Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GDO'lu 25 ürün Türkiye'de

Daha önce sadece GDO’lu misir ve soyaya izin veren Bilimsel Komite, aldigi son kararla GDO’lu sekerpancari, maya, patates, pamuk, bakteri biyokütlesi ve kolzanin da ithalatina izin verdi.

Böylece bugüne kadar Türkiye’ye genetigi degistirilmis 9 çesit misir, 3 çesit soya, 3 çesit kanola, 6 çesit pamuk, 1 çesit sekerpancari, 1 çesit maya, 1 çesit patates, 1 çesit bakteri biyokütlesi olmak üzere toplam 25 çesit genetigi degistirilmis ürün ithalatina izin verildi.

Tarim ve Köyisleri Bakanligi, 26 Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayimlanan “Gida ve Yem Amaçli Genetik Yapisi Degistirilmis Organizmalar ve Ürünlerinin Ithalati, Islenmesi, Ihracati, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik” ile GDO’ lu ürünlerin Türkiye’ye girisinin yasaklanacagi iddia edilmisti.

Bakanlik önce 27 ürünü GDO analizine tabi tutulacagini açiklamis ancak tepkiler üzerine ve yeterli laboratuar altyapisi olmadigi için analize tabi tutulan ürün sayisi 9’a indirilmisti. Bu 9 üründen domates, papaya ve çeltik hariç diger 6 ürünün ithalatina izin verildi. Analize tabi tutulacak listede yer almayan maya ve bakteri biyokütlesinin de ithal edilmesi dikkat çekiyor.

GDO'lu pamuga izin

Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin internet sayfasinda yayinlanan Bilimsel Komite’nin 3. ve 4. toplantisinda alinan kararlara göre, Türkiye’ye ithalatina izin verilen “genetigi degistirilmis MON1445-2 pamuk, MON15985-7 pamuk, MON1445-2 x MON15985-7 melez pamuk çesitlerinin yem, gida (rafine yag) ve pamuk lifi olarak kullanildiginda, mevcut bilgiler isiginda insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen bir etki olusturmayacagi beklenmektedir” görüsüne yer verildi.

Ayni kararda MON531-6 kodlu pamuk, MON531-6XMON1445-2 kodlu pamuk, LLCotton 25 pamuk çesidi için ise “Yem, gida(rafine yag) ve pamuk lifi olarak kullanildiginda herhangi bir risk olusturmayacagi kanisina varilmistir” denildi. Bu üç çesit pamuk için “insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen etki olusturmayacagi “ ibaresinin yer almamasi dikkat çekiyor.

Gen kaçisina önlem talebi

Bilimsel Komite kararlarinda genetigi degistirilmis kolza (kanola) için gen kaçisi uyarisi yapildi. Kararda GT 73 kolza,T45 kolza ve MS8 X RF hibrid kolza çesidi için “yem, gida (rafine yag) olarak kullanildiginda mevcut bilgiler isiginda insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen bir etki olusturmayacagi beklenmektedir. Ancak, ülkemizde bu türün yabanileri bulundugundan gen kaçisinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alinmasi önerilmektedir” görüsüne yer verildi.

Uzmanlara göre, genetigi degistirilmis organizmalarin(GDO) çevre açisindan en önemli riski gen kaçisidir. Bugüne kadar yapilan arastirmalar özellikle kolzadan, seker pancarindan, misirdan yabani akrabalarina gen geçisi oldugu tespit edildigi biliniyor. Genetigi degistirilmis bir ürün üretildiginde bundan yabani akrabalarina gen geçisi olacagi için genetik kirliligin olma olasiligi yükseliyor. Bilimsel komitenin kolza için gen kaçisi uyarisi yapmasi Türkiye’ye ithal edilen kolza çesitlerinin ekiminin de yapilacagi kuskusunu doguruyor.

GDO'lu sekerpancari

Bilimsel Komite karari ile ilk kez genetigi degistirilmis sekerpancari ithalatina da izin verildi. Kararda, “H7-1 seker pancari çesidinin yem, gida olarak kullanildiginda mevcut bilgiler isiginda insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen bir etki olusturmayacagi beklenmektedir” denildi.

Sekerpancari üretimini kota ile sinirlayan ve üreticileri alternatif ürünlerin üretilmesi için destek veren Türkiye’nin GDO’lu sekerpancari ithal etmesi dikkat çekiyor.

Fast food patatesi de GDO'lu

Ilk kez resmi olarak ithalatina izin verilen genetigi degistirilmis amilopektin patates çesidi fast-food zincirlerinde kizartmalik patates olarak kullaniliyor. Bilimsel Komite, EH92-527-1 patates çesidinin dogrudan gida ve yem olarak kullanilmasinin uygun olmayacagina karar verirken bu patates çesidine ait ürünlerin yalnizca endüstri amaçli (kagit ve kimya) kullanilabilecegi görüsüne vardi.

Listeden çikarilan maya ve bakteriye izin

Bilimsel Komite kararlari arasinda en çarpisi olani ise Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin geçtigimiz yil Kasim ayinda analize tabi tuttugu 27 ürün arasinda yer alan ancak daha sonra listeden çikardigi genetigi degistirilmis maya ve bakterinin de ithalatina izin verilmesi oldu. Bilimsel Komite, “genetik olarak degistirilmis ve kurutularak öldürülmüs bakteri biyokütlesi PL73’ün yem katkisi olarak kullanildiginda, eldeki bilgiler isiginda insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen bir etki olusturmayacagi beklenmektedir” görüsü ile bu bakterinin ithalatina izin verdi.

“Genetik olarak degistirilmis, kontrollü isi kullanilarak öldürülmüs MT 663/Pmt742 veya Pak729 maya biyokütlesi canli GDO içermediginden, yem katkisi olarak kullanildiginda, eldeki bilgiler isiginda insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen bir etki olusturmayacagi beklenmektedir” görüsünün yer aldigi Bilimsel komite karari ile genetigi degistirilmis mayaya da ithalat izni verildi.

Daha önceki kararlarda genetigi degistirilmis 3 çesit soya ve 9 çesit misir ithalatina izin verilmisti. Böylece Türkiye’ye bugüne kadar toplamda 25 çesit GDO’lu ürünün girisine resmen izin verilmis oldu.

Kararlarin dili tereddütlü

GDO Bilimsel Komite kararlarinda “mevcut bilgiler isiginda”, “insan ve hayvan sagligi açisindan istenmeyen bir etki olusturmayacagi beklenmektedir” gibi kesin olmayan ifadelerin kullanilmasi dikkat çekiyor. Uzmanlar, Bilimsel Komite üyelerinin GDO’lu ürünlerin doguracagi zararlar nedeniyle tüketicilerin hukuki yollara basvurmasindan kaçinmak amaciyla kesin olmayan ifadeler kullandigina dikkat çekiyor.

Ithal edilen GDO’lu ürün çesitleri

Ürün / Çesit sayisi

Misir 9

Pamuk 6

Soya 3

Kolza(kanola) 3

Sekerpancari 1

Patates 1

Bakteri 1

Maya 1

Toplam 25

Tarim Bakanligi’nin GDO analizi yaptigi ürünler

-Misir,

-Soya

-Kanola

-Pamuk

-Papaya

-Domates

-Seker Pancari

-Çeltik-Pirinç

-Patateswww.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası