Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nestersiz kalp ameliyati!

Manisa'da ilk kez yapildi...

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Talat Tavli, CBÜ Hastanesinde yatan bir hastanin kalp karinciklari arasindaki bölmedeki dogustan delik olan zarini, nestersiz bir operasyonla onardiklarini bildirdi.

Gazetecilere bilgi veren Tavli, Fatma Erdogan (31) isimli hastanin nefes darligi, çarpinti, halsizlik, agzinda ve ellerinde morarma yakinmalari ile hastaneye geldigini, daha önce gittigi doktorlarin ameliyat olacagini söylemesi üzerine tedavisine devam etmekten korktugunu aktardi.

AMELIYAT KORKUSUYLA TRAVMA GEÇIRDI

Hastanin ameliyat korkusu yüzünden travma geçirdigini ifade eden Tavli, kendilerinin Türkiye'de 2 ya da 3 merkezde yapilabilen kalp karinciklari arasi zar deligini kalp kataterizasyonu (anjiyo) yöntemiyle hastayi sagligina kavusturduklarini söyledi.

Hastaya yapilan tetkikler sonucunda, ''Ventriküler Septal Defekt'' teshisi konuldugunu ifade eden Tavli, son dönemde gelisen teknolojinin artik bu tür operasyonlari mümkün kildigini belirtti.

Kalp deliginin ameliyatsiz kapatilmasi vakalarinin, siklikla çocuklarda görüldügünü ifade eden Tavli, söyle konustu:

''Yapilan operasyonun ise bu vakalarla karistirilmamasi gerekir. Bu, eriskin yasta yeni saptanmis dogustan kalp deligi olan bir vakadir. Daha nadir olarak karsilastigimiz bir durumdur. Çünkü çocukluk çaglarinda bu vakalar tanindiginda, kapatilma islemi uygulaniyor. Eriskin yaslarda ise çok nadir olarak görülmektedir. Hastamizda da 7 milimetrelik karinciklar arasi deligin bulunmasi, bu yasa kadar da semptomsuz ve belirtisiz seyretmesi ise diger bir sasirtici durum olarak karsimiza çikmistir. CBÜ Tip Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü ekibi olarak benim baskanligimda, Yardimci Doç. Dr. Ozan Ütük ile birlikte 45 dakika süren bir operasyonla hastamizi sagligina kavusturduk.''

Kulakçiklar arasindaki deliklerin (Atrial Septal Defekt) daha önce birkaç vakada basari ile kapatildigini, ancak ''Ventriküler Septal Defekt''in CBÜ Tip Fakültesi Hastanesinde ve Manisa'da ilk defa yapildigini bildiren Tavli, bu tür nestersiz operasyonda, hastanin bir gün sonra taburcu edildigini kaydetti.

Basarili bir operasyonla sagligina kavusan Fatma Erdogan, ameliyat sonrasinda kendisini yeniden dogmus gibi hissettigini belirterek, ''Ameliyat olacagim söylendiginde çok strese girmistim. Uykularim kaçmisti. Kansiz, nestersiz ve ameliyat izi olmadan bu operasyonu gerçeklestiren Prof. Dr. Talat Tavli ve ekibine tesekkür ederim'' dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası