Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


10 günde tüketin!

Damacana suyu kullanirken dikkat!

Ambalajli su satisinin artitgi yaz mevsiminde saglikli su tüketmek istiyorsaniz ambalajli suyunuzu çok iyi bir sekilde korumaniz gerekiyor. Aksi halde su saglikli olma özeligini kaybederek bozulabiliyor. Ambalajli Su Üreticileri Dernegi(SUDER)'ne göre, özellikle zamaninda tüketilmeyen damacana suyunun muhafaza edilmesi büyük önem tasiyor. Kapagi açilan damacananin 10 gün içinde tüketilmesi öneriliyor.

SUDER'in yapitgi uyarilara göre öncelikle alina suyun Saglik Bakanligi tarafindan izini olup olmadigina, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayisinin bulunup bulunmadiginin kontrol edilmesi gerekiyor. Satin alinan suyun 4 ayri yerinde etiket olmasi suyun bakanligin kriterlerine uygun olup olmadigini gösteriyor. Suyun gövdesinde kabartma yazi, emniyet bandinda ve kapaginda suyun markasinin bulunmasi, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suya uygulanan islemler ve suyun sahip oldugu parametreler mutlaka yer almasi gerekiyor. Güvenlik bandinin zedelenmis ve açik olmamasi suyu ilk sizin açtiginizi gösteriyor.

Damacana suyun dogrudan günes isigi almayan, yeterince havalandirilan temiz bir ortamda saklanmasi gerekiyor. Su bu sekilde degisime ugramadan en az 10 gün süreyle saglikli yapisini koruyor. Damacana suyu ayrica serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmek gerekiyor.

Damacana suyun kullaniminin pratikligi açisindan hemen hemen herkesin evinde mevcut pompalarin temizligi, suyun ömrünün olabildigince uzamasi için önemli. Yaygin olarak kullanilan bu pompalarin temizlenmedigi ve zaman zaman yenilenmedigi taktirde suda ciddi koku ve tat bozukluklarina neden oluyor. Su pompalarinin iç kisminda bulunan körüklerin sürekli nemli olmasi buraya toz taneciklerinin yapismasina sebep oluyor. Bu da zamanla birikerek ciddi bir kirlilik olusturuyor. Suda bu kötü tat ve kokuyu hissetmeye basladiginiz anda pompayi yenilemek ya da çok iyi bir sekilde temizlemek gerekiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası