Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisirligi bitirecek yöntem

Tüp bebek tedavisinde çigir açti!

Çogul gebeliklerin önüne geçmeyi saglayan Metabolomix yöntemi tüp bebek tedavisinde çigir açti. Bilim insanlari simdi kisinin kendi kök hücrelerinden sperm veya yumurta üretmesini saglayarak kisirliga tamamen veda etmenin pesinde.

En saglikli embriyoyu seçerek çogul gebeliklerin önüne geçmeyi saglayan Metabolomix yöntemi, tüp bebek teknolojisinde yeni bir alan açti. Hürriyet'ten Çigdem Arici'nin haberine göre, yöntemi gelistiren ise Yale Üniversitesi'ndeki ekibiyle birlikte Prof. Dr. Aydin Arici sorulari yanitladi.

Prof. Dr. Arici, "Bizim en büyük sorunlarimizindan biri anneye iletilen embriyolari degerlendirme konusundaydi. Embriyolar bugüne kadar en fazla mikroskopla bakilarak, bölünen hücreler birbirlerine simetrik mi es mi, bunlara bakarak bir degerlendirme sistemimiz vardi. Bu, çok fazla kesin olmayan bir degerlendirme sistemiydi" derken söyle devam etti: "Yani sokaktan geçen bir insana bakip iki kolu iki bacagi var tamam bu saglikli demek kadar geçerliligi olmayan bir degerlendirme sistemiydi. Ek olarak simdiye kadar yapilan degerlendirmelerden embriyonun içinden bir hücreyi alip onun kromozomlarina bakmakti.

Ancak bu yötemle 6-7 hücresi olan bir embriyonun bir hücresini disari alip, o hücreyi kaybetmesine neden oluyorsunuz. Metabolomix yöntemi ise söyle: Embriyolar, kendilerini besleyen bir sivinin içinde yasamlarini sürdürür. Insanlar gibi yer, içer ve daha sonra aldiklari maddeleri idrar ve diski yoluyla atar. Bir insanin saglik sorununu belirlemek için nasil idrar ve diskisini inceliyorsak, bu yöntemle artik embriyolarin da atiklari inceleniyor. Bunun için çok gelismis bir alet ile degisik dalga boylari kullaniyoruz. Böylece embriyonun profilini çikartabiliyor ve buna bagli olarak görünüse aldanmadan saglikli olup olmadigini belirleyebiliyoruz."

Bu yöntemle hamilelik oraninin yüzde 50'ye çiktigini söyleyen Prof. Dr. Arici, "Çift embriyo olsa tabii ki daha yüksek. Tek embriyoyla çogul gebelik hemen hemen 0'a yakin. Niye 0 degil de 0'a yakin. Bazen çok nadirde olsa transfer edilen tek embriyo gelisimi sirasinda ikiye ayrilip tek yumurta ikizi dedigimiz ikize sebebiyet verebiliyor" dedi.

Tüp bebek denemesinin siniri olmadigini ifade eden Prof. Dr. Arici, "Bildigimiz bir sey varsa o da su, ilk 3 denemeden sonra yani basarisiz denemelerden sonraki denemelerde olumlu sonuç alma olasiliginiz düsüyor. Tüp bebek etkilerini 3 grupta toplayabiliriz. Birincisi fiziksel, ikincisi psikolojik, üçüncüsü de maddi. Tabii ki maddi açidan hafif miktarlar degil. Psikolojik dediginizde çok haklisiniz, her gün o ignelerin yapilmasi, 2-3 günde bir pek de sevimsiz olan jinekolojik muayene için gidilip gelinmesi. Ayni zamanda çalisan bir kadinsa isten izin durumlarini ayarlamasi, çevresine bunlari anlatmak zorunda olmasi.... Bu açilardan bakildiginda stres yapici bir tedavi.

Bunlarin ötesinde bir de fiziksel açisindan bakildiginda aslinda kullanilan ilaçlar çok yüksek dozda kullanilmadigi müddetçe riskli degil. Iki tane özellik söyleyecegim, birincisi kisa vade ikincisi uzun vade. Kisa vadede bu ilaçlarin etkisi gelismekte olan yumurta sayisini artirir. Buna bagli olarak da östrojen hormonu yükselir. Ancak bu yükselme 5-6 günün içindedir. Dolayisiyla kisa vadede yumurtaliklarin uyarilmis olmasi kasiklarda agri, fazla uyarilmissa karinda biraz su birikmesi vücutta su tutulmasi buna bagli olarak da rahatsizlik gaz sikayeti hissedilir.

Hiperstimülasyon dedigimiz vücutta su tutulmasi bu tedavilerin en büyük riskinin sonucudur. Ancak uzun vadede iyi haber su, bu kullanilan hormonlar yari ömürleri çok azdir. Bir günden sonra bütün vücuttan kaybolurlar. O yüzden zaten ignelerin her gün yapilmasi gerekir. Verilen bu igneleri 2 gün sonra vücuttan taramak isteseniz verilmis olan madde artik vücutta kalmamistir. O yüzden uzun vadeli etkileri yoktur. Bu igneler 1960 yilindan beri kullanilmakta yani yaklasik 50 yildir uzun vade de ne meme kanseri ne yumurtalik kanseri gibi herhangi bir soruna sebebiyet vermedigi uzun vade de gösterilmistir. Bilinmesi gereken hususlardan biriside kisirlik. Yani hamile kalamamanin yumurtalik kanseri riskini arttirdigini bu tedaviyle de hamilelik olursa aslinda uzun vadede yumurtalik ve meme kanseri riskinin de azalacagidir." seklinde konustu.

Günümüzde çözümlenemeyen en büyük sorunlardan birinin yasa bagli olarak kadinlarin yumurtalarinin bitmesi oldugunu kaydeden Prof. Dr. Arici söyle devam etti: "Yumurta rezervinin azalmasi, bazi erkeklerde daha önce geçirilmis sorunlara bagli olarak hiç sperm üretiminin olmamasi çözümlenemeyen sorunlardan. Simdi tek tük yumurtalarla tek tük spermle de tüp bebek tedavisinde basari kaydediliyor. Ancak hiç sperm olmayan, hiç yumurtasi olmayan kisiler için tedavi seçenegi yok. Bir tek donör spermi ve donör yumurtasiyla yapiliyor. Zaten bu islem ülkemizde yasa disi. Su siradaki arastirmalar kök hücrelerinden yani kisinin kendi kök hücrelerinden sperm veya yumurta üretmeye yönelik. Daha henüz hayvan deneylerinde kök hücresinden yumurta veya sperm gerçeklesmis degil. Ama o yönde çalismalar devam ediyor. Hakikaten milyonlarca dolarlik arastirma fonlari bu alan için ayrildi. Tahminim 5 yil gibi sürede deneylerden sonuç alinabilir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası