Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iste zayiflama ilaçlari içindeki maddeler!

Bu maddeler neden ilaçlarin içine konuyor?

Farmakognozi ve Fitoterapi Dernegi üyesi ve Mikro-Gen Ar-Ge Direktörü Dr. Özgür Göknel, gida takviyesi olarak siniflanan ve bütünüyle güvenli, hiçbir ciddi yan etkisi olmamasi gereken tablet ya da kapsüllere, çesitli firmalarin ''sibutramin' ve ''sildenafil'' gibi kimyasal maddeleri daha hizli kilo verdirmesi için ekledigini söyledi.

Göknel, AA muhabirine yaptigi açiklamada, kirmizi biberin zayiflamaya yardimci olabilecegini ve oldukça güvenli bir gida maddesi oldugunu savundu.

Yapilan arastirmalarda, kirmizi biberin kilo kaybini hizlandirici etkilerinin oldugunun saptandigini, kirmizi biberin, metabolizmayi hizlandiran, istahi baskilayan, yag yikimini artiran termojenik bir madde oldugunu belirten Göknel, ''Ancak bu etkisinin gözlenmesi için çok özel bir dozlamaya ihtiyaç vardir. Geleneksel olarak kirmizi biber tüketiminin artirilmasi, diyet sirasinda metabolizmanin hizlandirilmasina yardimci olabilir'' dedi.

''Kirmizi biber, yurt disindan gelen ve haftada 4-8 kilo verdirdigi söylenen tüm gida takviyelerine, sagligin bozulmasi pahasina kilo kaybi olusturan bazi sentetik kimyasallarin ve bitkisel diye tüketiciye yutturulan tabletlerin içine karistirilabilmektedir. Bu nedenle kilo verdirdigi söylenen ya da iddia edilen bu tabletlerden, Saglik Bakanligi onayli olmadigi takdirde, mutlak kosulda uzak durulmalidir'' diyen Göknel, hiçbir ilaç ya da gida bilesenlerinin, kalori kisitlamasi uygulamadan yeterli kilo verdiremeyecegini, kirmizi biberin içinde bulunan ''kapsaisin'' maddesinin vücutta adrenalin hormonunun artmasina yol açarak, metabolizmayi hizlandirdigini ve tokluk hissi olusturabildigini söyledi.

Kirmizi biberde bulunan ''kapsaisin'' maddesinin de benzer sekilde kilo kontrolüne yardimci oldugunu belirten Göknel, ''Ancak bu maddeler, uygun diyet ve kalori kisitlamasi ile kullanildiginda ise yararlar. Etkileri uzun dönemde ortaya çikar ve hiçbir ciddi yan etkisi yoktur. Bu nedenle tüm Avrupa Birligi ülkeleri, Isviçre, Avustralya, ABD ve Kanada'da gida takviyesi basligi altinda eczanelerde satilmaktadir. Bu ülkelerin çogunda herhangi bir devlet otoritesinden izin almaya bile gerek yoktur. Bunun nedeni, bu bilesiklerin aslinda birer gida bilesigi olmasindan kaynaklanmaktadir ve tüm ülkelerde 'güvenli' olarak kabul edildigi için Saglik Bakanligi izni gerekmeden serbestçe satilmaktadir'' diye konustu.

-''BIRKAÇ AYDA HIZLA KILO VERILEMEZ''-

Türkiye'de yesil ve kirmizi reçete disindaki tüm ilaçlarin kutu üzerinde ''reçete ile satilir'' ifadesi oldugu halde reçetesiz satildigini belirten Göknel, ''Bu, ülkemizin temel sorunudur. Eczanelerden yasal olarak reçetesiz satilmasina izin verilen tablet ya da kapsül formundaki preparatlar ya da ilaç disi gida takviyeleri ya Saglik Bakanligindan izinli ya da Tarim ve Köyisleri Bakanligindan izinli olmasi gerekmektedir. Buradaki temel sorun ülkemizde OTC (Yan etkisinin çok az olmasi nedeniyle ve ciddi hastaliklar disinda kullanilabilecek, reçetesiz satilmasina izin verilen ilaçlar) yasasinin olmamasidir. Tablet ya da kapsül gibi farmasotik bir sekilde saglikli olmak için kullanilan ürünler gida takviyesi olarak ya da Saglik Bakanligi izni ile reçete gerektirmeden 'saglik koruyucu preparat' olarak eczanelerden satilabilir'' diye konustu.

Dr. Göknel, su bilgileri verdi:

''Gida takviyesi olarak siniflanan ve bütünüyle güvenli, hiçbir ciddi yan etkisi olmamasi gereken tablet ya da kapsüllere, çesitli firmalar 'sibutramin' ve 'sildenafil' gibi kimyasal maddeleri daha hizli kilo verdirmesi için eklemektedir. Kilosunu koruma ya da diyet ile birlikte kilo vermek isteyen kisiler yesil çayi, kafeini, kirmizi biberi, l-karnitini, kromu, üzüm çekirdegi ekstresini, goraka meyvesi ekstresini güvenle kullanabilirler. Bunlar eger kapsül ya da tablet formunda ise Saglik Bakanligi iznini kutu üzerinde aramalidirlar. Ancak meyve suyu veya içecek formunda ise ya da güvenilir firmalar tarafindan ülkemizde üretilmis gida takviyesi seklinde ise bunlar da kullanabilir. Burada unutulmamasi gerekli konu, birkaç ayda hizla kilo verilemeyecegidir. Bu çok hatali ve riskli bir yaklasimdir. Metabolizma hizlandirici 'termojenik' olarak adlandirilan bu tür gida molekülleri saglikli kilo kaybina yardimci bilesiklerdir. Güvenle kullanabilirler.''

-YASAKLI MADDELER-

Dr. Özgür Göknel, günümüzde çok sayida diyet ilacinin bulundugunu, ancak bunlardan bazilarinin FDA onayli ve sadece doktor kontrolünde kullanma izni oldugunu söyledi.

Birçok zayiflama ilacinin ise kulaktan dolma bilgilerle internetten etkili bir reklam yapilarak pazarlandigina dikkati çeken Göknel, ''Biber hapindan dolayi gerçeklesen ölüm dolayisiyla, birçok kisi bu tür onaysiz zayiflama haplarindan elini çekse de sismanlik söz konusu oldugu için satislar devam ediyor. Bitkisel denen ve çarpinti yapan zayiflama ilaçlarinda, çok sayida zararli olabilecek maddeler mevcut'' dedi.

''Zayiflama tabletlerinde insanin ölümüne yol açan, kimyasallardir, bitki ekstreleri degildir'' diyen Göknel, ileri analitik arastirmalar ile bitkisel tablet ve kapsüllere karistirilan yasakli maddeleri, söyle siraladi:

''Sibutramin: Doktor kontrolünde kullanilmasi gereken ana maddelerden biridir. Tokluk hissi ve enerji açiga çikarmasiyla biliniyor. Amaç mutluluk hormonunu 'serotonin' yükselterek tokluk hissi vermek. Yan etkileri kronik kalp hastaliklari, çarpinti, tansiyon, böbrek hastaliklari, ruh hastaliklari. Yüksek doz ölüme götürür. Doktor kontrolünde kullanilmasi gerektigi halde yillarca ülkemizde Saglik Bakanligi izniyle, ancak reçete istenmeden yani doktor kontrolü disinda satilmis ve geçtigimiz aylarda tüm Avrupa ülkeleri ile ülkemizde de yasaklanmistir.

Efedrin: Esasen astim ilacidir. Sporcular, yag yakimini hizlandirmak için bunu kesfettiler. Tokluk hissi veriyor ve kalp atislarinda hizlandirma yapiyor, yag yakimini kolaylastiriyordu. Kalp ve nabiz hizinda artis ve kani sulandirmak için kafein ve aspirin ile kombine edilirdi. Kisaca ECA denen bu formülle geçtigimiz senelerde Izmir'de 3 genç kalp krizinden öldü. Efedrin simdi yasak. Ayrica FDA da yasaklilar listesinde. Yan etkileri, kronik kalp rahatsizliklari, çarpinti, tansiyon...

Sinefrin: Su siralarda, çogu zayiflama haplarinda bulunan bir maddedir. Aci portakaldan üretilir, dogal olsa da bu zararli olmadigi anlamina gelmez. FDA yasakli maddeler arasindadir. Her ne kadar dogal yollardan üretilebilse de genelde sentetik olarak piyasaya sürülüyor. Yani kimyasal. Hem yan etkileri hem de etkilesim olarak efedrinin kardesi bir maddedir. Oysa ki yasak. Dogal ya da sentetik olsa bile...

T3 ve T4: Vücutta aktif tiroid hormonlaridir. Disaridan sentetik olarak alinmasi hipertiroidi etkisi verip, metabolizmayi hizlandirarak yag yaktirmaya çalisir. Genellikle tiroid hastalarinin kullandigi bu maddeler, zayiflama ilaçlarinin içinde olabiliyor. Zararlarinin arasinda tiroid hormonlarini tamamen devre disi birakabilme olasiligi mevcut. Kalp krizine yol açabiliyor.

Salbutamol: Bu da bir astim ilacinda kullanilan madde. Yan etkileri kronik kalp rahatsizliklari, çarpinti, tansiyon, böbrek hastaliklari, sikinti ve iç huzursuzlugu gibi psikolojik sorunlara da yol açabiliyor.

Clenbuterol: Yag yakimi üzerine kullanilan yasakli bir madde.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası