Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk doktorun büyük basarisi!

Iki yasindaki kiz çocuguna, ileride anne olmasini saglayacak yumurta dondurma islemini gerçeklestirdi.

Amerikan New York Tip Fakültesi (New York Medical College) Kisirlik Tedavisi ve Üreme Merkezi Baskani Prof. Dr. Kutluk Oktay, kemoterapi tedavisi alacak olan 2 yasindaki kiz çocuguna, ileride anne olmasini saglayacak yumurta dondurma islemini gerçeklestirdi.

ABD'li Violet Lee isimli küçük kiz, Severe Combined Immunodeficiency (SCID) diye adlandirilan bagisiklik yetmezligi sendromu oldugu için daima cam küvezde yasamasi gerekiyor. Lee'ye bu kosullar saglanmadiginda ve kemik iligi nakli yapilamadiginda enfeksiyon hastaligina bagli yasamini yitirme tehlikesi bulunuyor.

Prof. Dr. Oktay tarafindan dünyada ilk kez bu kadar küçük yastaki çocuga uyguladigi öne sürülen yöntemle Lee'nin yumurtaligi alinarak yumurtalari donduruldu.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Post basta olmak üzere birçok basin yayin kurulusunda yer alan Oktay'in basarisi, tip camiasinda yanki buldu ve birçok kemoterapi alacak olan küçük yastaki çocuklar için ileride ''anne'' olabilecekleri umudunu yaratti.

Oktay, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Lee'ye kemik iligi nakli öncesinde çok agir kemoterapi verilecegi için yumurtaliklarinin hasar görecegini ve ergenlige girmeden menopoza girmis bir yapiya sahip olacagi için ''anne'' olma sansinin bulunmayacagini anlatti.

Kemoterapi ve radyoterapi öncesinde Brooklyn'li 2 yasindaki küçük Lee'nin cerrahi operasyon ile yumurtaliklarindan birinin alindigini belirten Oktay, yumurtalarin ilerleyen yaslarinda anne olmak isteginde çözdürülerek, tüp bebek tedavisi uygulanacagini ve gebe kalmasinin saglanabilecegini söyledi.

Yumurtaligin dondurulmasiyla yumurtalarin korunabilecegini ifade eden Oktay, bunun olmamasi halinde küçük kizin hiçbir zaman kendi çocugunu dünyaya getiremeyecegine dikkati çekti. Oktay, ''Lee, büyüyüp çocuk sahibi olmak istediginde, yeniden kendisine nakledilmek üzere alinan yumurtalik, su an için 20 yil ya da daha fazla bir süre için donduruldu. Lee, dünyada dogurganligin saglanabilmesi için yardimci üreme teknigi olan yumurta dondurma islemi uygulanan en küçük hasta'' dedi.

Daha önce de deneysel olan dogurganligin korunmasi (fertilitenin korunmasi) yöntemini uyguladigini anlatan Oktay, sunlari kaydetti:

''Ayni uygulamayi 18 yasin altindaki 40 kiz üzerinde gerçeklestirdim. Bunlardan en küçügü 3 yasindaydi. Yumurtalik nakli daha önce yetiskinlerde basariyla uygulanmisti. 1999'da öncülük ettigim bu islemin gerçeklestirildigi bir kaç düzine kadinin yaklasik üçte biri bugün çocuk sahibi. Bu, çok sevindirici.

Yetiskin hastalarin yumurtaliklari sadece bir kaç sene için donduruluyor, bu süre küçük hastalar için en az yirmi yil olacak. Bu deneysel bir tedavi, ileride hastalarin bunun yararini görüp göremeyeceklerini söylemek imkansiz.

Bu yöntem, beyin tümörü, lösemi, lenfoma gibi hastaliklari olan çocuklar için de kullanilabilir. Talasemi ve orak hücreli anemisi olan çocuklarda da yine kemik iligi nakli öncesinde bunu yapiyoruz. Bu arada, 7 aylik talasemili bir kiz çocugunda da ayni yöntemi uygulamaya hazirlaniyoruz. Bu da dünyadaki en genç vaka olacak.''

Oktay, bunlarin disinda geçtigimiz yil içinde de kemoterapi ya da radyoterapi alacak olan 6 erkek çocugunun testislerinin küçük bir parçasini korumak üzere operasyon yaptigini animsatarak, ''Alinan dokunun gelecekte sperm üretmek amaciyla kullanilabilecegi ümit ediyorum. Çalismalar devam ediyor'' diye konustu.

-UYGULAMA NASIL YAPILDI?-

Laparoskopi ile 3-mm'lik 3 delikten karin açilmadan bir yumurtalik aliniyor. Daha sonra yumurtalarin bulundugu kesim küçük (3-5 mm parçalar halinde computerize edilmis bir program ile krioprotektan denilen soguga dayanikliligi artiran maddelerle karistirilarak donduruluyor.

Dondurma islemi tamamlandiktan sonra sivi nitrogen tanklari içinde bir doku bankasinda onlarca yil saklanabiliyor.

Hasta gebe kalmak istediginde, ilk olarak dokunun karin içine ya da deri altina nakledilerek, hastanin menopozdan çikmasi ve yeniden yumurta üretimine geçmesi tercih ediliyor. Karin için de oldugu takdirde dogal hamilelik süreci mümkün olabiliyor.

Deri altinda her zaman yumurta özel bir igneyle toplanip tüp bebek asamasindan geçirilip, olusan embriyolar rahime naklediliyor. Dokunun naklinin emniyetli olmamasi halinde ise (örnegin, yumurtalik dokusuna kanser siçramasi gibi) yumurtalar dokudan ayiklaniyor. Ancak bu durumda da olgunlasma çok saglanabiliyor. Bunun için su an transplant yapilmasi uygun görülüyor.

-''DAYANMASI ÇOK GÜÇ BIR DURUM''

Küçük kizin annesi Tikesha Lee (32) de ileride küçük kizin anne olabilmesi için bunun yapilmasi gerektigini belirterek, Violet'in bagisiklik sistemindeki problemler nedeniyle kemik iligi nakli yapilmasi gerektigini, bunun için de kemoterapiye baslanacagini söyledi.

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi sonucu hastalarin çocuk sahibi olma sansi bulunmadigini vurgulayan anne Lee, ''Bebegimin kemoterapi görecek olmasi yeterince zor, ama tedavi sonunda çocuk sahibi olamayacak olmasi dayanmasi çok güç bir durumdu'' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası