Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güneste fazla durmayin!

Suur kaybina yol açabiliyor!

Uzmanlar, çok nemli ve sicak havalarda uzun süre günes altinda kalmanin suur kaybina yol açabilecegi uyarisinda bulunuyor. Sicakligin 40 derecenin üzerine çikmasi durumunda vücudun koruma özelliginin azalacagini belirten uzmanlar, bol sivi tüketilmesi ve tansiyon rahatsizligi bulunmayan kisilere tuzlu ayran öneriyor.

Uz. Dr. Gürkan Yurteri, sicakligin artmasiyla birlikte vücudun bir takim savunma mekanizmalari gösterdigini ifade etti. Yurteri, "Bu savunma mekanizmalari, belli bir isiya kadar vücudu koruyabilir. Ancak dis isinin 40 derece ve üzerine çiktigi durumlarda vücudun koruma özelligi de azalir. Özellikle havada bulunan nem yüzde 70' in üzerine çiktigi zaman vücut terleme özelligini kaybeder ve kisi vücut isinin disari atamaz. Vücut terleyemeyince isi düsmedigi için vücut isisi artar. Tüm bunlar da kalbin gereginden fazla çalismasina, kisinin atesinin yükselmesine, organlarinin yetersizligine hatta suur kaybina kadar gidebilecek ciddi rahatsizliklara sebep olur." dedi.

"UZUN SÜRE GÜNESE MARUZ KALMAYIN"

Gürkan Yurteri, asiri nemli ve sicak ortamlarda korunma yöntemlerini söyle siraladi:

"Saat 11.00 ile16.00 arasinda günesin zararli isinlari daha fazla yeryüzüne yansidigindan bu saatler arasinda disarida bulunmak tehlikeli olabilir. Tarim isçileri, insaat isçileri, yol isçileri gibi direk günes altinda çalisan insanlar daha fazla isiya maruz kaldiklarindan isinin etkileri bu sartlarda çalisan insanlarda çok daha fazla görülebilir. Günes isinlarinin dik geldigi saatlerde disarida çalismak zorunda olanlarin koruyucu sapka kullanmalari ve bol sivi tüketmeleri gerekir."

"UZUN SÜRE GÜNESLENMEYIN"

"Özellikle sisman hastalar uzun süre güneslenmemelidir. Obezite bilindigi gibi vücutta yag dokusunun artmasidir. Yag dokusu tipki bir termos gibi vücudu sarar ve vücudun sogumasini engeller. Asiri kilolu insanlar vücutlari isi kaybini engelledigi için vücut isinini disari atamaz. Normalde kilolu insanlarin daha fazla terledigi düsünülür. Oysaki kilolu insanlarin terleme ihtiyaçlari çok daha fazladir. Bu durum, tansiyon düsmesi, bayilma, çarpinti gibi sonuçlar dogurabilir. Mecburi sebepler ile tehlikeli saatlerde günes altinda bulunmasi zorunlu olan kisilerin ise genis sapkalar, günes gözlükleri, 40-50 faktörlü koruyucu kremler kullanmalari günesin zararli etkisini azaltmak için dogru olacaktir. Sivi tüketimi de günes isinlarinin zararli etkilerinden korunmada çok önemlidir. Tansiyonu olmayan kisilerin özellikle tuzlu ayran iyi bir seçimdir."

"SERINLEMEK IÇIN ALKOL TÜKETMEYIN"

"Sicak havalarda alkol kullanimi kisir bir döngü gibi vücudu daha da susuz birakmaktadir. Ayni sekilde kahve ve çay tüketimini de azaltmak vücudun sivi kaybini önleyecektir.

Sicaklarda Akdeniz diyeti yani bol sivili, tahilli, sebzeli, zeytinyagi agirlikli bir beslenme sekli tercih edilmelidir. Sik sik az yemek yemek de metabolizmayi çalistiracagindan, vücut direncini kuvvetlendirecektir."

"GÜNES ALTINDA SPOR YAPMAYIN"

"Sicak havalarda, ögle saatlerinde günes altinda agir egzersizler yapilmasi isi halsizligine, bayilmaya, mide bulantilarina neden olabilir. Bir sonraki asama sicak çarpmasidir ki bu da, suur kayiplarina kadar gidebilir.

Günes altinda çocuklar ve yaslilar çok daha fazla hassas olabilmektedir. Çünkü yaslilar için, yas ile birlikte kalp ve sinir sistemi gibi vücuttaki bir takim sistemler yavaslar. Bu durum, ani isi degisimlerini tolere edememelerine neden olur. Ani tansiyon düsüklüklerinde kalbin daha fazla çarpmasi gerekir. Yasi ilerleyen insanlarda ise kalp sistemi düzenli çalismadigindan bitkinlik gibi sorunlar ortaya çikar. Buna bagli olarak cilt yapisi bozulmaya ve kirismaya baslar, cilt terleme eylemini gerçeklestiremedigi için vücut sogumaz. Yaslilar ve çocuklar için kat kat kiyafetler yerine pamuklu vücudun nefes almasini saglayacak giysiler tercih edilmelidir."

"ANI ISI DEGISIKLIKLERINE KARSI VÜCUDUNUZU KORUYUN"

"Ani isi degisikliklerinde vücut kendisini korumak için bir takim önlemler alir. Kisi, bu önlelerin önünde durmamalidir. Vücut isindigi zaman soyunmak, üsüdügü zaman giyinmek gerekir. Eger yaz mevsimde, "Cekete ne gerek var?" derseniz, o zaman vücut stres altina girer. Bagisiklik zayiflar ve hastalanirsiniz. Ani isi degisikliklerinden daha az etkilenmek için mevsimine göre giyinmek gerekir. Sivi ihtiyaci özellikle yaslilar, çocuklar ve bebekler için çok önemlidir. Çocuklar da yaslilar da genellikle disari bagimli olarak yasamak zorundalar. Dolayisiyla onlarin sivi tüketimine, kiyafetlerine bizim dikkat etmemiz gerekir. Bakima muhtaç hastalarin özellikle sicakta kapali ortamlarda havasiz kalmamalari için, ev içinde de mutlaka hava sirkülasyonun saglanmasi çok önemlidir.

Klimalarin filtrelerinin düzenli olarak kontrol edilip temizlenmesi, çok önemlidir. Çünkü birçok hastaliga klimalardan yayilan mikroplar sebep olmaktadir."www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası