Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresle mücadele için

Bunlari mutlaka deneyin!

Dünyanin ilk stres asisini üreten ve hayvanlar üzerindeki basarili testlerden sonra insanlar üzerindeki deneylere baslamaya hazirlanan Stanford Üniversitesi uzmani Robert Sapolsky, Amerikan Wired dergisine stresin hayatimizdaki önemini anlatti.

Sapolsky’ye göre stres tek basina ölümcül bir hastaliga neden olmuyor ama ciddi hastaliklarin hepsini daha tehlikeli hale getiriyor. Stresle iliskili rahatsizliklarin listesi, soguk alginligindan bel agrisina, Alzheimer’dan depresyona ve kalp krizine kadar yayiliyor. Stres kaslari köreltirken, kemikleri de zayiflatiyor. Yetiskin tipi diyabeti kötülestiriyor. Ayrica bagisiklik sistemini zayiflattigi için antibiyotiklerin etkisini azaltiyor, hastaliklarla savasmayi zorlastiriyor.

Uzmanlara göre kisinin sosyal statüsü stres seviyesini de belirliyor. Makak maymunlari üzerinde yapilan bir arastirmada ayni yagli diyetle beslendikleri halde “üst siniflardan” gelenlerde daha az kalp hastaligi görüldü. Kast sisteminin etkili oludugu makaklar arasinda alt sinifta olanlarin strese bagli tansiyon ve nabiz artisi dikkat çekti.

Stresle mücadale için

KORKULARINIZLA YÜZLESIN:

Norveçli pilotlarin incelendigi bir arastirmada, korkularla yüzlesmenin stresi azalttigi görüldü. Parasütle ilk kez atlayacak olan askerler atlayistan önce saatlerce stres altinda olmalarina karsin, parasütle atladiklarinda -korkulariyla yüzlestikleri anda- büyük bir rahatlama yasadi ve vücutlarindaki stres hormonu seviyesi bir anda azaldi.

ARKADAS EDININ:

Sosyal iliskiler strese karsi çok güçlü bir kalkan. Maymunlar üzerinde yapilan bir arastirmada toplumdan izole yasayan hayvanlarin stres seviyesinin daha yüksek oldugu ayrica ölüm oranlarinin da arttigi görüldü.

MEDITASYON YAPIN:

Birçok çalisma, çok kisa süren meditasyon seanslarinin bile stres ve tedirginligi azalttigini gösteriyor. Chicago Üniversitesi uzmanlari meditasyonun insanlarin negatif ve stresli düsüncelerden kurtulmasini saglayarak iste daha verimli olmalarini sagladigini belirtiyor.

ÖLÇÜLÜ IÇKI IÇIN:

Ölçülü miktarda alkol stres hormonlarini azaltiyor. Ancak, kandaki alkol seviyesi yüzde 0.1’den (araç kullanma siniri çogu yerde yüzde 0.08’dir) yüksek olursa, tam tersi etki görülüyor, stres artiyor.

EGZERSIZ YAPIN:

Egzersizin stresle basa çikmada etkili bir silah oldugu bilinir ancak isin sirri sporu isteyerek yapmak. Eger kendinizi zorluyor ve isteksiz bir sekilde spor yapiyorsaniz bu sizi daha stresli yapabilir.

UYKUNUZU ALIN:

Uykusuzluk yalnizca yorgun hissetmek degildir. Son yillarda yapilan çalismalar, tek bir gece bile yetersiz uyumanin stresi artirabildigini ortaya koydu. Artan stres, uykusuzlugu beraberinde getirecek ve uykunuz oldugu halde uyumaniz zorlasacaktir. Sonuç daha fazla stres ve daha fazla uykusuz gece olabilir.

KAVGA ETMEYIN:

Robert Sapolsky’nin arastirmalarina göre sakin sekilde kavga edebilen kisiler daha az stresli oluyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası