Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cep telefonlari siki takipte!

Zararli etkileri olup olmadigina bakiliyor...

Cep telefonlarinin ve baz istasyonlarinin zararli etkileri 2007 yilinda kurulan Avrupa'nin en büyük Türkiye'de ise tek olan Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde bulunan Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu'na (BTK) bagli laboratuvarlarda teste tabi tutuluyor. AB'nin ve Dünya Saglik Örgütü'nün belirledigi standartlarin altinda zararli elektromanyetik dalga yayan telefonlar piyasadan toplatilip, imha ediliyor.

AB ILE ORTAK PROJE

Yillardan beri tartisilan cep telefonlarinin ve baz istasyonlarinin zararli etkileri kurulan özel laboratuvarlarda kontrol ediliyor. AB standartlarin altinda olan cep telefonlarini piyasa sunulmasina izin verilmezken bugüne kadar 40 bin cep telefonu imha edildi. AB ile ortak yürütülen ortak proje kapsaminda 4.8 milyon avroya mal olan ve uzay üssüne benzeyen laboratuvarda konuya iliskin IHA'nin sorularini yanitlayan BTK Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Daire Baskani Ejder Oruç, elektronik cihazlarin hemen hemen hapsinin çalisirken etrafa elektro manyetik bir dalga ürettigini, kurduklari laboratuvarla zararli olan bu elektro manyetik dalga miktarini tespit ettiklerini söyledi. Laboratuvarlarda frekanslari sönümlü hale getirecek ve tekrardan yansimayi müsaade etmeyecek fiziksel bir ortam hazirladiklari kaydeden Oruç, "Buradaki limit degerler AB'nin kabul ettigi degerler. Standardin altinda cihaz varsa toplatilir. Türkiye'ye girmek isteniyorsa engellenir. Burada yapilan ölçümlerin hepsinde Dünya Saglik Örgütü'

nün belirledigi limit degerler dikkate alinir. Bu limit degerler çevre ve insan sagligina göre olusturulmus standartlardir ve Türkiye olarak bunu biz çok önemsiyoruz. Bizim için tüketici ve tüketicinin yasamis oldugu ortam ve çevre çok önemli. Ikisine de zarar verilmeyecek cihazlarin Türkiye'de bulundurulmasina ve kullandirilmasina müsaade ediyoruz. Bunu disindakilerin toplatilmasi dahil bertaraf edilmesi bizim ilke alanimizdaki husustur" diye konustu.

KONTROLLER YAPILIYOR

Her bir cihaz için limit belirlendigini kaydeden Oruç, cep telefonlari kadar zararli oldugu belirtilen baz istasyonlari içinde bu laboratuvarlarda kontrol yapildigini söyledi. Baz istasyonun limit degerinin Avrupa'da 41 volt metre oldugunu Türkiye'deki baz istasyonlarinin ise bu standardin çok altinda 10 volt metre olarak kabul edildigini kaydeden Oruç, bu limitin altinda olan baz istasyonlarina güvenli oldugunu sertifikalarina islediklerini ifade etti.

Elektromanyetik standardi asan cep telefonlarini toplattiklarini ve getirildikleri ülkelere mensei iadesine kadar süreçte sorun çözülmezse imha edilmesine karar verdiklerini anlatan Oruç, baz istasyonlarinda ise deger 10 volt metrenin üzerinde ise güvenlik sertifikasi vermediklerini istenilen standarda getirilene kadar bu istasyonlari takip ettiklerini ifade etti. Oruç, "Sertifikalanmis hiçbir baz istasyonu çevre insan sagligina zararli degildir. Baz istasyonlarinda eger kurulumuz tarafindan ölçülmüs herhangi bir olumsuzluga rastlanmamis ise yani 10 volt metrenin altinda ise hem standartlara uygundur hem de insan ve çevreye zarari yoktur" dedi.

CEP TELEFONLARI IMHA EDILIYOR

Standartlarin altinda cep telefonlarinin imha edilmesini ve halka duyurulmasini sagladiklarini kaydeden Oruç, "Bununla ilgili imalatçi ve ithalatçi televizyon veya gazetede bu duyuruyu yapmak zorundadir" seklinde konustu.

Iki asamali olan laboratuvarda elektromanyetik limitleri ölçülen cep telefonlari ve diger telekomünikasyon cihazlari bagisiklik testinden de geçiyor. Yani cihaza disaridan elektromanyetik dalga verilerek, cihazlarin bundan ne kadar etkilenip etkilenmedigine de bakiliyor. Bununla ilgili olarak Oruç, "Ayni insanlar gibi. Bir mikrobik ortamda çocugumuza ne yapariz? Bu mikroplara karsi bagisiklik olsun diye asilarla kontrollü olarak mikrop veririz. Burada yapilan islemde cihazlar için birebir aynisi. Anten vasitasiyla cihaza istenmeyen bir elektromanyetik dalga veririz. Bu elektromanyetik dalga cihazin çalismasinda herhangi bir olumsuz etki yapiyor ise bu bizim limit degerleri ile mukayese edilir. Belirlenen limitte bir kopmaya sebep oluyorsa bu elektronik cihazlarin kullanilmasina izin vermeyiz, toplatma karari ve mensei iadesini isteriz" dedi.

CIDDI YAPTIRIMLAR UYGULANIYOR

Oruç, telekomünikasyon cihazlarinin son derece hassas ortamda denetlendigini belirterek, "Denetleme sonucunda herhangi bir olumsuzluga rastlarsak ciddi yaptirimlari uyguluyoruz" dedi. Oruç, bu laboratuvarlarin altyapisinin olusturulmasi durumunda basta otomotiv olmak üzere pek çok alanda kullanilabilecegini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası