Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Tehdite 'dur' densin"

TEIS'ten zayiflama haplarina iliskin açiklamalar...

Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi (TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan, son yillarda vitaminler, bebek mamalari ve tedavi amaçli birçok ürünün Tarim Bakanligindan ruhsat aldigini belirterek, ''Bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacisiz vatandasa satilmaktadir. Bu yüzden, bitkisel ilaçlar Tarim Bakanligindan degil, Saglik Bakanligindan ruhsat almali ve internet üzerinden satislari yasaklanmalidir'' dedi.

Saydan, bitkisel ürünlerle ilgili yazili açiklamada bulundu.

Bitkisel ve zararsiz olduklari iddia edilen ürünlerin, gerek medya gerekse internet yoluyla tanitimlarinin yapildigina isaret eden Saydan, sendikalarinin, kuruldugu günden bu yana bitkisel ilaçlarin Tarim Bakanligindan degil, Saglik Bakanligindan ruhsat almasi gerektigini ve internet üzerinden satislarin yasaklanmasi gerektigini vurguladigini ifade etti.

''Ister bitkisel ister kimyasal olsun ilaç, ilaçtir'' diyen Saydan, ilacin yetkisi ve denetiminden sorumlu tek bakanligin Türkiye'de Saglik Bakanligi olduguna dikkat çekti. Saydan, sunlari kaydetti:

''TEIS olarak kurulusumuzdan beri, ilacin sadece eczanelerden ve eczacilar tarafindan verilmesi gereken bir ürün oldugunu vurguladik. Bitkisel olmasi, onun zehir oldugunu unutturmasin dedik. Son yillarda vitaminler, bebek mamalari ve bunlarin yani sira tedavi amaçli birçok ürüne bitkisel kökenli olmasi gerekçesinin arkasina siginilarak Tarim Bakanligindan onay alinmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacisiz vatandasa satilmaktadir. Bu yüzden bitkisel ilaçlarin Tarim Bakanligindan degil, Saglik Bakanligindan ruhsat almasi gerektigini ve internet üzerinden satislarin yasaklanmasi gerektigini söyledik. Ancak sesimize kulak tikayanlar göz göre göre yasanan bu ölümlere halen seyirci kalmaktadirlar. Üstelik daha önce de gördügümüz gibi maalesef yine can kaybi yasanmadikça bu ilaçlar toplatilmamaktadir.

Bugün bazi basin yayin organlarinda yer alan bir habere göre, Saglik Bakanligi Bitkisel Ilaçlar Yönetmeligi hazirlamaktadir. Sendikamiz kurulali 4 yil oldu ve biz 4 yildir medyada zayiflama ilaçlari yüzünden gerçeklesen ölümleri izlemekteyiz. Bu kadar zaman geçmesine ragmen Bakanlik daha yeni yönetmelik hazirladiklarini duyuruyor. Soruyoruz: Saglik Bakanligi bu yönetmeligi hayata geçirmek için, daha kaç yil ya da daha kaç ölüm bekleyecek?''

Internet üzerinden yapilan satislarla ilgili olarak da degerlendirmede bulunan Saydan, ''Asil tehdit budur. Bu tehdide 'dur' demek için Saglik Bakanliginca halen çikarilmasi için çalisilan yönetmeligin bir an evvel çikarilmasi gerekmekte ve bu yönetmelikle ilaç ve ilaç benzeri tedavi fonksiyonu olan bütün ürünlerin internet üzerinden satisinin ivedilikle yasaklanmasi ve yaptirimi agir cezalar getirilmesi hükümleri getirilmelidir'' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası