Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kaliteli bir cinsel yasam için vajinoplasti

Süresi sadece 30 dakika...

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr.Ertgrul Akdas, özellikle zor dogum ve çok dogum yapan bayanlarda, dogum sirasinda yapilan dogum kesisinin anormal iyilesmesi ile sonuçlanan hastalarda daha sik görülen sorunlarin vajinoplasti ile giderildigini belirtiyor.

Vajinoplasti nedir?

Dogal görünüm ve normal fonksiyonunu kaybetmis vajina (dogum kanali) ve vajen girisinin cerrahi olarak eski haline döndürülmesidir.

Özellikle zor dogum ve çok dogum yapan bayanlarda, dogum sirasinda yapilan dogum kesisinin anormal iyilesmesi ile sonuçlanan hastalarda daha sik görülür. Hastalar iliski sirasinda agri, vajinanin genislemesine bagli olarak kalitesiz cinsel yasam sikayetleri ile müracaat ederler. Fakat ataerkil toplum özelliginden dolayi kadinlarimiz bu tür sikayetlerini dile getirmemekte, bunun dogum yapan kadinlarin dogal bir durumu oldugu, düzeltilemez ya da böyle bir düzeltmenin çevresinde normal karsilanmayacagi düsüncesi agir basar. Yalnizca idrar kaçirma, gaz, gaita tutamama sikayeti var ise doktora müracaat etmektedirler.

Vajinoplasti kimlere yapilmalidir?

Vajina ve perinenin yapi ve fonksiyonlarinda dogum yapmadan önceki haline göre memnuniyetsizlik hali olan her kadinin bu operasyonu yaptirma hakki vardir. Nasil ki bir kadinin burun yapisindaki dogustan veya sonradan olusmus görünüm ve nefes almayi etkileyen bozuklugu düzelttirmesi dogal ise, cinsel yasamini, aile hayatini etkileyecek vajinal bozuklugu düzelttirmesi de o kadar dogaldir. Operasyonun gerekliligini belirleyecek tek kisi kadinin kendisidir. Esler de bu kararda yönlendirici olabilir. Operasyon sirasinda vajinanin ön ve arka duvar sarkma operasyonlari, rahim sarkmasi var ise vajinal yoldan rahim alinmasi operasyonu da birlikte yapilabilir.

Operasyon nasil yapilir?

Operasyonda vajina girisi ve vajina 1/3 disa yakin kisminin üzerindeki mukozal doku kaldirilarak, vajinanin ve anüsün istemli daralmasini saglayan kaslar yaklastirilir. Daha yüzeydeki destek dokulari tamir edilir. Son olarak vajen fazlaliklari kesilip mukozasi kapatilir.

Operasyona bagli yan etkiler görülür mü?

Cerrahinin genel komplikasyonlarina ek olarak iliskide agri duyma, cinsel iliskide agri veya iliskiye girememe sorunlari ortaya çikabilir. Bu operasyondan sonra tekrar vajinal dogum yapilirsa yapilan düzeltme bozulacaktir.

Operasyon süresi ne kadardir?

Operasyonun süresi yaklasik 30 dakikadir. Hasta ayni gün içinde evine gidebilir ve günlük islerine devam edebilir. Çalisma hayatina 1 hafta, cinsel aktivitesine 45 gün ara vermesi gerekmektedir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası