Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genç erkekleri tehdit eden hastalik!

Kalp aniden duruyor...

Cumhuriyet Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Özel Sivas Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Izzet Tandogan, kalp durmasi sonucu ani gece ölümleri olarak bilinen ''Brugada Sendromu''nun, özellikle genç erkeklerde görüldügünü bildirdi.

Ayni zamanda Türk Kardiyoloji Dernegi Aritmi Çalisma Grubu Baskani olan Prof. Dr. Tandogan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gençlerde geceleri ani ölüme yol açan Brugada Sendromunun, tüm dünyada ve Türkiye'de son yillarda yeni taninmaya baslayan bir hastalik oldugunu ifade etti.

Tandogan, Asya'da yillardir bilinen hastaligi ilk olarak resmen tip literatürüne 1992 yilinda Pedro ve Josep Brugada kardeslerin soktugunu, hastaligin daha sonra bu isimle anilmaya basladigini belirtti. Bilinen bir kalp hastaligi olsun veya olmasin akut sikayetlerin baslamasini takiben maksimum bir saat içerisinde ortaya çikan ölümü, ani kalp ölümü olarak tanimladiklarini kaydeden Tandogan, tüm dogal ölümlerin yüzde 12'sinin ani kalp ölümü seklinde ortaya çiktigini, ani kalp ölümlerinin gençlerde görülen seklinde ise Brugada Sendromunun önemli bir yer tuttugunu söyledi.

Brugada Sendromunun, genç erkeklerde, özellikle de geceleri ortaya çikan ani ölümlerin en sik nedenlerinden birisi oldugunu belirten Tandogan, bu sendromda, kalpte iyonlarin, özellikle de kalsiyum iyonlarinin tasinmasinda bir bozukluk olustugunu ifade ederek, ''Bozuklugun nedeni, genetiksel, anormallikler ve genlerimizdeki bozukluklar. Bu sorunlar kalpteki iyonlari tasiyan kanallarda birtakim geçis problemlerine yol açiyor ve sendrom ortaya çikiyor'' dedi.

Saglikli, hiçbir sikayeti olmayan, hatta agir spor yapan, agir islerde çalisan insanlarin da bu sendromu yasadigina isaret eden Tandogan, ''Geceleri beklenmedik bir sekilde aniden kalbi duruyor ve bu sahis ölüyor. Olay ani olarak gerçeklestigi için biz çogu zaman sahsin niye öldügünü bilmiyoruz'' ifadesini kullandi.

Halk arasinda gençlerde ani ölümler sonrasi ''Yeni evlendi, bir hafta sonra öldü'', ''Çocuk top oynarken öldü'', ''Sabah yataginda ölüsü bulundu'' gibi tabirler oldugunu anlatan Tandogan, bu ölümlerin önemli bir kismini Brugada Sendromunun teskil ettigini söyledi.

Hastaligin sikliginin degisken oldugunu anlatan Tandogan, ''Sikligini belirtmek de oldukça zor. Çünkü bu insanlarin bir çogu istatistiksel degerlendirmeye tabi tutulamadan ölüp gidiyorlar. Ama Asya ülkelerinde rakamlar çok daha yüksek'' dedi.

-ASYA ÜLKELERINDEKI BATIL INANISLAR-

Asya ülkelerinde erkek çocuklarini hastaliktan korumak için bazi batil inanislarin da ortaya çiktigini anlatan Tandogan, ''Geceleri ve genellikle genç erkek çocuklarini tuttugu için halk kendince kirsal kesimde birtakim çözümler üretmis. Iste erkek çocuklar geceleri yatirilirken, yataga kiz pijamasiyla yatirilmis, sirf seytan geldiginde tanimasin, erkek oldugunu anlamasin ve canini almasin diye. Yine Asya ülkelerinde gençler arasinda halen yaygin bir davranis sekli vardir. Erkekler tirnaklarini uzatirlar, seytan geldiginde bizi kiz zannetsin ve canimizi almasin diye. Yani hastalik bu kadar çok yaygin'' ifadelerini kullandi.

-''TANISINI KOYMAKTA GÜÇLÜK ÇEKIYORUZ''-

Tandogan, hastaligin tanisi ve tedavisi ile ilgili olarak ise ''Hastaligin tanisi koymakta güçlük çekiyoruz. Mekanizmasini tam olarak ortaya çikartabilmis degiliz, o yüzden de tedavisine yönelik olarak elimizde çok net teknikler maalesef yok'' dedi.

Ölüm olayini veya kalbin durmasini büyük bir ölçüde engelleyemediklerini anlatan Tandogan, fakat duran kalbi elektriksel sok veren defibrilatörlerle tekrar çalistirabildiklerini belirterek, ''Bu tür hastalarda, ölüm riski yüksek olan Brugada Sendromlu hastalarda, bugün için ulasabildigimiz en modern tedavi, kalp içerisine defibrilatör yerlestirmek ve bu defibrilatörler vasitasiyla kalp durdugu anda kalp içerisine elektriksel sok vererek kalbi tekrar çalistirabilmek'' diye konustu.

-GECE UYKUDA YAKALIYOR-

Erkeklerde, kadinlara oranla bu sendromun 8-9 kat daha fazla görüldügünü ifade eden Tandogan, sunlari anlatti:

''Erkeklerde neden daha fazla? Bunu açiklamamiz su an için çok mümkün degil. Fakat hormonal faktörlerin etkili olabilecegini düsünüyoruz. Erkeklerde kalp içerisindeki iyon kanallarinin kadinlardan biraz daha farkli olmasinin bu sonuca neden olabilecegini düsünüyoruz. Hastalik erkeklerde de, kadinlarda da görülebilir. Fakat erkeklerdeki yayginlik, kadinlara göre kat kat daha fazla. Olay neden geceleri ve neden özellikle uykuda ortaya çikiyor? Bunu net olarak tabi ki söylememiz mümkün degil. Fakat hipotezlerimiz var. Geceleri insanin sakin bir ortama geçmesinin, sinir sisteminin gevsemesinin, kalbin yavaslamasinin, olayin mekanizmasi oldugunu düsünüyoruz.''

Brugada Sendromunda ölümün geceleri beklenmedik bir sekilde ani ve hizli gerçeklestigini, kalbin aniden durmasi nedeniyle de tani koyamadiklarini anlatan Tandogan, tip imkanlari ne kadar gelismis olursa olsun bu durumdaki insanlara müdahale edip tekrar hayata döndürmenin bu nedenle mümkün olmadigini söyledi.

Insanlara kendilerinin doktoru olmalarini, kendilerini kontrol etmelerini öneren Tandogan, ''Zaman zaman bayilma, çarpinti ataklari varsa sahis kendini iyi yoklayacak. Brugada Sendromu ilk geldiginde insani öldürmüyor, muhtemelen öncesinde hafif ataklar oluyor. Sahis bayginlik veya bayilma geçirebiliyor. Ailesinde, yakin akrabalarinda, erkeklerde ve özellikle geceleri ani ölümleri çok fazla olanlar, kendisinin bu açidan kontrol edilmesi için bir saglik merkezine basvurmasi gereklidir'' dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası