, su anda tüm hekimlerin serbest çalismalarinin hukuken önünün açik oldugunu savundu.

Ancak Saglik Bakanligi'nin uygulamada bazi kisitlamalar getirmesinin öngörüldügünü ifade eden Arslan, özel saglik sektörünün 15 Subat 2008'den bu yana hekim kadrolarinin donduruldugunu hatirlatti.

Arslan, hastanelerin bazi hizmetlerini kamuda çalisan hekimlerle yürüttügünü belirterek, ''Örnegin, bir klinikte 2 tam zamanli, 3 kamuda çalisan kismi zamanli hekimle hizmet verirken, kadrosu sabitlenmistir. Eger kamuda çalisan hekimlerin özel sektörde çalismalari yasaklansaydi, o zaman hastanenin o klinikte 5 hekimlik is yükünü 2 hekimle görmesi mümkün olmayacak, bu durum hastaneyi zorda birakacakti. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin ve Danistay'in iptal kararlari, simdilik bu problemi ortadan kaldirmis görünmektedir'' diye konustu.

-ÖZEL SAGLIK SEKTÖRÜNÜN HEKIM SIKINTISI ARTTI''-

''Istifa etmis olan hekimlerin geriye dönüsünün kolaylastirilmasi, özel saglik sektörünün hekim sikintisini arttirdi'' diyen Arslan, sunlari kaydetti:

''Özel saglik sektörüne getirilen planlama ve fark ücreti sinirlamalari, sektörün özünde var olan ve gerek hekimlerce gerekse hastalarca öncelikli tercih edilmesini saglayan dinamik yapisini kaybettirdi. Bu durum, hekimleri özel sektörde çalismaktan çekinir hale getirdi.

Özel saglik sektörünün en büyük hizmet alicisi SGK olup, hizmet fiyatlari neredeyse her yil düsmekte, alacagi fark ücretler de sinirlandigi için, pratikte, hizmet satis fiyatlarinin tamamini SGK belirlemektedir. Sabit maliyetleri ve personel maaslari her yil artmasina ragmen, hizmet fiyatlarinin artirilmasi, SGK'nin tek belirleyici olmasi nedeni ile mümkün degildir. Hekim kadrosu sinirlandirildigindan, is yükü artan hekimlere ilave yapilamamakta, hekim kamuya göre daha çok hastaya bakmakta, neredeyse her gece ve her hafta sonu icapçi olmak zorunda kalmaktadir.

Özellikle tek hekimle çalisilan branslarda, o hekimin olmayisi, hastanenin o bransta hizmet vermesini engelleyeceginden, yillik izinler çok az kullanilmaktadir. Anestezi, radyoloji gibi tüm hastaneye hizmet veren bir hekim, eger hastanede tek hekimse, onun yoklugu tüm hastanede isleyisi durduracagindan, bu hekimler neredeyse hiç izin kullanamamaktadir. Hastane ek kadro alamadigi için çogu kez hekimleri çalismaya zorlamaktadir.''

-8 SAAT ÜZERI ÇALISMA-

Arslan, Tam Gün Yasasi ile kamuda çalisan hekimlere ''neredeyse sinirsiz çalisma izni verildigini, günlük 8 saatten sonraki çalismalarin daha yüksek ek ödemelerle cazip hale getirildiginin'' altini çizdi.

Özel hastanede çalisan hekimlerin, ''günlük 8 saatten sonraki dönemde, mesaiden sonra, hafta sonlarinda, bayramlarda acil disi baktiklari hastalarin muayene ve tedavi bedellerinin SGK tarafindan ödenmedigine'' dikkati çeken Arslan, ''Bu hastalara ücretli olarak bakmak suçtur. Yani pratikte özel hastane hekiminin, günlük 8 saat disinda hasta bakmasi yasaklanmistir. Hekimlere günlük hasta kotasi, günlük tedavi kotasi konulmustur'' diye konustu. Arslan, söyle devam etti:

''Özel saglik sektörü Tam Gün Yasasi'na karsi degil. Kendisinde çalisan bir hekimin muayene açmasini istemez. Kamuda çalisan hekimi, kendisi kismi zamanli çalistirmaktadir. Ancak bu hekimlerin yerine kadro alip tam zamanli hekim çalistirilmasinin önü açilirsa bu problemi de hallolmus olur.

Planlama ve fark ücret kisitlamasi ile ilgili sektör lehine yapilacak degisiklikler ve SGK tarafindan yapilan tedavi kisitlamalarinin kaldirilmasi, Tam Gün Yasasi'nin sektör üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldiracaktir.''www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası