Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE DÜZENLI KAHVE IÇMEK BEBEGIN DOGUM KILOSUNU DÜSÜRÜYOR

Çay, kahve içmek ülkemizde pek çok kisi için büyük bir keyif; kimileri içinse vazgeçilmez bir aliskanlik. Zinde kalmak, enerjiyi yüksek tutmak ya da sadece hos bir sohbete eslik etmek için hemen her gün içtigimiz kahve ve çayin, içerdigi kafein nedeniyle bir o kadar ciddi zararlari oldugunu da unutmamak gerekiyor. Özellikle gebelik sürecinde alinan asiri kafeinin, bebeginizin sagligi açisindan geri dönülmesi imkânsiz sonuçlar dogurabilecegini hiç düsündünüz mü? Memorial Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Baskani Prof. Dr. Sedat Kadanali; kafeinin, gebelik sürecine olumsuz etkileri ve bu olumsuz etkileri ortadan kaldiracak önlemler konusunda bilgi verdi.

Kafein bebege geçiyor

Kafein, dogada en az 63 bitkinin tohumlarinda ve yapraklarinda bulunan bir maddedir. Neredeyse hemen her gün çay, kahve, kola gibi içeceklerle herkesin tükettigi bir maddedir. Gebelik dönemlerinde de anne adaylari tarafindan kafein tüketimi, bilerek veya bilmeyerek içecekler, yiyecekler araciligiyla alinmaktadir. Kafein içeceklerle alindiginda hizla vücuda geçmekte ve plasenta araciligi ile bebege gitmektedir. Vücuda 200 mg kafein alindiginda bebege kan gönderen plasentanin içindeki akim % 25 azalmakta ve kafein de bebege geçmektedir. Anne adaylarinin göz ardi etmemesi gereken tehlike de burada baslamaktadir. Anne adayinin sahip oldugu kafein yikimini saglayan metabolizma, bebek ve plasentasinda bulunmamaktadir. Bu yüzden de yikimi saglanamayan kafein, bebekte daha yüksek düzeylerde bulunabilmektedir. Annenin metabolik özellikleri; bebege geçen kafein miktarini etkilemektedir, kafein metabolizmasi genetik ve çevresel faktörlerden(nikotin gibi) etkilenerek bireysel farkliliklar gösterebilmektedir. Kafeini hizl

i bir sekilde metabolize ederek yikan bir anne adayi ile geç metabolize eden bir anne adayi, ayni miktarda kafeini alsalar dahi, bebeklerine geçen kafein miktari farkli olmaktadir.

Kafeinin her miligrami bebeginizin kilosundan çalar

Uzun süre kafein alan anne adaylarinin bebeklerinde, gelisme geriligi görüldügü bilinmektedir. Alinan kafein miktarinin, bebek gelisimini nasil bir sekilde etkiledigi ise cevaplanmasi zor bir sorudur. Annenin; bireysel, metabolik, çevresel ve genetik faktörlerinin degisken olmasi net bir cevap vermeyi zorlastiran etkenlerdir.

Konu ile ilgili olarak yayinlanan bilimsel bir çalismanin sonuçlarina göre; günde 200 mg kafein alindiginda bebek kilosundaki azalma 60-70 gr olmaktadir. Ayni arastirmada gebelik öncesi günde 300 mg kafein alan; ancak gebelik sürecinde bu miktari günde 50 mg a düsüren anne adaylari ile kafein miktari alimini 300 mg de devam ettiren anne adaylarinin bebeklerinin de agirliklari karsilastirilmistir. Kafein alimini azaltmayan anne adaylarinin bebeklerinin agirliklarinda 160 gr. azalma saptanmistir. Öne çikan baska bir veri de kafein alimi arttikça orantisal olarak bebekteki gelisme geriliginin de artmasidir; yani her mg kafein, bebek gelisimine olumsuz yönde etkili olmaktadir.

Bebegin saglikli gelisiminin iki düsmani: alkol ve kafein

Kafein alimi alkol alimina benzer sekilde bebekte gelisme geriligi yapmaktadir; hatta her ikisinin birlikte alinmasi bu olumsuz etkiyi kat kat artirmaktadir. Vücuttaki nikotin miktari da bu süreçte, kafeinin bebek üzerindeki olumsuz etkilerini de adeta siddetlendirmektedir. (Nikotin miktari sigara içimi ile direkt ilgili oldugu bilinmektedir.) Toplumumuzda da sigara ile çay ve kahvenin siklikla birlikte tüketildigi düsünülürse; bu konu gebelik planlayan anne adaylarinin dikkat etmesi gereken bir noktadir; çünkü bebeklerinin gelisimini etkileyecek olan bir riskle karsi karsiya kalabilirler.

Demir emilimini de bozuyor

Gebelikte bilindigi üzere demir ihtiyaci artmaktadir. Kafeinin olumsuz etkilerinden biri de burada ortaya çikmaktadir; çünkü gebelikte demir emilimini %40’lara varan ölçülerde bozmaktadir. Kisacasi bir anne adayinin; demir ihtiyacini saglamak amaciyla aldigi demir içeren gida ve ilaçlarin saglayacagi fayda, tüketilen kafein nedeniyle engellenmektedir.

Çay, çikolata ve asitli içeceklerin bilinmeyen yüzü

Kafein alimini saglayan tek suçlu sanildiginin aksine kahve degildir. Günlük olarak alinan kafeinin ancak %20-40’ini kahve saglamaktadir. Özelikle ülkemizde, bu konuda masum gibi görünen suçlularin basinda çay gelmektedir. Çayi; 60 graminda 10-50 mg kafein yer alan çikolata, kola gibi kafeinli mesrubatlar takip etmektedir.

Yesil çay da masum degil

Günlük olarak tükettigimiz yiyecek ve içeceklerin kafein içerigine bakmak en iyi yol olarak gözükmektedir. Bu yol ummadigimiz içecek ve yiyeceklerde kafein miktarlarini da ögrenmemizi saglamaktadir. Örnegin; “siyah çayda kafein var; yerine yesil çay içeyim” diyen çogu kisi yesil çayin da azimsanmayacak oranda kafein içerdigini bilmemektedir. Bu açidan bakildiginda her anne adayi kendi yeme içme aliskanligini gözden geçirerek almakta oldugu günlük kafein miktarinin farkina varmalidir. Anne adayi, gebe kalmayi düsündügü zaman kafeini mümkünse diyetinden kaldirmali ya da en azindan yariya düsürmelidir. Ingiltere ve Amerika’da kadinlarin hamilelik planladiklarinda ve hamileliklerinde günlük kafein alimini 300 mg altinda tutmalari önerilmektedir.

Sonuç olarak kafein; gebelik sürecinde bebekte gelisme geriligi yapan ve tüketim miktarinin artirilmasiyla da bebekte görülen olumsuz etkiyi de pekistiren bir maddedir. Gebelik öncesi ve sirasinda kafeini, diyetinizde bulunan hangi yiyecek ve içeceklerle aldiginizin farkina vararak; kafeini mümkün oldugunca en düsük miktarda tüketmek ve gebelikte bu aliskanliklariniz üzerinde düzenlemeler yapmaniz bebeginizin gelisimi üzerinde olumlu etki yaratacaktir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası