Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada bir ilk!

Bu yöntemle, hasta henüz hayatta ve saglikliyken Alzheimer’i teshis ediyor!

ABD’de bes yil önce “Avid Rasyofarmasötik” adli bir sirket kuran Dr. Daniel Skovronsky, gelistirdigi yeni tarama yöntemi ve radyoaktif mürekkebi test etmek için, ölmek üzere olan Alzheimer hastalari üzerinde çesitli deneyler gerçeklestirdi.

GAZETE HABERTURK

Skovronsky, hastalar hayattayken yaptigi beyin taramalarini ölümlerinin ardindan otopsi sonuçlariyla karsilastirdi. Aldigi olumlu sonuçlara ragmen çalismalari bilim çevreleri tarafindan yetersiz ve etik disi bulunan Skovronsky, geçtigimiz 14 Mayis tarihinde aldigi bir e-posta ile çabalarinin karsiligini aldi. Test sonuçlarinin yer aldigi e-postada, Skovronsky ve ekibinin gelistirdigi tarama yönteminin Alzheimer hastaligini, hasta henüz hayattayken kesin olarak belgeleyebildigi yaziliydi. Bu konudaki arastirmalarin yaklasik 20 yildir devam ediyor olmasi sebebiyle, bu e-posta bilim dünyasi için büyük önem tasiyordu.

YENI TIP MÜREKKEP

ABD’deki Pittsburg Üniversitesi’nden Chester Mathis ve William Klunk da, yillarca süren arastirmalari sonucu 2002 yilinda bir hastanin beyninde Alzheimer’in neden oldugu “plaklar”i görüntülemeyi basarmisti. Ancak deneylerde kullandiklari mürekkebin etkisini 20 dakika içinde kaybetmesi nedeniyle yöntemin güvenilirligi bilim çevrelerince sorgulanmis ve yetersiz bulunmustu. Mathis ve Klunk’in ardindan Skovronsky’nin bulusu, bilim açisindan büyük önem tasiyordu. Skovronsky ve ekibi, mürekkebin silinmesi sorununu, kanser taramalarinda rutin olarak kullanilan “Fluorine 18” maddesini mürekkebe katarak çözdü. Böylece güvenilir bir biçimde Alzheimer’in neden oldugu “beyin plaklari”ni görüntülemeyi basardi. Alzheimer’in kesin kaniti olarak kabul edilen beyin plaklari, hasta kisilerde çok yogun olarak görülürken, saglikli beyinlerde görülmüyor.

HAWAII KONFERANSI

Plaklarin Alzheimer ile olan baglantisi uzun zamandir biliniyordu. Ancak bu yeni görüntüleme teknigi ile hastaya, henüz Alzheimer belirtilerini yasamaya baslamadan teshis konulabilecek. Bu da erken tedaviyi mümkün kilacak. Yeni tani yöntemi, geçtigimiz günlerde ABD’nin Hawaii Eyaleti’nde yapilan Uluslararasi Alzheimer Konferansi’nda tartismaya açildi. Bilim adamlari, yeni tani yöntemi sayesinde semptomlar henüz olusmadan hastaligin tedavisine baslamanin mümkün olacagini söylediler.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası