Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deli bala dikkat

Bazi gidalarin bilesiminde bulunan ve olusan kimyasallar ölümlere varan ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor.

Yesillenmis, filizlenmis patatesler, arilarin bazi yabani bitki çiçeklerinin nektarlarindan ürettikleri balin ciddi sonuçlar dogurabilecek zehirlenmelere yol açabilecegi belirtildi.

Uludag Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Mustafa Tayar, gidalarin dogada genellikle temiz olarak bulundugunu belirtti. Ürünlerin tarlada üretiminde, nakliye, muhafaza, pazarlanmasi ve tüketilmesi asamasinda çesitli etkenlere bagli olarak zararli hale gelebildigini ifade eden Tayar, gida zehirlenmelerinin dünyada önemli sorun olarak dikkati çektigini söyledi.

Gida zehirlenmelerinin birçok nedene bagli olarak gerçeklestigini anlatan Tayar, bakteri, virüs, küflerin bulasmasi, bazi kimyasal maddelerin yogunlugu gibi etkenlerin zehirlenmelere yol açabildigini bildirdi.

Tayar, bazi gidalarin bilesiminde bulunan kimyasallarin öldürücü etkiye sahip olabildigini belirterek, söyle konustu:

Zehirli bal en çok Karadeniz bölgesinde var

“Bazi bal ve mantar türleri, baklanin taneleri ve çiçekleri ile yesillenmis ve filizlenmis patatesler zehirlenmelere yol açabiliyor. Karadeniz bölgesinde rastlanan zehirli bal, arilarin bazi yabani bitki çiçeklerinin nektarindan ürettikleri üründür. Bu tip ballar halk arasinda aci bal ya da deli bal olarak da biliniyor. Bu balin 50-100 gram kadari yetiskin insanlari zehirlemek için yeterli olmaktadir. Zehirlenmede karin agrisi, bulanti, kusma, ishal, bas dönmesi, göz kararmasi, agiz ve deride yanma, fazla terleme ve düzensiz kalp atisi, agiz çevresinde ve kollarda duyarsizlik gibi belirtiler görülür. Nadir de olsa ölüm görülebilir. Dünyada en fazla bal zehirlenmelerinin Türkiye'de oldugu bilinir.”

Tayar, bazi mantar türlerinin de ciddi zehirlenmelere yol açabildigini ifade ederek, mantarlarin yol açtigi zehirlenmelerin erken görülen seklinin 15 dakika, geç olaninin ise 6-15 saat içinde ortaya çiktigini söyledi. Erken görülen seklinde asiri tükürük salgilanmasi, terleme, gözyasi artisi, sulu ishal gibi belirtilerin görülebilecegini dile getiren Tayar, solunum felci sonucunda ölümlerin de yasanabilecegini kaydetti.

Geç görülen mantar zehirlenmelerindeki belirtilerin ise siddetli karin agrisiyla, susuzluk, bulanti ve kusma seklinde olacagini vurgulayan Tayar, “Sulu ve kanli ishal görülür. Toksinin karacigeri etkilemesi sonucu kisa zamanda sarilik meydana gelir. Ölüm orani yüzde 60-100 arasindadir” dedi.

Bakla zahirlenmeleri daha çok çocukta görülüyor

Tayar, bakla tanelerinin tüketimi ya da çiçeklerinin koklanmasinin bazi duyarli kisilerde anemi ile karakterize bir hastaliga neden olabildigini belirtti. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde taze ürün zamaninda rastlanan bakla zehirlenmelerinin daha çok oyun çagindaki çocuklarda görüldügünü ifade eden Tayar, baklanin tüketilmesinden sonraki 12-48 saat, çiçeginin koklanmasindan ise 6 saat sonra belirtilerinin ortaya çiktigini anlatti.

Zehirlenmeler sonucunda klinik tablonun akut atesli bir hemolitik anemi seklinde seyrettigini vurgulayan Tayar, “Kisa zamanda sarilik ve hemolobinüri gerçeklesir. Agir vakalarda ölüm meydana gelebilir. Kirmizi barbunya da benzer rahatsizliklara yol açabilir. Çig ve az pismis bu tür ürünlerin tüketiminden sonraki 3 saat içinde belirtiler ortaya çikar. Bulanti, kusma, karin agrisi ve ishal görülür” dedi.

Patates zehirlenmelerinin de yesillenmis ve filizlenmis ürünlerin tüketilmesiyle ortaya çiktigini vurgulayan Tayar, sunlari kaydetti:

“Zehirlenmelere yol açan madde 'solanin'dir. Normal kabuklu patateslerde solanin miktari kilogram basina 2-10 miligramdir. Yesillenmis patateste ise bu oran 600 miligrama kadar çikmaktadir. Fazla miktarda patates tüketilmesi sonucu zehirlenme görülür. Bagirsak ve mide bozukluklarina ilave olarak bas agrisi ve dönmesi, halsizlik ortaya çikar. Bunlar patates yenildikten birkaç saat sonra görülür.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası