Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genetigiyle oynanmis doktorlar,GOY doktorlar

Son senelerde yeni bir doktor cinsi türemeye basladi; sayilari bölünmek suretiyle hizla artiyor ve bulasiciligi çok yüksek bir virüs gibi her tarafa yayiliyorlar.

Son senelerde yeni bir doktor cinsi türemeye basladi; sayilari bölünmek suretiyle hizla artiyor ve bulasiciligi çok yüksek bir virüs gibi her tarafa yayiliyorlar.

Ne egitimleri, ne hekimlik uygulamalari, ne deontoloji anlayislari, ne tarz ve tavirlari ve hatta giyim kusamlari, görünümleri bizim zamanimizdakilere hiç benzemeyen bu yeni tür doktorlara ‘Genetigiyle Oynanmis’ doktorlar ismini veriyorum; kisaca da GOY doktorlar diyorum.

Genetigiyle oynanmis doktorlar, günlük hayatta hep yorgun, uykusuz, mutsuzlar; hasta basinda isteksiz, ürkek, kararsizlar; kanun ve yönetmelikler karsisinda zorda, saskin, acizler; ekonomik olarak sifiri tüketmis, biçak kemige dayanmis durumdalar; ruhsal bakimdan depresyondalar, neredeyse tümü ilaç kullaniyor; ilaç endüstrisi ve tip teknolojisi tarafindan sindirilmis, bastirilmis, ezilmis vaziyetteler; hasta ve hasta yakinlarinin sözlü veya fiili saldirilari karsisinda savunmasiz ve çaresizler; medyada günah keçisi olmus durumdalar.

Genetigiyle oynanmis doktorlarin ortaya çikma ve çogalma sebeplerine gelince:

Tip egitimi yozlasti

Bundan 40 sene önce tümü birkaç ciltte rahatlikla toplanabilen tip bilgilerinin isik hiziyla artmasi; egitiminin fakülteden fakülteye büyük farkliliklar göstermesi; hocasi, laboratuari ve hastanesi olmayan tip fakültelerinin türemesi; egitimcinin ne ögretecegini ögrencinin ne ögrenecegini bilememesi, Tipta Uzmanlik Sinavi(TUS) tip egitimini yozlastirdi, doktorlarin genetigi bundan ciddi sekilde etkilendi.

Tip teknolojisi tiptan daha çok ilerledi

Tiptan ziyade tip teknolojisinin ilerlemesi ve tibbin teknolojinin çok arkasinda kalmasi; teshis ve tedavide doktordan çok ilaçlarin, hastanelerin ve teknolojinin öne çikmasi doktor genetiginde köklü degisikliklere yol açti.

Saglik bürokrasisi doktorlari saskina çevirdi

Mecburi Hizmet Kanunu, Performans Sistemi, Tam Gün Yasasi, Muayenehane Standartlari, Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortasi, Anayasa Mahkemesinin iptalleri, Danistay’ in yürütmeyi durdurmalari, Saglik Bakanliginin tehditleri doktorlarin genlerinde tamiri imkânsiz yaralar açti. Doktorlar, yarin hangi kanuna göre nerede ne yapacagini bilmeyen saskin ördeklere dönüstüler.

Ilaç ve tibbi ürün endüstrisi tibbi hegemonyasi altina aldi

Ilaç ve tibbi ürün endüstrisinin kendi bilimini yaratmasi ve tibbi tahakkümü altina almasi; tip fakültelerinin endüstrinin dümen suyuna girmeleri ve oradan bir milim gitmeleri; doktorlarin birçok bakimdan ilaç endüstrine muhtaç hale gelmeleri doktor genetiginde onarilmasi imkânsiz hasarlar yaratti.

Ekonomileri bozuldu

Saglik islerine paranin girmesiyle sagligin çok kârli bir sektör hâline gelmesi, parayi doktorlarin degil saglik disi kesimlerin kazanmasi, doktorlarin saglik isçisi durumuna düsmeleri eskiden paraya para demeyen doktorlarin genlerini allak bullak etti. Artik kimse doktora kiz vermiyor diyeyim, siz anlayin.

Hasta hakki doktor dövme hakkina dönüstü

Hasta hakkinin politikacilarin ve kanunlardaki bosluklardan yararlanan avukatlarin kiskirtmalariyla doktora hakaret etme, doktora sövme ve bunlar da yetmiyorsa doktoru dövme ve dahi öldürme hakkina dönüsmesi, doktorlarin kromozomlarini birbirine katti, karistirdi.

Gelelim neticeye

Netice su ki herkes bu genetigiyle oynanmis doktorlara alismak zorunda. Beterin beteri var: Allah cümlemizi ‘genetigi oynatmis’ doktorlardan yani (GOT) doktorlardan, korusun.

Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası