Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bakanlik, tüp bebek Ezgi'nin ölümünden hastaneyi sorumlu tuttu

Saglik Bakanligi, 3 günlük tüp bebek Ezgi'nin yogun bakim kuvözüne konulamamasi nedeniyle hayatini kaybetmesinden, olayin gerçeklestigi özel hastaneyi sorumlu tuttu.

Saglik Bakanligi medyada, "Yönetmelik Kurbani", "Kuvöz bulunamayinca 3 günlük bebek öldü" ve "Genelge cinayeti" basliklariyla yer alan haberler üzerine yazili bir açiklama yapti. Bakanliktan yapilan açiklamada, ismi geçen bebegin yogun bakim ihtiyaci oldugu bilgisi Trabzon Il Saglik Müdürlügü'ne 28 Temmuz saat 01.00'de özel bir hastane tarafindan iletildigi belirtilerek, bu bildirimden sonra ismi geçen özel hastanenin Samsun'da özel bir hastanede yer bulundugu bilgisini vererek bebegi kendi imkânlari ile naklettikleri kaydedildi. Böyle bir durumda yer sorunu daha önce iletilip 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'nden yardimci olunmasi istenseydi sorunun daha çabuk çözülebilecegi ifade edilen açiklamada söyle denildi:

"Acil durum genelgelerimiz ve uygulamamiz da zaten bu konuda gerekli koordinasyonun 112 Acil Komuta Kontrol Merkezlerimiz üzerinden saglanmasini zorunlu kilmaktadir.

Yine haberlerde geçen, helikopter ambulansta kuvöz olmamasi, helikopter ve uçak ambulansin arizali olmasi gibi ifadeler ise tamamen gerçek disidir. Gerek helikopter ambulansin, gerekse uçak ambulansin donanimi yenidogan bebeklerin yogun bakim sartlarinda naklini saglamaya uygundur. Bilindigi üzere sivil havacilik kurallari geregi helikopter ambulanslar gün batimi sonrasi uçamamaktadir. Hastanin doktoru tarafindan vakanin gecikecegi gerekçesiyle uçak ambulans talebinden de vazgeçilmistir.

Yasanan ve habere konu edilen gelisme, ismi geçen özel hastaneye yönetmelik geregi brans verilmemesinden degil, ilgili hastanenin bu konudaki koordinasyonu 112 Acil Komuta Kontrol Merkezimiz üzerinden saglamamasindan kaynaklanmistir. Mevzuata uygun olmadigi için karsilanmayan uzman taleplerinin böyle bir bebek ölümü vesile edilerek kullanilmasini üzüntü verici buluyoruz. Burada, ilgili özel hastanenin yapmasi gereken, konuyu speküle etmek degil, acil koordinasyonu 112 Komuta Kontrol Merkezi üzerinden saglamasidir."

Açiklamada, konu ile ilgili Saglik Bakani Recep Akdag'in talimatlariyla Teftis Kurulu Baskanliginizca bir müfettis görevlendirilerek sorusturma baslatildigi kaydedildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası