Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yürüyüs meme kanserini azaltiyor

Acibadem Kadiköy Hastanesi Meme Klinigi Sorumlusu Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Hilal Ünal, günde 30 dakika veya haftada 3 kez birer saat yürüyüs yapan kadinlarin meme kanserine yakalanma risklerinin yüzde 50 oraninda azaldigini bildirdi.

Prof. Dr. Ünal, yaptigi yazili açiklamada, meme kanserinin kadinlar arasinda en sik görülen kanser türü oldugunu, bati ülkelerinde her 8 kadindan birinin hayatinin bir döneminde meme kanserine yakalandigini, Türkiye'de de her 12 kadindan birinde hayatinin bir döneminde meme kanseri gelistigini belirtti.

Meme kanserinin ölüme yol açmasi açisindan akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer aldigini anlatan Ünal, dünyada her yil bir milyon kadinda yeni meme kanserinin saptandigini, her yil 375 bin kadinin da meme kanseri nedeniyle hayatini kaybettigini ifade etti.

Düzenli olarak yapilan sporun, kilo kontrolünü sagladigina ve meme kanserinin olusumunda önemli bir risk faktörü olan kadinlik hormonu östrojenin düzeyini dengeledigine dikkati çeken Ünal, su bilgileri verdi:

“Günde 30 dakika veya haftada 3 kez birer saat yürüyüs yapan kadinlarin meme kanserine yakalanma riskleri yüzde 50 oraninda azaliyor. Menopoz sonrasi dönemde yapilan yürüyüs daha da önem tasiyor. Çünkü bu dönemdeki hizli kilo alimi östrojen düzeyini yükseltiyor, bunun sonucunda meme kanseri riskini daha da artiriyor. Özellikle menopozdan sonra hizla alinan kilolar, meme kanseri riskini artiriyor. Çünkü bu dönemde kadinlardaki östrojenin ana kaynagini artik yumurtaliklar degil, yag dokulari olusturuyor. Bu nedenle ne kadar kilo alinirsa, östrojenin düzeyi de o kadar artiyor.

Menopoz döneminde kadinlar ates basmasi, terleme, osteoporoz ve çarpintiyi önlemek amaciyla hormon replasman tedavisi görebiliyor. Ancak menopoz sürecinde hormonlarin uzun süre kullanimi meme kanseri riskini artiriyor.”

30 yasindan sonra dogum yapanlarda kanser riski

Uzun süre dogum hapi kullanan kadinlarda damar içi pihtilasma, karacigerinde hasar olusumu ve meme kanserinin gelisme riskini arttirdigini belirten Ünal, sunlari kaydetti:

“Ilk çocugunu 30 yasindan sonra doguran kadinlarda meme kanseri görülme orani 20 yasindan önce doguranlara göre 2 kat artiyor. Çünkü meme dokusu hücrelerinin gelismesi, dogum ve emzirmeYle tamamlaniyor. Memenin gelismesi ne kadar erken tamamlanirsa, hücreler de bu kanser türüne yol açan genetik faktörlere karsi kendilerini o kadar korumus oluyorlar.

Yogun is temposu nedeniyle pek çok kadin bebeklerini ya emziremiyor ya da emzirme süreçlerini kisa tutmak zorunda kaliyor. Oysa meme kanserinin en önemli nedenlerinden biri, kadinlik hormonu östrojenin yüksek olmasi. Emzirmek ise kansere neden olan östrojenin kandaki degerini azaltiyor ve hücreleri yeniliyor. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle, daha sonra ek gidalarla birlikte 2 yila kadar emzirilmesi gerekiyor.”

Ünal, sigara kullaniminin, meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanserin gelisme riskini arttirdigini belirtti.

Kirmizi etin haftada 2 kez birer ögün (250 – 300 gr.) yenilmesi gerektigi önerisinde bulunan Ünal, kirmizi etin hemoglobin yapimini en iyi saglayan demir kaynagi olarak gösterildigini, demirin meme kanseri riskinin azaltilmasinda olumlu yönde rol oynadigini ifade etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası