Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli yasam destek ürünlerinin yan etkileri

Bir kisinin rengini maviye çevirdi! Saç ve tirnak kaybina neden olabiliyor...

ABD Gida ve Ilaç Dairesi (FDA), yayimladigi son raporda, zayiflama ve saglikli yasam destek ürünlerinin sadece üçte birinin, etkin ve güvenli olduguna dair bilimsel veriler ortaya koyabildigini, piyasadaki ürünlerin bir bölümünün ise içerdikleri maddeler nedeniyle solunum güçlügü, kalp, böbrek ve karaciger yetmezligine neden olabilecegini belirtiyor.

Sadece ABD'de 27 milyar dolara yaklasan bir piyasasi bulunan saglikli yasam ürünlerinin, dünya genelinde pazar payinin arttigina isaret eden FDA, buna karsilik basta kilo kaybi olmak üzere, birçok saglik sorununa çözüm olarak sunulan bu ürünlerde, üretici firmalarin, etkinlik ve güvenlilik konularinda yeterli bilimsel kanit sunmadiklarina dikkati çekiyor.

Rapora göre, ABD Dogal Ilaçlar Envanterine kayitli 54 bin üründen sadece üçte biri, ürünün güvenli ve etkili olduguna dair yeterli bilimsel kanit ortaya koyuyor.

-SAÇ VE TIRNAK KAYBI, CILT RENGI DEGISIMINE VAR YAN ETKILER-

Öte yandan, yaptigi arastirmalarla saglik kamuoyunda oldukça etkili olan Tüketici Dergisi (Consumer Magazine) de, son sayisinda tüketicileri, daha saglikli olmak adina kullandiklari ürünler nedeniyle sagliklarini kaybetme riskiyle karsi karsiya olduklari konusunda uyardi.

Destek ürünlerinin bir bölümünde bulunan maddelerin yan etkilerinin tüketiciler tarafindan bilinmedigine ve bu tür ürünlerin ABD dahil dünyanin hiçbir yerinde dogru sekilde denetlenmedigine isaret eden dergi, mevcut yasal düzenlemeler nedeniyle ''eli kolu baglanan'' FDA tarafindan yasaklanmadigi sürece, yan etkileri fazla da olsa, birçok ürünün raflarda yerini almayi sürdürdügünü belirtiyor.

Bazi ürünlere iliskin örneklere de yer veren dergi, kene tarafindan bulastirilan ve ''borrellia bugdorferi'' isimli bakterinin yol açtigi bir hastalik olan Lyme hastaliginin tedavisine iyi geldigi gerekçesiyle sivi demir içeren bir ürün kullanan 56 yasindaki Janis Dowd'un hikayesine yer veriyor.

-RENGI MAVIYE DÖNEN ADAM-

Cilt rengi maviye dönen Dowd, lazer tedavisiyle yüz ve boynundaki mavi rengi düzelttirmeyi basarsa da vücudunun geri kalandaki mavi renkle yasamak zorunda oldugunu belirtiyor.

Bir baska örnekte genel sagligina destek amaçli bir ürün kullanan John Coolidge'in öyküsü aktariliyor. Ishal, agri, solunum güçlügü sikayetlerine, saç ve tirnak kayiplarinin da eklenmesi üzerine sikayette bulunan Coolidge, sorusturmanin sonucunda kullandigi üründe etiketinde yazilanin 200 kati selenyum ve tavsiye edilen dozun 17 kati krom oldugunu ögreniyor. Dergide, ürünü birakmasiyla tirnaklari ve saçlari yeniden çikan Coolidge'in hala solunum yetmezligi tedavisi gördügü belirtiliyor.

Dergi, bir bölümü Çin'den ithal edilen hammadde ve bitkilerin de yeterince denetlenmedigi uyarisinda bulunuyor.

-MIKTARLARINA DIKKAT EDILMESI GEREKEN TEHLIKELI 12 MADDE-

Amerikan Tüketici Dergisi, son sayisinda, birçok üründe bulunan, ancak FDA'nin böbrek, karaciger ve kalp yetmezligiyle iliskilendirdigi 12 maddeyi de ''Kirli Düzine'' basligi altinda kamuoyuna duyurdu.

Listede yer alan, insan sagligina yararli olmakla birlikte, ürün içindeki miktarinin ayarlanamamasi durumunda tehlike olusturabilecek maddeler söyle siralaniyor:

-Boganotu (bildircin otu, kaplanbogan): Agri, iltihap, gut hastaligi ve iyilesmeyen yaralarda önerilen boganotu içerikli ürünler, kan basincini asiri sekilde düsürebiliyor, yorgunluk, kusma sorunlarinin yani sira, kalp ritminde de bozulmalara neden olabiliyor.

-Turunç: Kilo kaybi, alerji tedavileri, solunum yolu sorunlarinda kullanilan turunç ile kalp hastaliklari arasinda iliski kuran çalismalar oldugu belirtiliyor. Turunç ile kafeinin ayni anda alinmasi ise riskleri artiriyor.

-Gür Çalilik: Enfeksiyon, toksinlerden arinma, kilo kaybi, kanser gibi birçok hastaligin alternatif tedavisinde kullanilan gür çalilik, karaciger ve böbreklerde sorun yasanmasina neden olabiliyor.

-Ionik gümüs: Gida zehirlenmesinden, AIDS tedavisine, mantar ve diger enfeksiyonlarla mücadeleye kadar genis bir kullanim alani olan gümüs, nörolojik sorunlarin yani sira, ciltte renk degisiklikleri, burun akintisi ve böbrek sorunlarini da beraberinde getirebiliyor.

-Öksürük otu: Bogaz agrisi, öksürük, astim ve bronsit tedavisinde kullaniliyor. Öte yandan, karacigere zarar verdigi gibi, asiri kullaniminin kansere neden olabilecegi belirtiliyor.

-Karakafes otu: kadinlarin adet dönemlerindeki sancilarin giderilmesinde kullanilan karakafes otu da karacigere zarar verebiliyor.

-Yabani ebegümeci: kilo kaybi, bronsit, alerji tedavilerinde önerilen bitkinin, kalp krizi, felç ve ani ölümlerle baglantili olduguna dair çalismalar bulunuyor.

- Germanium (Ge, Ge-132): agri, enfeksiyon, kalp hastaliklari, glukoma, karaciger yetmezligi, osteoroporoz tedavilerine iyi geldigi belirtilen madde, FDA'ya göre neden oldugu böbrek sorunlari göz önünde bulundurularak ''güvenilir bulunmayan'' maddeler arasinda yer aliyor.

-Kirlangiçotu: Kanser, vücudun toksinlerden arinmasi için kullanilan bazi ürünlerde bulunan kirlangiçotu, karaciger yetmezligiyle iliskilendiriliyor.

-Kava kava bitkisi: Gerginlige iyi geldigi belirtilen bu bitkinin, karacigeri yordugu belirtiliyor.

-Kardinal çiçegi, lobelia: Öksürük ve solunum hastaliklarinda kullanilsa da fazla kullanimi zehirleyici etki yapiyor ve düsük tansiyon, kalp atisinda hizlanma, koma ve ani ölümlere neden olabiliyor.

-Yohimbe bitkisi: Afrika'da yetisen bir agacin kabuklarindan elde edilen bu madde, diyabet tedavisinden cinsel arzuyu artirmaya kadar birçok amaç için kullaniliyor, ancak uzmanlar doktor tavsiyesi olmadan kullanimi desteklemiyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası