Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri sicaklar öfke patlamasi yapabilir!

Ülke genelinde bunaltici hava sicakliklari devam ederken, özellikle nispi nem oraninin yüksek oldugu Dogu Karadeniz’de yasayanlar sicak çarpmalari ve isi rahatsizliklari konusunda uyariliyor.

Giresun Prof. Dr. Ilhan Özdemir Devlet Hastanesi Bashekimi Dr. Ahmet Bal, yaptigi açiklamada, sicak havalarin rahatsizlik verdigi yaz döneminde, nem oraninin yüksekliginin bu sorunu daha da artirdigini ifade etti.

Bal, sicak ve nemli ortamda kalarak agir efor sarf eden kisilerde halsizlik, bitkinlik, bayginlik, asiri terleme, bulanti ve bas agrisi ile kol ve bacaklarda kramplarin görülebilecegini ifade ederek, "Bu gibi durumlarda sivi ve mineral kaybina bagli olarak bitkinlik ve sok gelisebilir. Hava akiminin olmadigi kapali ortamlarda kalan kisiler sicak çarpmasi riski altindadir. Bu durum, günes ve sicak çarpmasi denilen, acil ve yogun tedavi gerektiren ölümcül duruma kadar götürebilir" diye kaydetti.

RUH SAGLIGINA ETKISI

Ahmet Bal, asiri sicak ve nemin, ruhsal hastaligi olmayanlarda bile tahammülsüzlük, sinirlilik, uyku bozuklugu ve öfke patlamalari gibi sorunlara yol açabildigini söyledi.

Bal, asiri sicak ve nemin beden sagligi yaninda ruh sagligi üzerinde de olumsuz etkiler yaptigina isaret ederek, söyle devam etti:

"Ruhsal hastaligi olan bireylerde zaten var olan bazi belirtiler, asiri sicak ve nemli havalarda artarak hastaliklarini daha çekilmez hale getirmektedir. Yaz aylarinda depresyon vakalarinin yüksek oranda görüldügü bilimsel çalismalarla da desteklenmektedir. Sicak havalarda dikkat edilmemesi durumunda özellikle yaslilar, kalp rahatsizligi olanlar ve çocuklarda önemli saglik sorunlari

yasanabilir. Solunum zorlugu yaratan faktörlerden birisi de sicak ve nemli havadir. Bu nedenle yaslilar, kalp rahatsizligi olanlar ve çocuklarin böyle durumlarda daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Kalp hastalarinin solunum zorlugu çekmesi kalbin is gücünün artmasi ve kalbi fazla yormasi anlamina geliyor. Böylece hastalarin risk orani daha fazla artmaktadir.Asiri nemli olan Karadeniz yöresinde yaslilar, kalp rahatsizligi olanlar ve çocuklar sicaktan korunmaya daha çok dikkat etmeliler. Ülke genelinde oldugu gibi yörede de artan sicaklardan korunma konusunda özellikle bu grup son derece önemsenmelidir."

ALINABILECEK ÖNLEMLER

Bal, alinacak bazi önlemlerle sicak hava ve yüksek nemin insan sagligi üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenebilecegine dikkati çekerek, ögle ve sicakligin çok yükseldigi saatlerde günes altinda kalinmamasi, kapali mekanlarin mutlaka havalandirilmasi, yeterli hava akimi olmayan mekanlarda klima veya vantilatör kullanilmasi, asiri efor gerektiren islerden, alkol, sigara ve agir yiyeceklerden uzak durulmasi ve bol sivi tüketilmesi gerektigini vurguladi.

Sicak çarpmasi fark edildiginde, kisinin hemen serin ve olabildigince soguk bir ortama tasinmasi gerektigine isaret eden Bal, sunlari kaydetti:

"Kisinin üstü islak havlu veya çarsafla örtülüp, vantilatör karsisina konulmali ve varsa klima maksimum soguklukta ve hizda çalistirilmalidir. Hastaya buzlu su banyosu yapilabilir. Hasta acilen hastaneye kaldirilmalidir. Asiri sicak nem etkisinde kalarak bulanti, kusma ve bas agrisi gibi sikayetlerin ortaya çiktigi kisilerin hemen gölge, serin bir yere alinip sirt üstü yatirilmasi ve bol su verilmesi gerekir. Özellikle ruhsal hastaligi olanlarin bu aylarda ilaçlarini düzenli olarak kullanmalari ve doktor kontrollerini aksatmamalari gerekmektedir. Ruhsal hastaligi olmayan bireyler ise sicak ve nemden en az etkilenecekleri sekilde yasamaya çalismalidir. Asiri sicak ve nemli havalarda mecbur kalinmadikça disari çikilmamalidir. Bol bol sivi tüketmeli, alkolden uzak durulmali, asiri fiziksel egzersiz yapmamali ve rahat giyecekler tercih edilmelidir. Dengeli ve hafif yiyecekler tüketilmelidir. Fazla güneslenmekten kaçinilmalidir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası