Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere karsi bögürtlen

Yapilan arastirmalar bögürtlenin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engelledigini gösteriyor.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekani Prof. Dr. Turan Karadeniz, yapilan arastirmalarin bögürtlenin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engelledigini ortaya koydugunu bu nedenle kansere karsi bögürtlen tüketilmesinin faydali olacagini söyledi.

Karadeniz, Ordu'da findigin ya da kivinin yerine alternatif olarak üretimine baslanan bögürtleninin giderek yayginlastigini söyledi. Son yillarda artan bögürtlen yetistiriciliginin dikkat çekici oldugunu ifade eden Karadeniz, Ordu'da yilda 4 ton bögürtlen üretildigini, bu rakamin gelecek yillarda artmasini umduklarini söyledi.

Bögürtlenin kilosunun 6-7 TL'den satildigini ve üreticilerin pazar sikintisi yasamadiklarini anlatan Karadeniz, buna ragmen pek çok insanin bögürtlenin “bir sifa kaynagi” oldugunu bilmedigini vurguladi.

Bögürtlendeki ellagic asit tümör hücrelerini engelliyor

Bögürtlende “ellagic asit” bulundugunu, yapilan arastirmalarin bu asidin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engelledigini ortaya koydugunu anlatan Prof. Dr. Karadeniz, “Laboratuvar ortamlarinda yapilan çalismalarda, kanserin baslangicini ellagic asidin engelledigi görülmüstür. Içeriginde bol miktarda ellagic asid bulunan bögürtlen, bu nedenle kansere karsi bire bir yararlidir. Kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engelledigi arastirmalarla ortaya konulan bögürtlenin, kansere karsi tüketilmesi faydali olacaktir” dedi.

Karadeniz, bögürtlenin kanser ve tümörlerin yani sira vücudun çesitli yerlerinde meydana gelen sisliklere, agrilara, yüksek tansiyona, sekere, gögüs ve solunum yolu hastaliklarina da iyi geldigine isaret etti.

Bögürtlenin yaralara sürülürse yaranin iyilesmesini hizlandiracagini, kabizliga iyi geldigini, insanlari tok tuttugu için diyet listesinde yer alabilecegini belirten Karadeniz, bögürtlenin yapraklari kaynatilip içilirse dis ve dis etlerine, kökleri kaynatilip içilirse de böbreklerdeki taslarin düsmesine yardimci olacagini ifade etti.

Karadeniz, organik asitler, mineraller ve vitaminler yönünden zengin olan bögürtlenin tüketiminin yayginlasmasinin, üretimin de yayginlasmasina yol açacagini kaydetti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası