Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayak bileklerinizi dert etmeyin!

Hollywood ünlüleri arasinda yaygin olan “ayak bilegi liposuction”i bir süredir Türkiye’de tercih edilen estetik operasyonlar arasinda yer aliyor.

Yaklasik 1 saat süren operasyonu ise daha çok 25-30 yas arasindaki kadinlar tercih ediyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, ayak bilegi bölgesindeki deri altinda bulunan yag dokusu hücrelerinin emilerek vücuttan uzaklastirilmalarini sagladiklari ayak bilegi liposuction’i ile ilgili bilinmeyenleri paylasti.

Ideal ayak bilegi, tüm kültürlerde ince ve zarif olarak tanimlanir. Tip bilimi de ideal bir ayak bilegini ince, üzerinde belirgin sekilde toplardamar görüntüsü içermeyen ve keskin kemik çikintilari olmayan bilekler olarak nitelendiriyor. Pek çok kadinin kabusu ise kalin ayak bileklerine sahip olmak. Hatta bu durum bazen öyle bir sorun haline geliyor ki, kadinlar kisa etekler ya da zarif ayakkabilari giymekten çekinebiliyorlar. Yurt disinda uzun zamandan beri uygulanan ve Hollywood starlarinin yogun ilgi gösterdigi ‘ayak bilegi liposuction’i artik Türkiye’de de uygulanan ve çok ilgi gören cerrahi operasyonlarin basinda geliyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, özellikle hosteslerin ve etek giymek zorunda olan kadinlarin ayak bileklerini inceltmek istediklerine dikkat çekerek, ince bilekli olmak isteyen kadinlar için operasyonun inceliklerini anlatti. Prof. Dr. Yücel, ayak bileginin kalinliginin kilo vermekle iliskisi olmadigini da belirtti.

Ayak bilegi operasyonlari nasil yapiliyor?

Yurt disinda uzun zamandan beri uygulanan ve son dönemde Türkiye’de de çok sayida kadin tarafindan tercih edilen ayak bilegi estetigi, ayak bilegi bölgesini narin göstermek için uygulanan bir yöntemdir. Bu operasyonda, bölgedeki yag dokusu azaltilir. Bilek bölgesindeki derinin altinda bulunan yag dokusu son derece ince kanüller yardimi ile emilerek uzaklastirilir. Düzensizliklere neden olmamak için emme islemi siklikla motor degil, düsük basinçli enjektör sistemleri yardimi ile yapilir..

Operasyon ne kadar sürüyor? Hastanin gündelik yasamina dönmesi ne kadar zaman alir?

Operasyon yaklasik bir saat sürüyor. Operasyondan birkaç gün sonra kisi sosyal yasamina dönebilir. Hastanin yürüyüs yapmasi faydalidir; ancak ayakta hareketsiz durmasini önermiyoruz. Çünkü fazla ayakta durmak, ayak bileginde sislere neden olabilir. Islemden sonra 3 hafta ayak bileginin üzerinde varis çorabi gibi baskili giysiler kullanilmasi gerekmekte. Hastanin sislikleri, diger liposuction operasyonlarina göre daha uzun sürebiliyor.

Ayak bilegi estetiginin baldirlarda da bir incelme yaptigi dogru mu?

Ayak bileklerinde gerçeklestirilen inceltme operasyonlari, baldirlarin kaslarinin daha belirginlesmesini ve bacaklarin daha çekici bir sekle bürünmesini saglar. Bu bölgedeki kaslar zayifsa ya da alt bacakta egrilik varsa, yag enjeksiyonlari yaparak veya silikon baldir implantlari kullanarak bacagi sekillendirmek mümkün.

Operasyondan önce ayak bilegindeki inceltilecek bölgeler çiziliyor mu?

Operasyondan önce ilk yapilan sey; bacak ile birlikte ayak bilegi yapisini incelemek oluyor. Daha sonra isleme alinacak bölgeye yönelik çizimler uygulaniyor ve prosedür basliyor.

Ayak bileginden ne kadar yag alinmali? Buna nasil karar veriliyor?

Ne kadar yag alinacagi tamamen hastanin bacak yapisiyla iliskili bir durumdur. Ayak bileginin kalinliginda rol alan yag miktari, operasyonun sinirlarini belirlemektedir.

Ayak bilegi liposuction’inda, yalnizca ayak bileginin yag oranina mi müdahale edilir?

Bilekle ilgili sadece yag dokusuna yönelik islemler gerçeklestirilir. Kemige yönelik islemler yapilmaz. Sorun kemiklerin kalin olmasina bagli ise bunu inceltmek mümkün degil. Çünkü vücudun agirligini tasiyan kavsaklardan biri olan ayak bilegi kemikleri üzerine yapilacak müdahaleler, saglik açisindan risk tasir.

Operasyonu daha sonra tekrar etmek gerekiyor mu?

Uygulamadan sonra tekrara gerek yok, çünkü bilek ince halini koruyor. Ama asiri kilo alimlarinda tabii ki bilek kalinliginda da bir artis olabilir.

Türkiye'de bu operasyonu kimler yaptiriyor? Hangi yas grubu bileklerini inceltmek istiyor?

Ayak bilegi operasyonunu daha çok 25-30 yas arasindaki kadinlar tercih ediyor. Bu kadinlar yüksek topuklu ayakkabilar giymek mecburiyetinde olan is kadinlarindan olusuyor. Meslegi mankenlik, modellik, ya da gösteri sanatlari ile ilgili olan genç kadinlar ile hostesler tarafindan da yaptirilan bir operasyon.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası