Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hasta hakkini koruyan doktora ceza

Mugla Devlet Hastanesi'ne muayeneye getirilen hükümlü Erkan Kaya'yi jandarma ve infaz koruma memurlarinin önünde muayene etmeyen hastane genel cerrahi Dr. Naki Bulut hakkinda,..

Mugla Devlet Hastanesi'ne muayeneye getirilen hükümlü Erkan Kaya'yi jandarma ve infaz koruma memurlarinin önünde muayene etmeyen hastane genel cerrahi Dr. Naki Bulut hakkinda, cezaevi nakil aracinin 19 lira 20 kurusluk yakit ve amortisman giderine neden olarak devleti zarara ugrattigi gerekçesiyle sorusturma açildi.

Su anda Mugla Tabip Odasi Baskani olan Dr. Naki Bulut, “Insan haklarini ve hasta haklarini ihlal eden bir devletin hekimi olacagima, hekimlik meslek etik kurallarina aykiri davranan bir hekim olacagima, devletin 19.20 lira zarar etmesine neden olmak, devletimizin onuru dikkate alindiginda daha küçük bir kayiptir” dedi.

Mugla E Tipi Cezaevinde hükümlü 28 yasindaki Erkan Kaya, 5 Ocak 2010 tarihinde jandarma ve infaz koruma memurlarinin esliginde muayene için Mugla Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Poliklinigi'ne getirildi. Poliklinikte görevli Genel Cerrah Dr. Naki Bulut, hasta haklarini gerekçe göstererek kolluk kuvvetlerinin muayene sirasinda odada bulunamayacagini belirtti. Jandarma ve infaz koruma memurlarinin muayene odasindan çikmasini istedi.

Kolluk kuvvetleri de odadan çikmayinca Dr. Naki Bulut, hükümlü Erkan Kaya'yi muayene etmedi. Hükümlü nakil araciyla tekrar cezaevine geri götürüldü. Hükümlü Erkan Kaya, bir gün sonra tekrar hastaneye getirilerek baska bir doktora muayene ettirildi. Cezaevi Savcisi Altan Ünlü, Dr. Naki Bulut'un cezaevi aracini iki kez hastaneye sevk yapmak zorunda biraktigini belirterek, inceleme baslatti. Savci ünlü, Cezaevi Müdürü Hafit Kaya'ya hükümlü nakil aracinin hastaneye bir seferde ne kadar akaryakit ve amortisman gideri oldugunu hesaplatti.

Yapilan hesaplama sonucunda, aracin hastaneye gidis dönüs toplam 16 kilometre yol aldigi, kilometre yakit bedeli olarak 60 kurus harcama yapildigi, buna göre 9 lira 60 kurus yakit harcandigi ve 9 lira 60 kurus da amortisman gideri oldugunu belirlendi. Dr. Naki Bulut'un toplam 19 lira 20 kurus devleti zarara ugrattigi belirtildi. Cezaevi Savcisi Altan Ünlü, TCK 257/1 maddesine göre Dr. Naki Bulut hakkinda ‘görevi kötüye kullandigi ve devleti zarara ugrattigi’ gerekçesiyle sorusturma baslatti. Devlet Memuru kanunun 4483 SK. 3/1-b maddesine göre de hakkinda idari sorusturma yapilmasi gerektigini kaydetti.

HASTA HAKKI IHLALI OLDU

Olayin meydana geldigi dönemde Türk Tabipleri Birligi (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi olan, 18 Nisan'dan beri de Mugla Tabip Odasi Baskanligini yürüten Dr. Naki Bulut, bu gelisme üzerine Saglik Il Müdürlügü'ne yazili savunmasini verdi. Hasta haklarini korumak için kolluk kuvvetlerinin muayene aninda odada bulunamayacagini bununla ilgili protokollerin ve kanunlarin oldugunu belirten Dr. Bulut, olay gününü söyle anlatti:

“5 Ocak 2010 tarihinde Genel Cerrahi polikliniginde görevliydim. Saat 10.30'da 72 sira numarasiyla hasta Erkan Kaya, bir gardiyan ve bir astsubay ile muayene odasina girdi. Astsubay ve gardiyana hastayi muayene edecegimi ancak kendilerinin disari çikmasi gerektigini belirttim. Odayi terk etmeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine hastanin mahremiyet hakki oldugunu, tibbi tedavisi konusunda ilgili kisiler disinda muayene ortaminda kimsenin bulunmamasi gerektigini söyledim. Bunun Hekimlik Meslek Etigi Kurallari ve Istanbul Protokolü'nde açik oldugunu, eger muayene ortamini terk etmezlerse tutanak tutacagimi ve hastayi muayene etmeyecegimi belirttim. Kendisinin muayene ortami disinda önlem almakla hükümlü oldugunu, hekimin kendi güvenligi konusunda ihtiyaç duymasi halinde ve ancak daveti üzerine muayene odasina girebilecegini hatirlattim. Kolluk kuvvetleri disari çikmama konusunda kararli oldugunu söyleyince, ekteki tutanagi hazirladim. Böyle bir sürecin sonunda kusurlu taraf kim olursa olsun bir hastanin muayene

ve tedavi hakki engellenmis oldu ve hasta muayene edilip tedavi edilemedi. Böylece bir hasta hakki ihlali ve saglik hizmeti alma hakki ihlal edilmis oldu.”

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER

Hasta haklarinin korumasinin yasalarla belirlendigini hatirlatan Dr. Naki Bulut, “Hekimlik mesleginin nasil yürütülecegi, ulusal saglik mevzuatinda, TTB Hekimlik Meslek Etigi Kurallari'nda, Tibbi Deontoloji Tüzügü'nde, Hasta Haklari Yönetmeligi'nde, Uluslararasi Sözlesmelerde, Istanbul Protokolü'nde ve Dünya Tabipler Birligi Bildirgeleri'nde tanimlanmistir. Hekimler hastalarin, irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düsünce, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumlari ile sair farkliliklari dikkate almadan mesleklerini yürütmek zorundadir. Tutuklu ve hükümlülerin muayenesi de öteki hastalarinki gibi, kisilik haklarina saygili, hekimlik sanatini uygulamaya elverisli kosullarda yapilmali ve onlarin gizlilik haklari korunmalidir. Polis ya da diger kolluk görevlileri hiçbir zaman muayene odasinda bulunmamalidir. Hekimin, bu kosullarin saglanmasi için ilgililerden istekte bulunma hakki ve sorumlulugu vardir” dedi.

ORTAK UZLASI

Hükümlü ve tutuklu hasta haklarinin korunmasi için ortak uzlasi saglanmasi gerektigini belirten Dr. Naki Bulut, sözlerini söyle tamamladi:

“Insan haklarini ve hasta haklarini ihlal eden bir devletin hekimi olacagima, hekimlik meslek etik kurallarina aykiri davranan bir hekim olacagima, devletin 19.20 lira zarar etmesine neden olmak; devletimizin onuru dikkate alindiginda daha küçük bir kayiptir. Insan haklarini tanimayan, devletin kendilerine verdigi yetkileri kötüye kullanan kisilerin, devlete verdikleri maddi ve manevi zararin karsiligi hesaplanamayacak kadar büyüktür. Bu sorunu çözemeyen ender illerden biriyiz. Saglik Müdürlügü Bassavcilik, Tabip Odasi ve Jandarma Alay Komutanligi temsilcileri bir araya gelerek ortak uzlasi saglamalidir.”

Sorusturma devam ettigi için 19.20 liralik zarar ile ilgili herhangi bir islemin yapilmadigi belirtildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası